WYKŁAD GOŚCINNY: DAWID JARZĄB

 

7 stycznia 2019 odbędzie się pierwszy z cyklu wykład gościnny w Instytucie Muzykologii KUL. Naszym gościem będzie doktorant Akademii Muzycznej w Katowicach – dyrygent Dawid Jarząb, a jego wstąpienie będzie miało tytuł: „Przemiany w rosyjskiej muzyce symfonicznej epoki romantyzmu”.

 

 

Dawid Jarząb

Studiował dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Kształcił się również pod kierunkiem prof. Alana Urbanka na Wydziale Edukacji Muzycznej na specjalności: chóralistyka. Edukację uzupełnia biorąc udział w licznych kursach z dziedziny dyrygentury, chóralistyki i prowadzenia zespołów, m.in. w Mistrzowskich Kursach Dyrygenckich prowadzonych przez Tadeusza Strugałę oraz Gabriela Chmurę. Jako śpiewak Chóru NFM (Filharmonii Wrocławskiej) koncertował z takimi dyrygentami, jak m.in.: Agnieszka Franków-Żelazny, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Konrad Junghaenel, Rolf Beck, Benjamin Bayl, Ben Parry, Paul McCreesh, Robert Hollingworth, Giovanni Antonini czy Bob Chilcott. Występował na wielu festiwalach, w tym: MUSMA, Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, BBC Proms. Brał udział w nagrywaniu płyt pod dyrekcją Paula McCreesha, nagradzanych prestiżowymi Diapason d'or, czy BBC Awards. W 2013 został korepetytorem w Polskim Narodowych Chórze Młodzieżowym, a rok później pełnił tam funkcję dyrygenta-asystenta. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w styczniu 2014 roku. W roku 2015 Paweł Gabara zaprosił Dawida Jarząba do współpracy powierzając mu funkcję Kierownika Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, którą pełnił do 2017 roku. W latach 2016-2017 był dyrygentem na Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie. Jako dyrygent koncertował z Chórem i Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Chórem Filharmonii Wrocławskiej (NFM), Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, a także Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był asystentem Wojciecha Rodka W Teatrze Wielkim w Łodzi przy produkcji opery Eugeniusz OnieginCzajkowskiego (2016) oraz baletu Spartacus Chaczaturiana (2017). Wielokrotnie pracował z Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi przy przygotowywaniu koncertów w sezonach 2015-2017 (m. in do koncertu z udziałem Angeli Georgiu). Jest laureatem I Nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013), a także III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepszą interpretację utworu Claudia Monteverdiego na VI Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W Stronę Polifonii (2014). Jest również finalistą VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016) oraz uczestnikiem I Konkursu Dyrygenckiego Muzyki Nowoczesnej w Brescii (2018). W latach 2014-2015 był stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia.

2018-12-25

Cecylianka, czyli Instytut Muzykologii KUL świętuje!

 

Jeden, jedyny dzień w roku, kiedy nasza Muzykologia odchodzi od organów, nagrań etnomuzykologicznych, fortepianów, odkłada na bok książki, partytury, brewiarz i zaczyna świętować!

Oczywiście, świętujemy w swoim stylu :)

Instytut Muzykologii KUL i Koło Naukowe Studentów Muzykologii KUL zapraszają na uroczyste obchody liturgicznego wspomnienia
św. Cecylii patronki muzyki kościelnej!

Program:
10:00 – Referat dra Marka Bebaka: „Za wódkę dla muzyków co litanię grali” – czyli o badaniu kultury muzycznej w nieistniejących klasztorach (C-1031)

Przerwa na kawę

12:30 - Msza Św. w kościele akademickim 
Przewodniczy: dziekan Wydziału Teologii ks. prof. Sławomir Nowosad
Oprawa muzyczna: Chór i Schola Gregoriana Instytutu Muzykologii

17:00 – Koncert w wykonaniu wykładowców i studentów Instytutu Muzykologii (Aula Kard. S. Wyszyńskiego)

19:00 – Spotkanie integracyjne („U Szewca” przy ul. Grodzkiej)

2018-11-12

The coolest jam session, czyli Muzykologia improwizuje!

 

Zapraszamy na cykliczne jam session studentów Muzykologii KUL! 

Już 25 października spotkamy się w Cafe Aviator (ul. Radziszewskiego 2a), by wspólnie muzykować. 

Jam session to improwizowane muzyczne spotkanie. Jeden z muzyków podaje przykładowy temat, który następnie jest rozwijany i przekształcany przez pozostałych instrumentalistów i wokalistów. 

 

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych muzyków!

2018-10-16

Interdyscyplinarna konferencja naukowa / Koncert galowy



Konferencja odbędzie się 22 października 2018 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 

Po konferencji zapraszamy wszystkich uczestników do Sali Operowej CSK na koncert „Antonina Campi – inspiracje”: wystąpią soliści związani z projektami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów oraz Ewa Vesin.

PROGRAM KONFERENCJI: 
http://www.antonina.campi.spotkaniakultur.com/program-konferencji/

KONCERT GALOWY: 
http://www.antonina.campi.spotkaniakultur.com/koncert-galowy/


To już trzeci raz, kiedy możemy zaprosić Państwa na projekt związany z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów.

W lutym 2017 rozpoczęliśmy naszą przygodę pierwszą edycją konkursu, która okazała się sukcesem artystycznym i frekwencyjnym, a w maju 2018 zorganizowaliśmy Antonina Campi Opera Masterclass – wyjątkowe spotkanie młodych śpiewaków, którzy doskonalili swoje umiejętności pod okiem mistrzów świata operowego, a potem zaprezentowali je publiczności podczas koncertu galowego, w którym udział wzięli również uczniowie lubelskich szkół muzycznych.

Dzisiaj kontynuujemy nasze artystyczno-edukacyjne działania na Lubelszczyźnie, którym tym razem nadajemy rys akademicki, ale jednocześnie popularnonaukowy: interdyscyplinarna konferencja naukowa „Antonina Campi z Miklaszewiczów i mało znane tematy kultury polskiej przełomu XVIII i XIX wieku” to kolejna inicjatywa promująca urodzoną w Lublinie gwiazdę operową. Wezmą w niej udział naukowcy, dziennikarze i muzycy z całej Polski. Wydarzenie zwieńczy koncert uczestników projektów związanych z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów. Zaprezentują się oni w interesującym repertuarze operowym i pieśniarskim, który zabrzmi w Lublinie w wielu przypadkach po raz pierwszy i tym samym dla publiczności będzie pełnił rolę również edukacyjną. Chcemy bowiem podkreślić, że nasze działania – mimo że niektórym jawić się mogą jako zbyt wymagające – są właśnie elementem kulturotwórczym, mogącym mieć realny wpływ na przyszłość, którą razem budujemy.

Ewa Vesin
Mateusz Wiśniewski

2018-10-16

Muzyka na dziedzińcu

Zapraszamy na koncert studentów Muzykologii KUL! Wydarzenie odbędzie się ramach Dni Organizacji Studenckich na naszym Uniwersytecie.  Muzycy przedstawią nam oryginalne interpretacje utworów znanych polskich i zagranicznych wykonawców.

 

koncert

22 maja 2018

godz. 18.00

Dziedziniec Gmachu Głównego KUL

 

Dni Organizacji Studenckich są kierowane do wszystkich organizacji zrzeszających aktywnych studentów, którzy chcą się rozwijać i współpracować z innymi, podobnymi sobie. W dniach 21-22 maja historyczny dziedziniec KUL przemieni się w przestrzeń w której organizacje z całego Lublina będą mogły nawiązać ze sobą kontakty, zainspirować się do szukania nowych rozwiązań oraz zaprezentować swoją działalność wśród szerszej społeczności akademickiej. Dni te dedykowane są wszystkim studentom i uczniom klas maturalnych poszukujących alternatywy dla swoich codziennych aktywności. W trakcie Dni Organizacji Studenckich planowane są wydarzenia towarzyszące t.j. prelekcje, warsztaty, networking, koncert, zbiórka charytatywna.

 

Wydarzenie ma charakter plenerowy. Wstęp wolny.

2018-05-07

THE COOLEST JAM SESSION, czyli Muzykologia improwizuje

Zapraszamy na pierwsze w Lublinie jam session studentów Muzykologii KUL! Pierwsza odsłona będzie równie wyjątkowa – uczestnikami jam session będą studenci muzykologii z całej Polski!

 

tlo_jam

Już 17-go maja w ramach jubileuszowego X Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Muzykologii spotkamy się w Cafe Aviator (ul. Radziszewskiego 2a), by wspólnie muzykować. Będzie to jednocześnie integracja studentów uczelni artystycznych z całej Polski! Jam session to improwizowane muzyczne spotkanie.

 

Jeden z muzyków podaje przykładowy temat, który następnie jest rozwijany i przekształcany przez pozostałych instrumentalistów i wokalistów. W kontekście całodniowych konferencji i wykładów, które będą odbywać się podczas X OZSM, jam session potraktujemy jako możliwość wymiany myśli muzycznych, korespondencji muzycznej różnych ośrodków naukowo-artystycznych. Innymi słowy – wydarzenie to jest praktyczną odsłoną zjazdu studentów muzykologii!


Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych muzyków!

2018-05-07