Nowy konkurs grantowy w dyscyplinie literaturoznawstwo- edycja 2024
Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa ogłasza nowy konkurs w ramach funduszu grantowego w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Załączony formularz należy wypełnić elektronicznie i złożyć w sekretariacie Instytutu (CN-214) w wersji papierowej z podpisem wraz z podpisaną klauzulą informacyjną zawartą w załączonym pliku.
Bardzo proszę pamiętać, że na adres lit@kul.pl należy również przysłać wersję elektroniczną wniosku, koniecznie w formie edytowalnej (.doc, .docx lub .odt).
Termin składania wniosków upływa 24 lutego 2024 roku. Uprzejmie informuję, że jest to termin nieprzekraczalny. Do tego czasu należy zarówno dostarczyć podpisany wydruk, jak i przysłać wersję elektroniczną. Brak którejkolwiek wersji spowoduje, że wniosek nie będzie rozpatrzony.
W załącznikach znajdą Państwo: Zarządzenie Rektora, Regulamin dyscyplinowych konkursów grantowych oraz formularz wniosku grantowego.
Wszystkie dokumenty dotyczące grantów znajdą się na stronie Instytutu Literaturoznawstwa w zakładce: Informacje dla pracowników.
Zaproszenie na referat dr. hab. Marcina Polkowskiego
Pracownia Teatru Dawnego w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN serdecznie zaprasza do udziału w 16. Seminarium Historycznoteatralnym, które odbędzie się 17 stycznia 2024 roku (środa) o godzinie 19.00 w formule online. Gościem pracowni będzie dr hab. Marcin Polkowski (KUL), który wygłosi wystąpienie W żupanie i kontuszu na amsterdamskiej scenie. Polskie postacie sceniczne i realia kulturowe w sztukach niderlandzkich (XVII–XVIII w.).
Osoby zainteresowane uczestnictwem w kolokwium proszone są o wysłanie maila na adres patryk.kencki@ispan.pl, z którego w drodze zwrotnej otrzymają link do platformy MS Teams.
Boże Narodzenie 2023
Niechaj nikt z Państwa nie będzie samotny, zagubiony, smutny;
niechaj z faktu narodzenia Chrystusa płyną do Państwa ciepło, radość i siła;
niechaj - stojąc przy żłóbku - umacniają Państwo w sobie czułość i łagodność, wrażliwość i delikatność,
życzliwość i dobroć, bo to one przenikają nas boskością, a zarazem decydują o istocie człowieczeństwa.
Pięknych Świąt Bożego Narodzenia życzymy całej naszej instytutowej Rodzinie.
Grzegorz Maziarczyk
Justyna Dąbkowska-Kujko
Odznaczenia państwowe dla Pracowników Instytutu Literatoroznawstwa
Podczas uroczystości, która miała miejsce 18. grudnia 2023 Pracownicy naszego Instytutu otrzymali odznaczenia państwowe i resortowe.
Prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Prof. dr hab. Agnieszka Dziuba oraz dr hab. Sławomir Wącior, prof. KUL zostali odznaczeni Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.
Dr hab. Tomasz Garbol oraz dr Patrycja Antoszek zostali wyróżnieni Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę
Dr Ewelina Bańka otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Wszystkim Odznaczonym składamy serdeczne gratulacje!
Nagrody za najwyżej punktowane publikacje
Miło nam poinformować, że Pracownicy naszego Instytutu zostali wyróżnieni nagrodą Siostry Prorektor ds. Nauki i Kadr za najwyżej punktowane publikacje:
dr hab. Urszula Niewiadomska-Flis, prof. KUL
dr hab. Edyta Kociubińska, prof. KUL
dr Robert Looby, prof. KUL
dr hab. Witold Wołowski, prof. KUL
dr hab. Anna Rutka, prof. KUL
dr Aleksander Bednarski
dr hab. Marcin Polkowski
dr hab. Beata Siwek, prof. KUL
dr hab. Judyta Niedokos
dr Agnieszka Jarosz
Gratulujemy!
Prof. Andrzej Tyszczyk powołany do Komitetu Naukowego PAN
Z radością pragniemy poinformować, że Pan prof. dr hab. Andrzej Tyszczyk został wybrany na Członka Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027.
Gratulujemy nominacji!
Nowe publikacje dr hab. Ewy Osek, prof. KUL
Ewa Osek. Porfiriusz z Tyru: O wegetarianizmie. Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2023 (Źródła Myśli Filozoficznej).
O wegetarianizmie jest jedynym zachowanym starogreckim traktatem o wegetarianizmie w starożytności. Autor Porfiriusz z Tyru (III wiek n.e.) omawia praktyki żywieniowe i ofiarnicze poszczególnych ludów, między innymi Greków, Egipcjan, Żydów, Syryjczyków, Persów, Hindusów i Scytów. Zajmuje się dietą sekt religijnych, takich jak pitagorejczycy w Wielkiej Grecji, esseńczycy w Palestynie, gnostycy w Rzymie, bramini i samani w Indiach. W 2018 roku ukazał się drukiem pierwszy polski przekład tego traktatu autorstwa Ewy Osek, opatrzony wprowadzeniem, komentarzem i indeksami. Pod koniec 2023 roku ukaże się drugie, poprawione wydanie tego samego przekładu. Będzie to edycja cyfrowa w wolnym dostępie.
Ewa Osek. Reinkarnacja u Porfiriusza z Tyru: z dodaniem traktatu Do Gaurosa czyli jak dusza ożywia embriony oraz fragmentów, t. I–II. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2023 (Źródła Myśli Filozoficznej).
Reinkarnacja u Porfiriusza z Tyru jest pierwszą monografią na temat wędrówki dusz w neoplatonizmie III wieku n.e. Według pisarzy wczesnochrześcijańskich Porfiriusz odrzucił doktrynę platońsko-pitagorejską, zgodnie z którą dusze rozumne wcielają się co 1000 lat w ludzi lub w zwierzęta, na rzecz rewizji chaldejskiej, według której dusze ludzkie wcielają się w ludzi, ale nie w zwierzęta. Autorka Ewa Osek udowadnia, że nie jest to prawdą, gdyż Porfiriusz do końca życia nie zmienił poglądów na temat reinkarnacji, trwając przy tradycyjnych „dogmatach pitagorejskich”. Publikacja zaopatrzona jest w korpus tekstów źródłowych, zamieszczonych w drugim jej tomie, między innymi traktat Do Gaurosa czyli jak dusza ożywia embriony oraz komentarz Porfiriusza do mitu Era u Platona.
Dr Dominika Bugno-Narecka ponownie w składzie Rady Młodych Naukowców
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że Pani dr Dominika Bugno-Narecka z Katedry Literatury i Kultury Amerykańskiej w Instytucie Literaturoznawstwa KUL została ponownie powołana do składu Rady Młodych Naukowców.
Gratulujemy!
Prof. Monika Sidor powołana do Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Z radością informujemy, że Pani Prodziekan dr hab. Monika Sidor, prof. KUL została powołana do Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kadencję 2024-2027.
Serdecznie gratulujemy!
Publikacja dr hab. Ewy Osek, prof. KUL
Ewa Osek i Monika Komsta. Porfiriusz z Tyru: Sentencje czyli drogi do świata ponadzmysłowego (wstęp, przekład, komentarz). Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2022.
Po raz pierwszy w języku polskim zostały wydane Sentencje czyli drogi do świata ponadzmysłowego Porfiriusza, opatrzone aparatem krytycznym i komentarzem. Autorkami tłumaczenia i komentarza są Monika Komsta oraz Ewa Osek.
Porfiriusz był uczniem Plotyna i wydawcą Ennead w latach 263–301. Pisał komentarze do dialogów Platona i pism Arystotelesa, a ponadto także opracowywał i komentował traktaty Plotyna. Tezą niniejszej monografii jest wykazanie, że zachowane we fragmentach Sentencje są tożsame z syntezą (synagoge) filozofii Plotyna, będącą jednym z kilku zaginionych komentarzy Porfiriusza do Ennead.
Pierwsza polska edycja Sentencji Porfiriusza oprócz przekładu na język polski zawiera paralelny grecki tekst oryginalny. Została opatrzona wstępem historyczno-filologicznym i komentarzem filozoficznym oraz leksykonem terminów filozoficznych i konkordancją. Wydawcą Sentencji Porfiriusza jest Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.