Aktualności

Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

Inauguracja roku akademickiego 2018/19

kul_plakat_2018_INAUGURACJA W trzecią niedzielę października, 21 października 2018 r., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się Inauguracja roku akademickiego 2018/2019. W tym roku będzie ona miała szczególnie uroczysty charakter w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania KUL. Swój udział w uroczystości zapowiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, który wygłosi wykład inauguracyjny „Wyzwania dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Gościem inauguracji będzie również kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Druga część uroczystości odbędzie się o godz. 11.00 w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego.

 

 

Zasady uczestnictwa w uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2018/19

Uprzejmie informujemy, że ze względu na udział w inauguracji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy podczas uroczystości będą obowiązywały następujące zasady:

  1. wejście na teren uniwersytetu będzie możliwe wyłącznie wejściem głównym od strony Al. Racławickich. Przy wejściu przeprowadzana będzie kontrola bezpieczeństwa. Czynna będzie tylko szatnia na parterze Gmachu Głównego;
  2. dla uczestników uroczystości wejście do Auli Stefana kard. Wyszyńskiego będzie dostępne wyłącznie na II piętrze do godz. 10.45;
  3. ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie możemy zagwarantować wszystkim chętnym uczestnictwa w uroczystości;
  4. podczas inauguracji z użytkowania będą wyłączone pozostałe budynki Kampusu Głównego;
  5. uczestników uroczystości prosimy o stosowanie się do zaleceń służb porządkowych.

 

Komunikat organizacyjny dotyczący koncelebrowania Mszy świętej inauguracyjnej

 

Szanownych Księży chcących koncelebrować Mszę świętą w niedzielę 21 października podczas uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2018/19, prosimy o zabranie ze sobą alb. Mając na uwadze ograniczoną przestrzeń zakrystii prosimy o ubieranie się w stroje liturgiczne w specjalnie przeznaczonej do tego celu przedniej części nawy bocznej kościoła akademickiego. Po założeniu strojów liturgicznych prosimy o zajmowanie miejsc w ławkach zarezerwowanych dla Księży koncelebransów.

Koncert z okazji uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2018/2019

Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia KUL21 października 2018 r., w dniu uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2018/19 na KUL, odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

 

W programie:

 

Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll, op. 17 [wyk. Orkiestra TW-ON, pan Szymon Nehring]
Krzysztof Penderecki – MISSA BREVIS [wyk. Polski Chór Kameralny Cantorum Gedanensis]
Henryk Mikołaj Górecki – BEATUS VIR [wyk. Pan Mariusz Godlewski, orkiestra i chór TW-ON, Polski Chór Kameralny Cantorum Gedanensis]

 

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w Dziale Komunikacji od 10 października.

 

Więcej

Od 100 lat jest KUL - jubileuszowa impresja filmowa

 

Z okazji stulecia KUL przygotowaliśmy film promocyjny, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

  

13-21.10 Wizyta studentów z University of Notre Dame (USA)

W dniach 13-21 października br. gośćmi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II będą - po raz kolejny - studenci z University of Notre Dame w USA.

Dziesięciodniowy program przygotowany specjalnie dla studentów jednego z najbardziej prestiżowych katolickich uniwersytetów na świecie zatytułowany jest The Church in Poland, Iconography, and John Paul II on the Human Person.

 

Więcej

15.10-5.11 Wystawa: „Wypłyń na głębię. Świętemu Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową”

Wypłyń na głębięBiblioteka Uniwersytecka KUL zaprasza na wystawę „Wypłyń na głębię. Świętemu Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową”. Wernisaż odbędzie się 15 października 2018 r. o godz. 13.00 w Czytelni Teologiczno-Filozoficznej (ul. Chopina 27, IV piętro).

Wystawa prezentuje poszczególne okresy działalności, najpierw księdza Karola Wojtyły jako profesora KUL a następnie papieża. Szczególnie zaakcentowana została praca naukowa na KUL (okres lubelski) oraz papieska pielgrzymka do Lublina w 1987 roku. Oprócz zdjęć i plakatówbędzie można zobaczyć książki na temat życia i pontyfikatu papieża, a także jego nauczania. Jest to wybór z bogatego zbioru Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Wystawę dopełniają różnorodne pamiątki. Będzie ją można oglądać do 5 listopada 2018 r.

15.10-3.12 Akcja „Polacy-Rodakom”

Polacy-rodakomSpołeczność akademicka KUL nie pozostaje obojętna na los Polaków za wschodnią granicą. W ramach akcji „Polacy-Rodakom”, organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza, od 15 października do 3 grudnia 2018 r., prowadzona będzie zbiórka produktów spożywczych oraz zabawek-przytulanek. Zebrane produkty posłużą do przygotowania paczek świąteczno-noworocznych, które trafią do polskich rodzin mieszkających za wschodnią granicą, m.in. na Ukrainie.

 

Więcej

19-21.10 Teatr ITP zaprasza na dramat "Ifigenia"

ifigenia_2018 Teatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 19, 20 i 21 października 2018 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. Będzie to ostatnie spotkanie z rodziną Atrydów, które w repertuarze obecne jest od lutego 2017 r. "Ifigenia" to opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Przedstawienie było wystawiane nie tylko w Lublinie, ale także w Ostródzie i Legionowie.

Szczegóły na stronie Teatru.

22.10 Posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich na KUL

Finansowe oraz praktyczne aspekty wdrażania nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce to główne tematy najbliższego posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, które odbędzie się w poniedziałek 22 października 2018 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W obradach udział weźmie 20 rektorów i prorektorów, reprezentujących wszystkie polskie uniwersytety, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz doktorantów. Rektorzy zrzeszeni w KRUP zostali zaproszeni na KUL z okazji jubileuszu 100-lecia naszego uniwersytetu. W przeddzień obrad wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) została powołana przez rektorów uniwersytetów w 1989 roku. Opracowuje i przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

22.10 Wykład „Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”

„Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”Instytut Jana Pawła II KUL, w ramach cyklu Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II "Istota i misja uniwersytetu we współczesnym świecie", zaprasza na wykład rektora Akademii Ignatianum w Krakowie ks. prof. dr. hab. Józefa Bremera SJ „Uniwersytet jezuicki: tożsamość i misja”. Spotkanie konwersatoryjne odbędzie się 22 października 2018 r. w  Kolegium Jana Pawła II w sali C-220 o godz. 17.00.

23.10 Konferencja promująca publikację „Polska w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania”

Polska w UEInstytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Fundacją Konrada Adenauera zaprasza na konferencję promującą publikację „Polska w Unii Europejskiej. Nowe wyzwania”, która odbędzie się 23 października 2018 r. o godz. 9.45 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Wydarzenie będzie poprzedzone Dialogiem Obywatelskim z dr. Markiem Prawdą - Dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

23-24.10 XIV Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne

Jesienne Dni BiblijneInstytut Nauk Biblijnych KUL zaprasza na Międzynarodowe Jesienne Dni Biblijne, które odbędą się 23-24 października 2018 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-114. Tematem sympozjum będzie zmartwychwstanie w Biblii oraz tradycjach pozabiblijnych. Obszar kultury śródziemnomorskiej, w której badać będziemy fenomen i ideę zmartwychwstania,  obejmuje starożytny Egipt, Mezopotamię, Izrael, Grecję oraz Rzym.

 

Więcej

23-24.10 Seminarium: Consciousness and Cosmos

Wydział Filozofii KUL serdecznie zaprasza do udziału w cyklu seminariów Consciousness and Cosmos, które w dniach 23-24 października 2018 r. wygłosi prof. Yujin Nagasawa (John Hick Centre for Philosophy of Religion, University of Birmingham, Wielka Brytania). Udział w seminarium jest bezpłatny, wymagana jest tylko internetowa rejestracja uczestnictwa do dnia 20 października br. Po więcej informacji zapraszamy na stronę kul.pl/Nagasawa.

24-25.10 Konferencja „Jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości w grupach wysokiego ryzyka?”

Jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zapraszają na ogólnopolską konferencję „Jak przeciwdziałać przyczynom przestępczości w grupach wysokiego ryzyka?”, która odbędzie się 24-25 października 2018 r. Obrady pierwszego dnia będą toczyć się w  Domu Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej, a drugiego w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-113.

 

Program