Medal Prezydenta Miasta Lublin dla INoPiA KUL

medal_dla_inopia_kulZ okazji Jubileuszu 15-lecia działalności, w uznaniu za szczególne zasługi w obszarze nauk politycznych oraz wkład w życie społeczne miasta i regionu, z podziękowaniem za umacnianie pozycji Lublina jako silnego ośrodka akademickiego, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin!

 

Serdecznie dziękujemy!


Jubileusz 15-lecia Instytutu Nauko Polityce i Administracji KUL

W dniach 27-29 listopada 2024 r. miał miejsce Jubileusz 15-lecia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL. Uroczystość została połączona z czwartą edycją Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wartości, priorytety i wyzwania współczesnego świata”, odbywającej się w ramach cyklu Forum Obywatelskie. Ton dyskusji nadał gość specjalny konferencji, były ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki z wykładem „Między demokracją a bezpieczeństwem - dylematy Europy Środkowej XXI wieku". Merytoryczne i ciekawe dyskusje toczyły się w łącznie dziesięciu panelach, oscylujących wokół kwestii istotnych dla współczesnego świata.

Czytaj dalej...

Wydanie Jubileuszowe Newslettera Instytutu

1_1.[4]

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z Wydaniem jubileuszowym Newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL z okazji 15-lecia istnienia Instytutu.

Wydanie Jubileuszowe Newslettera  


Jubileusz 15-lecia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji

Instytut Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II świętuje w tym roku Jubileusz 15-lecia swojej działalności. Z tej okazji zapraszamy do udziału w uroczystościach jubileuszowych, a także kolejnej edycji Forum Obywatelskiego: Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Wartości, priorytety i wyzwania współczesnego świata”.

Konferencja połączona z jubileuszem jest organizowana przez Fundację Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS, Samorząd Doktorantów KUL oraz Uczelniany Samorząd Studentów KUL.

Czytaj dalej...

Pracownicy Instytutu uczestniczyli w II Lubelskim Forum Wschodnioeuropejskim

18 listopada br.  w ramach II Lubelskiego Forum Wschodnioeuropejskiego pracownicy Instytutu prof. Tomasz Stępniewski i Alicja Zyguła z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich moderowali panel zatytułowany Bezpieczeństwo wschodniej granicy UE. Udział w panelu wzięli:

  • ppłk SG Iwona Wąsik, Naczelnik Wydziału Analiz, Informacji i Współpracy
    Międzynarodowej, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
  • gen. bryg. SG Sławomir Klekotka, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
  • gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

 

W ramach panelu omówiono tematy dotyczące wyzwań bezpieczeństwa  wschodniej granicy Unii Europejskiej, analizując skutki wojny w Ukrainie oraz działania hybrydowe ze strony Rosji. Paneliści, w tym komendanci Straży Granicznej i eksperci, przedstawili kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem i ochroną granic.

 

IMG_8679 IMG_8900
IMG_8781 IMG_9002

Pracownicy Instytutu wzięli udział w VII Kongresie Kultury Chrześcijańskiej

program_2024

 

W dniach 17-20 października 2024 roku na KUL odbywał się VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej, którego tematem przewodnim było za hasło "Przywracać nadzieję". Kongres Kultury Chrześcijańskiej był spotkaniem intelektualistów i ludzi kultury, wpisującym się w twórczy dialog Kościoła ze światem współczesnym, prowadzony w zmieniających się warunkach kulturowych. W ramach wydarzenia udział wzięli także pracownicy naszego Instytutu. Prof. Dr hab. Andrzej Gil z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich wziął udział w panelu zatytułowanym Perspektywy pokoju w Ukrainie. Z kolei dr Andrzej Szabaciuk, także z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich wziął udział w panelu poświęconym problemom demografii oraz migracji. 

 

Inicjatywę organizowania cyklicznych międzynarodowych spotkań wybitnych twórców kultury, artystów i intelektualistów podjął arcybiskup lubelski Józef Życiński (1948-2011). Pierwszy Kongres odbył się w roku 2000, kolejne cyklicznie co cztery lata.

 

VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej zakończyła uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na KUL.

 

8940_137416 8938_137383

Dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL ponownie dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji

prof-_lukasik-turecka Decyzją Rektora KUL pani dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL została dyrektorem Instytutu Nauk o Polityce i Administracji na lata 2024-2028

Agnieszka Łukasik-Turecka, Prof. KUL dr hab., politolożka i medioznawczyni, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz pełnomocnik Rektora KUL ds. Zespołu Ekspertów KUL. Prof. Agnieszka Łukasik-Turecka jest redaktor naczelną czasopisma „Studia i Analizy Nauk o Polityce” i Zastępczynią Przewodniczącej Rady Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Warszawskiego "Tożsamość-Dialog-Bezpieczeństwo".
Jej obszar zainteresowań naukowo-badawczych obejmuje szeroko rozumianą sferę komunikowania politycznego. Jest autorką, współautorką i redaktorką 11 monografii, autorką ponad 50 artykułów naukowych. Członkini Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.

Gratulujemy!


Rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025

Tradycyjnie nowy rok akademicki rozpoczniemy od spotkań z opiekunami roku. 1 października na swoich wydziałach spotkacie się z wykładowcami, którzy wprowadzą Was w świat studiów na KUL.

Kierunki:

  • Bezpieczeństwo narodowe (stacjonarne I i II stopnia)
  • Stosunki międzynarodowe (stacjonarne I i II stopnia)

Godzina- 14.30 sala: CTW – 408 (Centrum Transferu Wiedzy)

 

Po spotkaniu będą wydawane legitymacje studenckie w sali C - 543.

 

Przypominamy o przedłożeniu oryginałów dokumentów (m.in. świadectwa dojrzałości (maturalnego) dla kierunków I stopnia i jednolitych magisterskich oraz dyplomu dla studentów kierunków II stopnia) w celu odebrania legitymacji.



Szkolenia obowiązkowe z praw i obowiązków studenta

  • czwartek - 3 października, sala CTW-408, godzina 12.30-15.00

Szkolenia: przysposobienie biblioteczne, BHP- szkolenia dostępne od 3 października do 30 listopada w zakładce Moodle

 

Ponadto:

  • 2 października: Na KULu jest BOSKO – mobilne stoisko lodów „BOSKO” – sprzedaż lodów oraz konkursy, podczas których studenci będą mogli zdobyć vouchery na lody i kawę (na parterze Collegium Jana Pawła II)
  • 3 października - Wieczorne grillowanie z USS KUL
    (kiełbaski + oscypki) oraz Kino Plenerowe USS KUL
    (Teren zielony przed Dworkiem Staropolskim na Kampusie
    Poczekajka)

Powstał nowy cykl filmów edukacyjnych w ramach projektu SON

zrzut_publikacja_filmy Zapraszamy do zapoznania się z cyklem filmów edukacyjnych zatytułowany "Kierunek nauka", który powstał w ramach projektu Realizowanego z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. W ramach przedsięwzięcia powstało 10 filmów edukacyjnych, które podejmują istotne zagadnienia z zakresu funkcjonowania współczesnych państw i społeczeństw. W ramach cyklu podjęto zagadnienia m.in. migracji, systemów politycznych, bezpieczeństwa czy też Unii Europejskiej i geopolityki. Do udziału w nagraniach zaproszeni zostali eksperci zajmujący się podejmowanymi zagadnieniami. 

 

Filmy dostępne są pod linkiem.


Studenci i pracownicy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach

img_6261 3 września 20241 roku grupa studentów z kierunków bezpieczeństwo narodowe i stosunki międzynarodowe uczestniczyła w XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wraz ze studentami uczestniczyli także pracownicy Instytutu - dr Grzegorz Tutak, koordynator kierunku bezpieczeństwo narodowe oraz mgr Andrzej Sikora. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce od lat przyciąga wystawców i odwiedzających z całego świata, stanowiąc platformę wymiany doświadczeń, prezentacji najnowszych technologii oraz nawiązywania międzynarodowych kontaktów biznesowych.