Godło KULjubileuszMuzeum KULDroga KrzyżowaRekolekcje WielkopostneKs. Antoni SłomkowskiKEPKolekcja mistrzów Musiałaabsolwent KULMartyna PodolskaTwoje Słowo jest światłem na mojej ścieżce

Aktualności

Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju: „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała

Prymas Polski poprowadzi Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje WielkopostneW roku Jubileuszu 100-lecia KUL Rekolekcje Wielkopostne w Kościele Akademickim KUL wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Rekolekcje będą trwały od 19 do 21 marca 2018r., a ich hasłem będzie „Aby nie ostygły nam serca”. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na Mszach św. o 12.30 i 19.00.

 

Odszedł do Pana ks. prof. Franciszek Drączkowski

Społeczność akademicka KUL

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegna

 

ks. prof. dra hab. Franciszka Drączkowskiego

cenionego patrologa, długoletniego wykładowcę Wydziału Teologii

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

 

Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana w kościele
św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie w środę 21 marca o godz. 11.00,
po czym nastąpi złożenie ciała do grobu na miejscowym cmentarzu

 

 

Naukowcy z KUL członkami gremiów Konferencji Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Podczas odbywającego się w Warszawie 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski ks. bp dr hab. Józef Wróbel, prof. KUL (Instytut Teologii Moralnej) został wybrany Przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. Z kolei ks. bp dr hab. Wiesław Śmigiel, prof. KUL (Katedra Teologii Pastoralnej) stanął na czele Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

 

Więcej

 

 

Rocznica wydarzeń marcowych 1968 r.

W tym roku mija 50 lat od wydarzeń marcowych 1968 r. Studenckie protesty zapoczątkowane na Uniwersytecie Warszawskim objęły także Lublin. Aresztowano kilkadziesiąt osób, w tym 21 studentów KUL. Po stronie studentów odważnie stanął ówczesny rektor ks. Wincenty Granat, który zobowiązał się do pokrycia z uczelnianych funduszy kar grzywny nałożonych na 23 studentów, w tym 15 studentów KUL. On także podjął decyzję o przyjęciu na KUL studentów relegowanych z innych uczelni po 1968 r. W ten sposób na studia do Lublina trafili m.in. Władysław Panas, Seweryn Blumsztajn, Barbara Toruńczyk czy Joanna Szczęsna.

 

Wspomnienia:

Janusz Bazydło

Prof. Adam Biela

Maria Wrzeszcz, część 1

Maria Wrzeszcz, część 2

Od 100 lat jest KUL - jubileuszowa impresja filmowa

 

Z okazji stulecia KUL przygotowaliśmy film promocyjny, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

 

  

27.10-17.06.2018 Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała na wystawie w Muzeum KUL

Kolekcja mistrzów MusiałaPonad 80 prac, wybitnych dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, jest prezentowanych na wystawie czasowej w Muzeum KUL. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę. Wystawa będzie dostępna do 17 czerwca 2018 r.
Godziny otwarcia Muzeum KUL

  

Więcej

16-20.03 Teatr ITP zaprasza na dramat „Ifigenia"

ifigeniaTeatr ITP zaprasza na kolejne spektakle. 16, 18 i 20 marca 2018 r. w sali CTW-02 o godz. 19.00 będzie można obejrzeć dramat muzyczny „Ifigenia”, oparty na mitologicznych historiach opisanych przez m.in. Arystofanesa czy Eurypidesa. To opowieść o toksycznych relacjach w rodzinie żyjącej w cieniu śmierci. Tytułowa bohaterka - z(a)ginęła podczas wojny; jej ojciec (Agamemnon) został zabity; matka (Klitajmestra) żyje ciągłym rozpamiętywaniem swojej najstarszej córki; rodzeństwo - Chryzotemis, Elektra i Orestes pragną zapomnieć o tych tragediach uciekając w pracę, bądź w świat wirtualny.

Szczegóły dotyczące spektakli i możliwości otrzymania wejściówek na stronie Teatru.

16.03-2.09 Wystawa dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum KUL w Białej Podlaskiej

Wystawa Z miłości do sztukiMuzeum KUL oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zapraszają na wystawę „Z miłości do sztuki”, która będzie prezentowana w Muzeum Południowego Podlasia od 18 marca do 2 września 2018 r. Na wystawie będzie można obejrzeć pochodzące  ze zbiorów Muzeum KUL bogate zbiory malarstwa, a także ceramiki i szkła. Wernisaż odbędzie się 16 marca 2018 r. o godz. 18.00.

 

Więcej

19-20.03 Konferencja "Polszczyzna stulecia"

Polszczyna stuleciaKatedra Języka Polskiego KUL oraz Wydział Historyczno-Filologiczny Towarzystwa Naukowego KUL zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Polszczyzna stulecia”, która odbędzie się 19-20 marca 2018 r. w Czytelni Instytutu Filologii Polskiej, Gmach Główny, sala 09.

 

Program

19-20.03 Ogólnopolskie Sympozjum Doktorantów Socjologii

Sympozjum Doktorantów Socjologii

Instytut Socjologii KUL zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Sympozjum Doktorantów Socjologii „Na barkach Olbrzymów”, które odbędzie się  19-20 marca 2018 r.

 

Więcej

20.03 Dzień Maltański

MaltaStudium Praktycznej Nauki Języków Obcych zaprasza do wzięcia udziału w Dniu Maltańskim pod hasłem: „Malta - języki i kultura”. Wydarzenie odbędzie się 20 marca 2018 r. o godz. 12.00 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114.

21.03 Konferencja naukowa "Afirmacja życia"

Afirmacja życiuInstytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają na konferencję naukową zatytułowaną "Afirmacja życia", która odbędzie się 21 marca 2018 r. o godz. 9.30 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW - 114. Wydarzenie  organizowane jest corocznie  z okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia. W związku z Dniem Patronalnym Instytutu Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej konferencję poprzedzi Msza święta sprawowana w Kościele Akademickim o godz. 8.00.

21.03 Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa. Wykład Prezesa Maspex-GMW Sp. z o.o. dr. inż. Krzysztofa Pawińskiego

Wykład Pro publico bonoKolejnym gościem KUL w ramach wykładów z cyklu "Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa" będzie dr inż. Krzysztof Pawiński, Prezes Maspex-GMW Sp. z o.o. Temat jego prelekcji to: „Dywagacje na temat biznesowych wariacji i nie tylko", a rozpocznie się ona 21 marca 2018 r. o godz. 11.00. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-104.

 

 

21.03 Spotkanie "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?"

Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego przy Metropolicie Lubelskim oraz Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL zaprasza na spotkanie z prof. Janem Grosfeldem (UKSW), poświęcone książce „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2018 r. o godz. 12.00, w sali 208 w gmachu głównym KUL.

 

Więcej

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg