V Polska Konferencja Eyetrackingowa
W dniach 21-23 kwietnia odbyła się w KUL 5th Polish Eye Tracking Conference. Została ona zainicjowana przez Katedrę Psychologii Eksperymentalnej KUL i firmę Neuro Device (Warszawa) w roku 2012, jako wydarzenie ogólnopolskie, a obecnie ma ona charakter międzynarodowy. Przyjęliśmy ponad 120 uczestników, w tym 30% dotarło do nas z niemal wszystkich kontynentów. Wśród prelegentów znaleźli się najbardziej znani badacze z dziedziny okulografii: Andrew T. Duchowski (Clemson University, USA), Kenneth Holmqvist (Lund University, Sweden), Halszka Jarodzka (Open University of the Netherlands), Jan Ober (Polska Akademia Nauki, Poznań, Polska). Przedstawiono 65 prezentacji, w tym 2/3 w formie wystąpień ustnych. Sukces tej konferencji zaowocował decyzją zorganizowania w roku 2018 „Warsaw Eye Trackig Week” i fuzją trzech międzynarodowych konferencji: amerykańskiej (ETRA), holenderskiej (EARLI SIG27) i polskiej (PETC).
Odeszła Pani Profesor Maria Oleś
Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R D. Buhrmester, W. Furman, M.T. Wittenberg, H.T. Reis. Podręcznik
Pragniemy poinformować, że ukazał się „Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R D. Buhrmester, W. Furman, M.T. Wittenberg, H.T. Reis. Podręcznik” wydany przez Pracownię Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku. Autorami podręcznika i polskiej adaptacji kwestionariusza są ks. dr hab. Waldemar Klinkosz, dr Justyna Iskra oraz dr Magdalena Dawidowicz. Kwestionariusz ICQ-R został przetłumaczony w Katedrze Psychologii Społecznej i Psychologii Religii KUL oraz za zgodą jego autorów dostępny jest bezpłatnie na stronie www.pracowniatestow.pl Autorami tłumaczenia kwestionariusza są dr Magdalena Dawidowicz, ks. dr hab. Waldemar Klinkosz i dr hab. Jacek Śliwak, prof. KUL. Kwestionariusz Kompetencji Interpersonalnych ICQ-R służy do badania kompetencji, które decydują o efektywności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji międzyosobowych. Oprócz badania własnych kompetencji interpersonalnych (wersja A) umożliwia również ocenę kompetencji interpersonalnych przyjaciela osoby badanej (wersja B) oraz partnera/sympatii (wersja C). Może być stosowany w badaniach indywidualnych prowadzonych w poradnictwie psychologicznym oraz w biznesie, umożliwiając ocenę umiejętności funkcjonowania w grupie danego pracownika.
10 kwietnia 2017
Podręcznik do Interpersonalnych Skal Przymiotnikowych (IAS) Jerry’ego S. Wigginsa
Ukazał się podręcznik do Interpersonalnych Skal Przymiotnikowych (IAS) Jerry’ego S. Wigginsa, wydany przez Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorami podręcznika oraz polskiej adaptacji są prof. dr hab. Andrzej Sękowski i ks. dr hab. Waldemar Klinkosz. IAS pozwala na diagnozę uwzględniającą typowy rodzaj zachowań interpersonalnych. Jest narzędziem umożliwiającym charakteryzowanie dynamiki relacji, jakie mają miejsce w różnego rodzaju grupach czy zespołach, a także w rodzinie. Pozwala też określić możliwe problemy interpersonalne i zagrażające zaburzenia osobowości.
Szczegółowe informacje na temat podręcznika i narzędzia:
http://www.practest.com.pl/node/123720
6 kwietnia 2017
Seminarium Suicide: causes and interventions w Ekwadorze
W dniu 20 marca 2017 dr Małgorzata Łysiak i dr Mariusz Wołońciej uczestniczyli w międzynarodowym seminarium Suicide: causes and interventions, które odbyło się w Pontificia Universidad Catolica del Ecuador.
30 marca 2017
Zjazd Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka
W dniach 20 - 21 lutego 2017r. w siedzibie KUL odbędzie się Zjazd Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka.
Zebraniu Zarządu będzie towarzyszyło sympozjum naukowym pt. Uwarunkowania drogi życia człowieka. Data i miejsce sympozjum: wtorek, 21.02.2017r., godz.9.00,CTW-113.
Spotkanie Opłatkowe Instytutu Psychologii
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przygotowanego przez studentów psychologii Spotkania Opłatkowego, które odbyło się 19 grudnia 2016 r.
2 stycznia 2017
Certyfikat psychoterapeuty dla dr Bernardy Berezy
Pani dr Bernarda Bereza otrzymała tytuł certyfikowanego psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej.
Certyfikat jest zwieńczeniem wieloletniego kształcenia, pracy pod superwizją oraz praktyki w zawodzie psychoterapeuty. Potwierdza kwalifikacje profesjonalnych psychoterapeutów, przez odpowiednią honorowaną w środowiskach zawodowych organizację psychoterapeutyczną.
Uroczyste nadanie Certyfikatu Psychoterapeuty odbyło się 17 grudnia 2016 r. w Krakowie.
2 stycznia 2017 r.
Nagroda PAN za wybitne osiągnięcia naukowe dla prof. dr. hab. Piotra Francuza
Pan prof. dr hab. Piotr Francuz otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w 2016 roku.
Nagroda im. Władysława Witwickiego w dziedzinie psychologii, została przyznana Panu Profesorowi za monografię: „Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu”.
Uroczysta ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 14 grudnia 2016 roku w Pałacu Staszica w Warszawie.
Gratulujemy!
15 grudnia 2016
Prof. dr hab. Andrzej Sękowski w Komitecie Naukowym The 15th European Congress of Psychology (ECP)
Prof. dr hab. Andrzej Sękowski został powołany do Scientific Committee for The 15th European Congress of Psychology (ECP), który odbędzie się w dniach 11-14 lipca 2017 r. w Amsterdamie. Przypominamy, że termin zgłoszeń upływa 28.01. 2017 r.
Więcej informacji: https://psychologycongress.eu/2017/
12 grudnia 2016