13-14 maja 2006

wycieczka naukowo-krajoznawcza bibliotekarzy

 

W dniach 13-14 maja 2006 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział Akademicki w Lublinie i Biblioteka Uniwersytecka KUL zorganizowały wycieczkę naukowo-krajoznawczą na trasie: Sieniawa – Jarosław – Krasiczyn – Przemyśl – Łańcut – Leżajsk. Oto krótka relacja z jej przebiegu oraz opis najważniejszych obiektów zwiedzonych w jej trakcie.

Sieniawa Jarosław Krasiczyn
Przemyśl Łańcut Leżajsk

 

Jarosław

   Udając się w dalszą podróż, zatrzymujemy się na dłuższą chwilę w przepięknym Jarosławiu. Podobnie jak Sieniawa, miasto położone jest nad Sanem. Poszczycić się też może długą i ciekawą historią. Ze względu na korzystne położenie geograficzne (na trasie ważnych drogowych i wodnych szlaków handlowych) już w końcu XIV w. zaliczany był do najbogatszych miast Korony. XVI- i XVII-wieczny Jarosław swą sławę zawdzięczał jarmarkom (na czterotygodniowy jarmark sierpniowy zjeżdżali kupcy nie tylko z całej Europy, ale i z Bliskiego Wschodu). Według opinii współczesnych miasto było pierwszym po Frankfurcie nad Menem ośrodkiem handlu w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Ratusz w Jarosławiu

   W Jarosławiu jest wiele pięknych zabytków, a do najbardziej charakterystycznych należą: neorenesansowy ratusz na rynku, okalające rynek kamienice z historią sięgającą XVI wieku (na szczególną uwagę zasługuje kamienica Orsettich, która jest symbolem Jarosławia i należy do najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce), kościół p.w. Bożego Ciała (w swej architekturze nawiązujący do rzymskiego kościoła Il Gesu, obecnie najstarszy pojezuicki kościół w Polsce), kompleks zabudowań opactwa pp. benedyktynek na wzgórzu z kościołem parafialnym p.w. św. Mikołaja i Stanisława (ozdobiony przepięknym kamiennym portalem w formie łuku triumfalnego, obecnie w części posiadający wyposażenie z kościoła pojezuickiego w Przemyślu) oraz cerkiew greckokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego na zamknięciu ulicy Zamkowej ze słynącą cudami XVII-wieczną ikoną Matki Boskiej - Bramy Miłosierdzia.

 

Irmina Pawlak

Źródła:
www.jaroslaw.pl
www.jaroslaw.dominikanie.pl
pl.wikipedia.org
Polska - atlas najpiękniejszych zabytków, Kraków 2005

 

 

Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 14.05.2008, godz. 17:39 - Jan Wasilewski