Jubileusz 90-lecia profesora Stefana Sawickiego

 

8 lutego 2017 r. w rektoracie KUL odbyło się kameralne spotkanie z okazji urodzin profesora Stefana Sawickiego, literaturoznawcy, norwidologa i wieloletniego wykładowcy KUL.

 

Laudację ku czci Jubilata wygłosił prof. Leszek Mądzik – wyraził w niej wdzięczność za wszystkie lata obecności profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podkreślił jego wyjątkową szlachetność i postawę ukierunkowaną ku drugiemu, by wydobyć z niego to co najbardziej wartościowe.

 

„Kameralność dzisiejszego spotkania jest na drugim biegunie tego, kim jest osoba prof. Stefana Sawickiego i jego wartość dla uniwersytetu. Od 1951 roku, kiedy rozpoczął pracę na KUL, jego obecność trwa do dziś i można powiedzieć, że jest rdzeniem i korzeniem tego uniwersytetu” – podkreślił.

 

 

Profesor Stefan Sawicki jest od początku naszej działalności bardzo związany z naszym teatrem. Bez jego pomocy i wsparcia, Scena Plastyczna KUL nie mogłaby stać się tym, czym jest obecnie.

 

Życzymy Panu Profesorowi wszystkiego dobrego w dniu urodzin!


Lustra Leszka Mądzika w TVP Kultura

28 grudnia o godzinie 23.45 TVP Kultura pokaże film "Lustra Leszka Mądzika" w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Dokument pokazuje przygotowania oraz pobyt Sceny Plastycznej KUL we Francji na festiwalu im. Andrzeja Tarkowskiego oraz przybliża osobę Leszka Mądzika i specyfikę jego pracy twórczej.

 


Wystawa Adama Brinckena "Genesis" w Galerii Sceny Plastycznej KUL

10 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy do Galerii Sceny Plastycznej KUL, gdzie uroczystym wernisażem zostanie zainaugurowana wystawa obrazów Adama Brinckena. Artysta zaprezentuje swój cykl "GENESIS".

 

Prace będzie można oglądać do 10 stycznia przyszłego roku od wtorku do niedzieli między 11.00 a 16.00.

 

Czytaj dalej...

Scena w budowie - Prolog

W dniach 26-27 sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się prolog Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w budowie".

 

W jednym miejscu spotkają się z nami najwybitniejsi polscy twórcy sztuk plastycznych, scenografii i kostiumów. Prolog stanowić będzie swoiste podsumowanie twórczości Ewy Braun, Janusza Kapusty, Borisa Kudlički, Lecha Majewskiego i Leszka Mądzika. Artyści w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur zaprezentują swoje najsłynniejsze dzieła.

 

 

 

Więcej informacji na stronie http://www.spotkaniakultur.com/pl/scenawbudowie oraz w rozwinięciu.

Czytaj dalej...

Prapremiera "Gorsetu"

10 listopada Scena Plastyczna KUL w Klubie Wytwórnia w Łodzi po raz pierwszy zaprezentowała nowy spektakl Leszka Mądzika - "Gorset" - w ramach XX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.

 

"Gorset jest czymś, co ochrania, ale i zniewala. Często ubieramy się w jego kostium, by stworzyć iluzję kogoś, kim pragniemy być. Ta dziwna maska z czasem uwiera, a nawet boli. Prowadzi do pozbycia się tej iluzyjnej zasłony. Bezsłowny pokaz, zintegrowany z muzyką, jest próbą wejścia do tych warstw naszej natury, które konfrontują presję z wolnością."
Leszek Mądzik

 

 

Dziękujemy wszystkim obecnym za wspaniały wieczór!

 

 

gorset_sesja_fot._kasia_chmura_www-9576

Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

 


Prapremiera spekaklu "Gorset" w Łodzi

 

Już 10 listopada Scena Plastyczna KUL gościć będzie w łódzkim Klubie Wytwórnia.

O godzinie 19.00 po raz pierwszy zostanie zaprezentowany spektakl "Gorset", będący 22 tytułem w historii naszego teatru.

 

Spektakl powstał we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Warszawskim Centrum Pantomimy.

 

 

Reżyseria: Leszek Mądzik

 

Muzyka: Paweł Odorowicz

 

 

Udział biorą:

 

Ewelina Grzechnik

Bartłomiej Ostapczuk

Katarzyna Ośko

Krzysztof Petkowicz

Jędrzej Skajster

Paulina Staniaszek

Sławomir Szondelmajer

 

 

 

Plakat spektaklu "Gorset"

 

 


LUSTRO Sceny Plastycznej KUL w Rzeszowie

 

Już 3 listopada w Rzeszowie, a konkretnie w foyer Teatru Maska, przy ulicy Mickiewicza 13 o godzinie 17.30 otwarciem wystawy Leszka Mądzika Faktura czasu rozpocznie się festiwal

 

ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA – GROTOWSKI – KANTOR 2016.

 

A o godzinie 18.00 zostanie zaprezentowany spektakl LUSTRO.

 

 

Program wydarzenia możecie Państwo znaleźć na stronie:

http://www.teatrprzedmiescie.pl/aktualnosci/zobacz/160

 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 


Wystawa Leszka Mądzika "Warstwy mroku" w Nakle Śląskim

Serdecznie zapraszamy na multimedialną wystawę Leszka Mądzika "Warstwy mroku", którą będzie można oglądać w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim od 23 października do końca roku. W ramach wernisażu (23 X, godz. 17.00) zostanie również pokazana etiuda "Maski".

 

Wystawa obejmuje 45 lat twórczości Leszka Mądzika, w tym fotografie, plakaty, makiety oraz fragmenty scenografii takich spektakli jak "Wilgoć" czy "Wędrowne", rekwizyty oraz projekcje filmów dokumentalnych.

 

 

 

Czytaj dalej...

Andrzej Wajda nie żyje

 

 

W niedzielę dotarła do nas smutna informacja. Pożegnaliśmy jednego z największych reżyserów polskiego i światowego kina. Mistrz Andrzej Wajda był nie tylko wybitnym przedstawicielem sztuki filmowej, ale artystą w pełnym tego słowa znaczeniu. A w naszych sercach zajmuje szczególne miejsce, bowiem to jego wystawa, była tą pierwszą, która zainaugurowała działalność Galerii Sceny Plastycznej KUL w 1986 roku. Niepowetowana strata dla polskiej kultury.

 

 

Andrzej Wajda (1926-2016)

 

 

 

 

 

Poniżej galeria zdjęć z tej pamiętnej wystawy:

 

Więcej [+]