Pierwsza SZKOŁA LETNIA zorganizowana przez  Szkołę Doktorską KUL i Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL za nami!

515529692_1301582148637354_4192203936619407159_n W dniach 1-4 lipca 2025 r. odbyła się Szkoła Letnia z zakresu nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, zorganizowana przez Szkołę Doktorską KUL i Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, sfinansowana ze środków NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.
Do wygłoszenia wykładów i poprowadzenia zajęć zaprosiliśmy wybitnych badaczy z zagranicy:
      • prof. Neringę Klumbyte - profesor antropologii oraz studiów rosyjskich i postsowieckich oraz dyrektor Programu Litewskiego w Havighurst Center for Russian and Post-Soviet Studies na Uniwersytecie Miami,
      • dr. Kamila Zwolskiego - profesora Jean Monnet w dziedzinie Bezpieczeństwa Europejskiego oraz dyrektora Centrum Kompleksowego Bezpieczeństwa Europejskiego na Uniwersytecie Southampton oraz
      • dr. Oleksii Polegkyi’ego - dyrektora ds. akademickich w Centrum Dyplomacji Publicznej na Ukrainie.
W trakcie tegorocznej Szkoły Letniej zrealizowaliśmy pięć modułów:
1️⃣Theories and research methodology in the field of International Relations and European security;
2️⃣Security and Foreign Policy of Russia and Ukraine: From Partnership to Existential War;
3️⃣Propaganda and Disinformation in Digital Age: Russian Limitless War on People's Minds;
4️⃣ The Holocaust and historical justice in Eastern Europe and the USSR
5️⃣Occupied societies: theoretical approaches and case studies
Serdecznie dziękujemy za współpracę i wsparcie dyrektorowi i pracownikom Szkoły Doktorskiej KUL, a także pracownikom z Działu Projektów Naukowych!
 
514186961_1298842705577965_1309639303650948562_n 515502232_1301581705304065_3497274519103556968_n

Najnowszy numer Newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji

1_1.[8]

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL

 

>>>NEWSLETTER <<<

 

                                                       

Życzymy Państwu miłej lektury!


Uroczyste absolutorium studentów kierunków Bezpieczeństwo Narodowe i Stosunki Międzynarodowe

9126_141935 25 czerwca 2025 roku odbyła się uroczystość absolutoryjna dla studentów kierunków Bezpieczeństwo Narodowe oraz Stosunki Międzynarodowe, podczas której blisko 70 absolwentów świętowało zakończenie swojej akademickiej drogi.

W wydarzeniu uczestniczyła kadra Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, w tym dyrektor Instytutu, koordynatorzy kierunków, opiekunowie lat oraz promotorzy prac dyplomowych. Uroczystość była okazją nie tylko do wręczenia okolicznościowych dyplomów, ale również do podziękowania starostom grup za ich zaangażowanie i wkład w życie akademickie.

Szczególne wyróżnienie otrzymali studenci z najwyższymi średnimi ocen – wręczono im dyplomy uznania za osiągnięcia naukowe oraz za wzorową postawę na przestrzeni całego toku studiów.

Atmosfera wydarzenia była pełna dumy, wzruszeń i radości. Dla wielu była to okazja do podsumowania kilku lat wspólnej nauki, współpracy i budowania relacji, które – jak podkreślali uczestnicy – mają szansę przetrwać znacznie dłużej niż czas spędzony na uczelni.

Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy powodzenia na dalszych ścieżkach kariery zawodowej oraz osobistego rozwoju!

 

Galeria zdjęć

 

9126_141932

Seminarium "Bezpieczna Europa? Polska prezydencja w UE w cieniu wojny i geopolitycznych napięć”

polska_prezydencja 9 czerwca 2025 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się seminarium naukowe pt. „Bezpieczna Europa? Polska prezydencja w UE w cieniu wojny i geopolitycznych napięć”. Wydarzenie organizowane jest przez Katedrę Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL, we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce (w ramach Seminariów Adenauera), Akademickim Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej, Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin WySPA oraz Towarzystwem Nauki i Kultury „Libra”.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 10.50–12.15 w sali C-304 i zostanie otwarte przez prof. Beatę Piskorską, prorektor ds. studentów i umiędzynarodowienia KUL oraz prof. Agnieszkę Łukasik-Turecką, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL. 

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych tematyką polityki europejskiej, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz współczesnych wyzwań geopolitycznych.


Dni Bezpieczeństwa 2025

dni_bezpieczenstwa Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, Dział Ochrony, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KUL oraz Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL mają zaszczyt zaprosić na IV Dni Bezpieczeństwa, które odbędą się w dniach 3–5 czerwca 2025 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Wydarzenie to stanowi wyjątkową okazję do zapoznania się z aktualnymi zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem narodowym, wewnętrznym oraz kryzysowym. W programie przewidziano m.in. spotkania z wybitnymi ekspertami i przedstawicielami służb mundurowych, prezentacje nowoczesnych technologii wykorzystywanych w działaniach prewencyjnych i obronnych, warsztaty z zakresu udzielania pomocy medycznej, a także możliwość skorzystania z symulatorów jazdy i sprzętu specjalistycznego.

Serdecznie zapraszamy studentów, pracowników oraz wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa do udziału w tym ważnym i inspirującym wydarzeniu.


Dni Stosunków Międzynarodowych

Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL wraz z Kołem Naukowym Stosunków Międzynarodowych serdecznie zapraszają na Dni Stosunków Międzynarodowych, które odbędą się w dniach 3–4 czerwca 2025 r. Szczególnym punktem programu będzie ogólnopolska konferencja naukowa pt. „40 lat strefy Schengen – wyzwania współczesności”, zaplanowana na 4 czerwca.

Wydarzenie zgromadzi naukowców, ekspertów i praktyków, by wspólnie podjąć refleksję nad znaczeniem strefy Schengen we współczesnej Europie – jej osiągnięciami, wyzwaniami i przyszłością. Konferencja stanowi także przestrzeń dla młodych badaczy, którzy zaprezentują wyniki swoich badań w panelu doktoranckim.

stosunki_1 stosunki_2

Najnowszy numer Newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji

1_1.[7]

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL

 

>>>NEWSLETTER <<<

 

                                                       

Życzymy Państwu miłej lektury!


Zaproszenie na konferencję "NATO w obliczu agresji Rosji na Ukrainę: ocena działań i przyszłość Sojuszu"

nato_w_obliczu_agresji_rosji_na_ukraine_ocena_dzialan_i_przyszlosc_sojuszu_1_1 Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Zakład Europeistyki Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce,
Akademickie Centrum Analiz Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej,
Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra” mają zaszczyt zaprosić na konferencję pt.: NATO w obliczu agresji Rosji na Ukrainę: ocena działań i przyszłość Sojuszu. Wydarzenie odbędzie się 13 maja w Bibliotece Instytutu Studiów Politycznych PAN, ul. Oleandrów 2/4, Warszawa. Początek o godz. 11.30.


spotkanie z przedstawicielem MONARu oraz negocjator policyjną

IMG_20250507_142738_hdr2 7 maja br., W ramach zajęć Przestępczośc narkotykowa prowadzonych przez mgr. Andrzeja Sikorę  odbyło się spotkanie studentów z panią Anną Łebkowską, pracownicą MONARu. Pani Anna zajmuje się pomocą osobom uzależnionym od środków odurzających w poradni i ośrodku MONARu. Studenci zostali zapoznani ze sposobami rozpoznawania osób będących pod wpływem środków odurzających, rodzajami terapii stosowanymi w Monarze. Studenci mieli również zaprezentowane konkretne przypadki sytuacji w których znalazły się osoby przyjmujące środki odurzające oraz ich bliscy. 

 

Kolejnym spotkanie odbyło się z negocjatorem policyjnym, p. podinsp. Dolores Opryńską, która jest konsultantem Zespołów Negocjacyjnych KWP Lublin.

Spotkanie adresowane było dla studentów gr. IV i V Bezpieczeństwa narodowego.  

Pani Podinspektor przedstawiła studentom problematykę negocjacji, jej wagę w próbach rozwiązania sytuacji kryzysowej, niejednokrotnie zagrażającej życiu i zdrowiu osób. M.in. przedstawiła szereg sytuacji w których uczestniczyła. przedstawiła także sytuacje w których doszło do strat w ludziach z uwagi na błędy osób przetrzymywanych lub sprawców incydentów.

 


Z wizytą w szkołach...

W dn. 14 kwietnia 2025 dr Alicja Zyguła i dr Grzegorz Tutak, którym towarzyszyli studenci Maksymilian Kawka i Norbert Suszek, spotkali się z uczniami klas 3 i 4 w celu promocji studiów licencjackich i magisterskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL. Pierwszą ze szkół było Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, a kolejną - Liceum Ogólnokształcące w Łaszczowie. Szczególne podziękowania dla Dyrekcji obu szkół za niezwykle miłe przyjęcie, umożliwienie spotkania z uczniami i owocne rozmowy.

491950266_1233275642134672_5226353895049653511_n 490748289_1233275745467995_2576801828730006075_n