Misją projektu są wyjazdy terenowe do firm biotechnologicznych mające na celu ułatwienie startu zawodowego członków Koła po zakończeniu studiów poprzez:

 

- zapoznanie się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa biotechnologicznego i wyposażeniem laboratoriów;

 

- zdobycie wiedzy odnośnie kompetencji zawodowych i umiejętności pożądanych przez pracodawców w danym sektorze;

 

- ułatwienie wyboru dalszego kierunku rozwoju zawodowego;

 

- zachęcenie do podejmowania projektów naukowych w tematyce zgodnej z profilem potencjalnych pracodawców;

 

- pobudzenie kreatywności i zachęcenie do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w podejmowanych pracach badawczych;

 

- nawiązanie współpracy w formie staży i praktyk.


Spotkanie z przedstawicielem firmy farmaceutycznej Synthaverse S.A.

W dniu 4 grudnia 2023 r. w gmachu Instytutu Nauk Biologicznych mieliśmy zaszczyt gościć Jarosława Jurkowskiego, Szefa Departamentu Produkcji firmy Synthaverse S.A.. Misją firmy jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla medycyny w tym produkcją probiotyków i leków stosowanych w immunoterapii onkologicznej.

Spotkanie było nie tylko interesujące, ale i inspirujące dla członków naszego Koła (i nie tylko). Wydarzenie miało charakter otwarty i uczestniczyli w nim również inni studenci kierunku Biotechnologia KUL oraz pracownicy Instytutu.

Spotkanie było okazją do zapoznania się nie tylko z profilem działalności spółki, ale dowiedzieliśmy się także jakie możliwości mają tam świeżo upieczeni biotechnolodzy oraz zgłębiliśmy ścieżki rozwoju w tej dynamicznej firmie. Nie zabrakło także rozmów na temat współpracy, np. odnośnie potencjalnych praktyk studenckich.

 

 

Bardzo dziękujemy Panu Jurkowskiemu za poświęcony czas i zaproszenie do dalszej współpracy!

 

Wizyta w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie

W dniu 15 maja 2023 roku mieliśmy możliwość odbycia wizyty studyjnej w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie świadczącej usługi badawcze z zakresu analiz chemicznych gleb, roślin, płodów rolnych i doradztwa nawozowego.

 

dsc_0083

 

Mieliśmy możliwość zwiedzić część biurową i co najważniejsze laboratoria! Okazuje się, że poprawne pobranie gleby, wcale nie jest takie łatwe i trzeba mieć do tego trochę siły. Aby dobrze odwzorować stan pól czy ogródków zebrany materiał powinien być miarodajny i reprezentatywny. Próbki odebrane od klientów są suszone i ważone, co stanowi wstępny etap przygotowania ich do właściwych analiz.

 

 

Laboratorium! Metody wykorzystywane w stacji chemiczno-rolniczej obejmują miareczkowanie, jonometrię, kolorymetrię, turbidymetrię, ASS (Absorpcyjną spektrometrię atomową), czy AES (Emisyjną spektroskopię atomową), a znaczna większość z tych metod jest akredytowana. Wykonywane pomiary dotyczą analiz pH, zasolenia, oznaczania fosforu, potasu, magnezu, azotu, wapnia, mikroelementów, makroelementów i wiele innych.

 

 

Dokładnie takie analizy poznajemy podczas ćwiczeń laboratoryjnych na naszym Wydziale Medycznym. Różnicą jest skala prac. Zdradzono nam, że tylko w tym roku pracownicy stacji dokonali już ponad 15 tysięcy analiz. A przecież to dopiero początek sezonu dla rolników i ogrodników.

 

 

Dzięki projektowi „Biotech po studiach - z uczelni do pracy” mogliśmy zobaczyć, jak wygląda wykorzystanie znanych przez nas technik pomiarowych w prężnie działającym laboratorium.

 

Bardzo dziękujemy pracownikom Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie za gorące przyjęcie i poświęcony czas!

 


Wizyta w firmie biotechnologicznej Biolive Innovation

Cykl naszych wyjazdów studyjnych rozpoczął się 23 listopada 2022 roku spotkaniem w firmie Biolive Innovation, mieszczącej się w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym w Lublinie.

 

 

Obecnie główną misją przedsiębiorstwa jest opracowywanie technologii pozyskiwania bioaktywnych hydrolizatów białek i peptydów, które mogą stanowić dodatki funkcjonalne do żywności, suplementów diety czy kosmetyków. Firma zajmuje się również opracowaniem probiotyków, produktów fermentowanych, olejków eterycznych, stanowiących naturalny i cenny dodatek do codziennej diety.

 

W trakcie wizyty naszego Koła Naukowego, po ciekawym wstępie teoretycznym mieliśmy możliwość zobaczyć jak w praca w Biolive Innovation wygląda w praktyce. Zostaliśmy zapoznani ze specjalistycznymi urządzeniami, które firma wykorzystuje na co dzień w wytwarzaniu swoich produktów. Była to m.in. linia produkcyjna dzięki której pozyskiwane są peptydy, wysokosprawny chromatograf cieczowy przy pomocy którego są one analizowane oraz suszarka rozpyłowa umożliwiająca otrzymywanie produktu w formie stałej. Zademonstrowano nam również działanie saszetkarki, czyli końcowego etapu wytwarzania produktu i jego formę w jakiej trafia do klienta.

 

 

Pierwsze spotkanie z cyklu „Biotech po studiach – z uczelni do pracy” z całą pewnością było owocne. Zobaczyliśmy jak nasza wiedza z dziedziny biotechnologii może zostać wykorzystana w praktyce. W wyjeździe studyjnym wzięło udział 12 członków Koła Naukowego Biotechnologii KUL pod opieką dr Ilony Sadok (kuratora Koła) oraz dr Rafała Łopuckiego.

 

Galeria zdjęć


Pierwsze efekty wizyty w firmie biotechnologicznej Biolive Innovation

W listopadzie Członkowie Koła odbyli wizytę w lubelskiej firmie biotechnologicznej Biolive w ramach projektu:

„Biotech po studiach – z uczelni do pracy”.

 

Efektami odbytej wizyty jest:

  • nawiązanie współpracy w ramach staży studenckich (1 podpisana umowa);
  • pozyskanie grzybka herbacianego oraz startera do przygotowania kombuczy.

Bardzo dziękujemy pracownikom firmy Biolive za współpracę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Badanie warunków procesu fermentacji i jego wpływu na wartości odżywcze napoju kombucza jest propozycją nowego projektu realizowanego przez Koło Naukowe Biotechnologii KUL


 

 

 

Autor: Rafał Łopucki
Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023, godz. 20:30 - Rafał Łopucki