Relacja z wernisażu wystawy Piotra Młodożeńca "Wyobrazy. Lata 20-te"

Szanowni Państwo,

15 czerwca w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. "WYOBRAZY. LATA 20-te". Artyście i wszystkim przybyłym dziękujemy za inspirujące spotkanie. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji. Wystawa czynna do 9 sierpnia 2024.

 

Wyobrazy. Lata 20-te

 

Czy proces twórczy jest immanentną częścią ludzkiego DNA, czy zaczyna się w duszy, wykraczając poza mierzalne? Technologia pozwala zobaczyć sekwencję ludzkiego genotypu, czy analizuje wyobraźnie.

Sztuczna inteligencja perfekcyjnie powiela kreatywne patenty, czy tworzy dzieło sztuki?

Lata dwudzieste pulsowały w rytmie charlestona, surrealizm Magritte konkurował z neoplastycyzmem Mondriana. Fritz Lang stworzył ponadczasowe dzieło „Metropolis”, bez efektów specjalnych.

100 lat później, Młodożeniec mierzy się z materią, przy pomocy pędzla penetruje zakamarki duszy. Oddaje je na płótnie w pewnym nieuchwytnym rytmie, pozornie tylko powtarzalnym.

Warsztat i technika są wyuczalne dla maszyn, tyle że doskonałe obrazy tworzone przez sztuczną inteligencję są jak wirtualny spacer po Cotton Club, słychać muzykę, ale nie dotkniemy Duka Elingtona.

Renata Plaga ART MEETS PEOPLE

 

 

IMG_9444

 

Wernisaż wystawy "Wyobrazy. Lata 20-te"

 

 


Wystawa Leszka Mądzika "Światło i Mrok" w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach

Szanowni Państwo,

 

20 czerwca o godz. 18:00 w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach zostanie otwarta wystawa teatraliów prof. Leszka Mądzika pt. Światło i Mrok. Ekspozycja zbiera różne przestrzenie działalności twórczej założyciela Sceny Plastycznej KUL: od fotografii, poprzez plakat, po instalacje scenograficzne. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Śląskiego.

 

Centrum Scenografii Polskiej
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice

 

madzik_b1_druk


Zaproszenie na wernisaż wystawy "Wyobrazy. Lata 20-te" Piotra Młodożeńca w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo

Mamy przyjemność poinformować, że 15 czerwca 2024 (sobota) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”. Serdecznie zapraszamy!

zaproszenie_dl_piotr_mlodozeniec_kopia_page-0001

 

ku1

Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8, 20-111 Lublin

Godziny otwarcia:

Wt.-Pt. 12:00-16:00

Sob.-Niedz. 11:30-16:30 

Wystawa czynna do 9 sierpnia 2024.

 

 

 

Piotr Młodożeniec

Urodzony w 1956 r. w Warszawie. W latach 1976-81 studiował grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 1981 r. w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Wiele wystaw krajowych i zagranicznych - Warszawa, Kraków, Nowy Jork, Toronto, Osaka, Berlin, Ljubliana. Kilka nagród na konkursach plakatowych,  Chaumont, Toyama, Warszawa. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, grafiką plakatem, filmem animowanym.

 

IMG_7727

Piotr Młodożeniec, kolumna 5, 133x93 cm, 2024


Relacja z wernisażu prac Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

13 kwietnia 2024 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa prac z papieru ręcznie czerpanego autorstwa Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. 

Ekspozycję oglądać można do 7 czerwca 2024. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

 

 

 Wernisaż wystawy Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej

 

Wernisaż wystawy Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej

 

 

"... Kiedyś w pięknym wierszu o włoskich mistrzach oglądanych na florenckich i rzymskich wystawach ks. Pasierb pisał bezradny wobec mistrzostwa malarzy o brudnych rękach, smrodzie w dusznych pracowniach i o „...tych obrazach niewiadomo skąd...”

Patrząc na tkaniny i obrazy Małgorzaty Buczek myślę o różnorodności inspiracji, o fascynacji Egiptem, o „erozji inskrypcji”, o zachwycie Meksykiem, a więc na swój sposób o tych tkaninach i obrazach, których Artystka nadaje tytuły prowadzące nas swoim tropem, ale w istocie to „coś”co daje im siłę działania jest również „niewiadomo skąd”.Powstaje z silnego i naturalnego związku przeżywania kultury i interpretowania natury, związku z wyczuwaniem tego co pełne tradycji i echa przeszłości z tego co dzieje się dzisiaj. Tak właśnie powstają listy z Babilonu i śmiertelne korespondencja z Nowego Jorku. Dzisiaj, kiedy na wystawach tyle doraźnej i pustej produkcji, której dorabia się krytyczno-filozoficzną teorię – twórczość Małgorzaty Buczek odczytuję jako walkę czy dyskusję z tymi postawami.

Małgorzata Buczek idzie swoją drogą, drogą, którą pragnie dojść do odpowiedzi na pytania najważniejsze. Pytania te stawiano w Babilonie i Meksyku, w Krużlowej i Chartres, w Krakowie i Zakopanem. Stawiane będą zawsze. Ważne jest to by uparcie szukać odpowiedzi."

Stanisław Rodziński


Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

 

Z ogromną przyjemnością informujemy, że 13 kwietnia 2024 (sobota) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa prac z papieru czerpanego autorstwa  Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Wystawa czynna do 7 czerwca 2024.

Serdecznie zapraszamy!

 

zaproszenie_cms

 

Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Rynek 8, 20-111 Lublin

Godziny otwarcia:

Wt.-Pt. 12:00-16:00

Sob.-Niedz. 11:30-16:30 

Wstęp wolny

 

 

Małgorzata Buczek-Śledzińska

 

Jest artystką o bogatej i zróżnicowanej twórczości, łączącą w swojej pracy malarstwo, tkaninę oraz unikatowe obiekty z papieru czerpanego. Urodzona w Krakowie w 1953 roku, artystka wykazała się niezwykłą zdolnością do syntezowania inspiracji z historii starożytnych cywilizacji i współczesnych wartości. Jej edukacja na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem wybitnych profesorów, takich jak Tadeusz Brzozowski czy Stefan Gałkowski, zaowocowała dwoma dyplomami i wyróżnieniem się w dziedzinie malarstwa oraz tkaniny unikatowej.

Buczek-Śledzińska, dzięki swojemu zaangażowaniu, uczestniczyła w najważniejszych międzynarodowych sympozjach, biennale i triennale, gdzie otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia, co świadczy o jej uznaniu na arenie międzynarodowej. Jej prace były prezentowane zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych w wielu krajach, w tym w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, czy Stanach Zjednoczonych.

Technika papieru czerpanego, którą artystka zgłębiła podczas stypendium w Meksyku, stała się jednym z charakterystycznych elementów jej twórczości. Prace z papieru, obok malarstwa i tkanin, odzwierciedlają jej zainteresowanie dziedzictwem kulturowym oraz są wyrazem osobistych refleksji nad przemijaniem i ciągłością tradycji.

Za swoją działalność dydaktyczną i artystyczną otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Srebrny Medal na X Międzynarodowym Florenckim Biennale Sztuki Współczesnej oraz Nagrodę Tamary Łempickiej w Mediolanie w 2019 roku. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2016 roku, doceniona została także przez lokalne władze Małopolski nagrodą „Ars Quaerendi – Mistrz i Uczeń 2019”.

Jej prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych na całym świecie, co świadczy o ich uniwersalności i nieprzemijającej wartości. Buczek-Śledzińska, będąc profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zainicjowała również powstanie Interdyscyplinarnej Pracowni Papieru, będąc jej kierownikiem aż do 2019 roku. Poprzez tę pracownię, jak i swoje wystawy, artystka znacząco przyczyniła się do promocji sztuki papieru i tkaniny w Polsce i na świecie.

Małgorzata Buczek-Śledzińska, ze swoją bogatą twórczością, jest artystką, która w niezwykły sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, tradycję z innowacją, ukazując w swoich dziełach głębokie przemyślenia nad naturą ludzkiej egzystencji i kultury. 

 

m_buczeks__ksiega_obrad_dywanu-

 

Małgorzata Buczek-Śledzińska, Instalacja „Księga obrad Dywanu , 2015/2016,  organiczny autorski papier ręcznie wytwarzany i czerpany - barwiony, haft, 220 x 120 x 200 cm

 

 


Spotkanie "Świat sztuki Leszka Mądzika" w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie

Serdecznie zapraszamy 25 stycznia (czwartek) o godz. 17 do Auli klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie na spotkanie z profesorem Leszkiem Mądzikiem w ramach Klubu Tygodnika Powszechnego w Lublinie. Rozmowę z naszym Gościem poprowadzi dr Dorota Seweryn-Puchalska.

 

plakat-2048x1157

 

Dr Dorota Seweryn – Puchalska, historyk sztuki. Kustosz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym; kierownik Kamienicy Celejowskiej. Kuratorka ok. 30 wystaw monograficznych oraz problemowych, w tym ekspozycji „Światło i mrok. Leszek Mądzik. 50 lat Sceny Plastycznej KUL”, poświęconej twórczości profesora Leszka Mądzika.

 

https://www.klubtygodnika.pl/kluby/lublin/swiat-sztuki-leszka-madzika/35260


Relacja z otwarcia wystawy malarstwa Pauli Jaszczyk pt. "Z perspektywy czasu"

13 stycznia 2024 (sobota) w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa malarska "Z perspektywy czasu" autorstwa Pauli Jaszczyk. Poniżej relacja fotograficzna dokumentująca wernisaż.

 

"Wystawa „Z perspektywy czasu” prezentująca prace z wielu lat ukazuje niezmienną dwoistość moich twórczych zainteresowań. Prace prezentowane w jej ramach, to zestaw, który stworzyłam zarówno dla widzów, jaki i dla siebie. To zestaw stanowiący formę konfrontacji, która wychodzi naprzeciw mojej potrzebie dialogu i szerszego spojrzenia na twórcze działania, kierunki i poszukiwania. Stale przeplatające się wątki człowieka w ruchu, który symbolizuje wszelkie oblicza emocjonalnych splątań, od lat równoważę działaniami abstrakcyjnymi, które poprzez zabawę środkami czysto plastycznymi stanowią formę harmonii. Poprzez osobiste przeżycia i obserwacje ukazane w sposób nieoczywisty, niedosłowny zapraszam widza do kontemplacji własnych emocji. 

W działaniach twórczych interesuje mnie wszelka forma dialogu - zestawiam ze sobą znaczenia, kształty, kolory. Powstające w ten sposób harmonie czy napięcia stanowią zapis artystycznych poszukiwań. Podstawą moich twórczych działań jest ciekawość i rozwój, które pchają mnie już od 20 lat w najrozmaitszych kierunkach. Polem moich działań jest malarstwo figuratywne i abstrakcyjne, multimedialne formy przestrzenne oraz wizualizacje koncertów. Działam na styku obrazu dwu i trój wymiarowego, na styku plastyki i muzyki, na styku bezruchu i ruchu.

Działam, to moje ja.."

 

dr hab. Paula Jaszczyk, prof ASP

 

419163568_826241159303687_3962498304369922481_n

 

Wernisaż Pauli Jaszczyk


Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Pauli Jaszczyk pt. "Z perspektywy czasu"

 

Szanowni Państwo,

13 stycznia 2024 (sobota) o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Pauli Jaszczyk, pt. „Z perspektywy czasu”.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Rynek 8, 20-111 Lublin

Godziny otwarcia:

Wt.-Pt. 12:00-16:00

Sob.-Niedz. 11:30-16:30 

Wystawa czynna do 8 marca 2024.

 

 

Paula Jaszczyk

Urodziła się w Warszawie, mieszka w Warszawie i na Mazurach.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim. Laureatka Nagrody Dyplom 2005, ufundowanej przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy Prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Doktorat obroniła w 2010 roku na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, habilitację w 2020 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Stypendium Doktoranckiego oraz programu Młoda Polska, Narodowego Centrum Kultury.

Od 2006 roku pracuje na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, od marca 2022 roku na stanowisku profesora uczelni. Od 2023 roku pracuje również na stanowisku profesora uczelni, na Uniwersytecie w Siedlcach, w ramach Pracowni Sztuki.

Zajmuje się malarstwem figuratywnym i abstrakcyjnym, tworzeniem form przestrzennych i koncertów multimedialnych.

 

portret

 

 

 

10

 

Obraz z serii Zmagania z cyklu Znamiona Czasu, olej na płótnie, 100 / 100 cm, 2016 


ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWY WYWIAD Z LESZKIEM MĄDZIKIEM

Z Leszkiem Mądzikiem - profesorem sztuk plastycznych, scenografem, reżyserem, malarzem, fotografem i twórcą Teatru Scena Plastyczna KUL, Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL i Galerii Saskiej - rozmawia Robert Pranagal, autor Podcastu Ty Tu Tworzysz.

 

Panowie mówią o dzieciństwie jako kopalni idei i jego wpływie na przyszłą twórczość, o znaczeniu porażek i ich przekuwaniu w coś dobrego. Co to znaczy "wytrącić się", jak wybierać pomysły do dalszej pracy i w jaki sposób powstają spektakle i jak w ogóle można robić teatr bez słów i scenariusza?

 

O wierze w przypadek i o relacji artysty z Absolutem i znaczeniu sacrum w sztuce, co jest silniejsze serce, czy rozum i gdzie w tym wszystkim dusza? Czy artysta jest przekaźnikiem dla sztuki, czy raczej tworzy z poziomu ego? Skąd fascynacja motywem odchodzenia i przemijania oraz dlaczego w sztuce trudniej jest wyrazić szczęście niż cierpienie?

 

Kobieta tuż obok sacrum oraz o kobiecej intuicji i głębokiej wartości kobiety. O tajemnicy, o mroku, świetle i malowaniu obrazu przed widzem widza, a także o podejmowaniu ryzyka w sztuce i tworzeniu. Czym jest Teatr Sceny Plastycznej KUL, o co w nim chodzi i dlaczego dzisiaj taki teatr już by nie powstał? Czy widz w ogóle obchodzi artystę, jakie miejsce zajmuje fotografia i muzyka w twórczości Leszka Mądzika, a także o Galerii Sceny Plastycznej KUL i Galerii Saskiej, czyli o potrzebie stworzenia miejsca dla innych artystów.

 

Zapraszamy!!!

 

 


Relacja z wernisażu Krzysztofa Sokolovskiego w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

15 października otworzyliśmy w naszej galerii wystawę Krzysztofa Sokolovskiego pt. "Sztuka neosakralna". Poniżej relacja fotograficzna z tego wydarzenia.

 

 Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

 

 

"Osobiście sztukę sakralną wyobrażam sobie jako ślad ludzkiego pragnienia poznania dzieła Bożego, owo dążenie do prawdy uznając za modlitwę i rozmowę utwierdzającą mnie w wierze. Nie widzę w sztuce sakralnej roli narzędzia w prośbach niesionych do Boga. Myślę o Bogu przede wszystkim jako o Stwórcy, który docenia pragnienie poznania Jego dzieła, co znajduje swój wyraz w mojej koncepcji nowej sztuki sakralnej."

 

Krzysztof Sokolovski

 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.