Edytorstwo to sztuka ładu informacyjnego. Wiedza i umiejętności zdobyte na tych studiach mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istotna jest poprawna i atrakcyjna prezentacja komunikatów.


Studiując edytorstwo, rozwiniesz następujące kompetencje:

 

1. Wysokie umiejętności językowe. Zdobędziesz je między innymi w ramach zajęć z kultury językowej, ortografii, interpunkcji.


2. Wiedzę o procesie redakcyjnym, o normach wydawniczych, o procesie produkcji książki. W zakresie umiejętności redakcyjnych nauczysz się m.in. wykonywania redakcji i korekty oraz organizowania procesu wydawniczego. Na zajęciach uczymy: redakcji typowej książki, adiustacji, elementów wiedzy o druku, prawa autorskiego, projektowania publikacji, funkcjonowania rynku książki.


3. Wiedzę i umiejętności z zakresu edytorstwa naukowego, a więc sztuki opracowania tekstu literackiego, przygotowanie go do druku po śmierci autorki / autora. Nauczamy pracy na rękopisach. Przekazujemy wiedzę z zakresu analizy pismoznawczej.

 

4. Umiejętności z zakresu komputerowego opracowanie tekstu, a więc jego złożenia, łamania, przygotowania grafiki do publikacji.

 

5. Umiejętności z zakresu twórczego pisania. Pod kierunkiem praktyków, w małych grupach odbywają się zajęcia z pisania tekstów użytkowych i literackich, prozatorskich i poetyckich.


6. Pogłębisz też ogólną wiedzę o kulturze. W ramach naszego programu oferujemy przede wszystkim kompleksowy kurs literaturoznawczy. Studenci zapoznają się z arcydziełami literatury polskiej i powszechnej, z wybitnymi realizacjami teatralnymi i filmowymi.

 

 

 

Nasze mocne strony

 

  • Jesteśmy najstarszym edytorstwem uniwersyteckim w Polsce.

  • Uczymy porządnej redakcji.

  • Wszyscy nasi nauczyciele mają praktykę wydawniczą, a nie tylko książkową wiedzę.

  • Prowadzimy badania w dziedzinie edytorstwa, których wyniki komunikujemy na światowych konferencjach. Ostatnio były to między innymi następujące konferencje:

 

International Conference of the European Society for Textual Scholarship 2022: Histories of the Holograph: From Ancient to Modern Manuscripts and Beyond, Oxford, marzec 2022 r.

 

Genesis 2019: Genetic Criticism: from Theory to Practice.


Genesis 2017: Creative Processes and Archives in Arts and Humanities (Helsinki 2017; organizatorzy: The Finnish Literature Society i Institut des Textes et Manuscrits Modernes CNRS);


Textual Ecologies (Ottawa 2016; organizatorzy: Society for Textual Scholarship oraz Carleton University);


Methods of Textual Criticism and Models of Poetics (Sankt Petersburg 2016; organizatorzy: National Research University Higher School of Economics – Saint-Petersburg, The National Pushkin Museum, Polska Akademia Nauk, V.V. Vinogradov Russian Language Institute of the Russian Academy of Sciences).

 

 

  • Nasi najlepsi studenci mają możliwość publikowania swoich prac, w tym prac książkowych.

  • Obowiązuje u nas oryginalna forma zaliczenia studiów - projekt wydawniczy.

  • Kadra naukowa ma doświadczenie w pracy na zagranicznych uniwersytetach (m.in. Xi'an International Studies University w Chinach, Uniwersytet Ottawy w Kanadzie).

 

 

 

Autor: Edytor
Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022, godz. 12:38 - Artur Truszkowski