Rok 2021 został ustanowiony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981).
 
W tym roku obchodzimy także 120. rocznicę Jego urodzin oraz 40. rocznicę śmierci. Prymas Tysiąclecia był szczególnie związany z KUL oraz z Biblioteką Uniwersytecką. Jako metropolita lubelski w 1947 r. przekazał Uczelni budynek przy ul. Chopina 27, w którym obecnie znajduje się nasza Biblioteka. Wzbogacił również zbiory biblioteczne o jedne z najcenniejszych skarbów – rękopisy z Archiwum Filomatów.
 
Prymas Tysiąclecia był szczególnie związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – najpierw jako student i doktorant, później biskup ordynariusz diecezji lubelskiej i Wielki Kanclerz KUL, ostatecznie jako Prymas Polski. Po Jego śmierci, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu KUL, zwołanego 29 maja 1981 roku, podkreślono, że:
„Zmarły z Uniwersytetem był związany przez 55 lat, będąc zawsze jego wiernym Opiekunem i Protektorem”.
 
Studia Ks. Stefan Wyszyński rozpoczął rok po święceniach, jesienią 1925 roku. Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prorektor KUL, w artykule „Przesłanie Stefana Kardynała Wyszyńskiego do prawników”, pisał:
„Stefan Kardynał Wyszyński, najwybitniejszy Absolwent Wydziału Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w licznych przemówieniach wyrażał troskę nie tylko o Kościół, ale także o Naród i państwo, jak też o wszystkich Polaków […]”
 
Nagranie, podczas którego Ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor KUL, opowiada o związkach Kardynała Stefana Wyszyńskiego z KUL oraz Lublinem:
 
Ks. prof. dr hab. Mieczysław A. Krąpiec, rektor KUL w latach 1970-1983, wskazywał na nieocenione wsparcie i pomoc, którymi Prymas Tysiąclecia obdarzał także KUL:
„Ksiądz Kardynał Prymas widząc trudną drogę Uniwersytetu i zarazem doceniając jej walory wychowawcze tak dla samej Uczelni, jak i dla katolickiego społeczeństwa nie ograniczył się tylko do roli życzliwego obserwatora, lecz jako Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poczynił takie kroki, by jednak Uczelnia miała nie tylko zabezpieczony — w miarę skromnych ludzkich możliwości — byt, ale i perspektywy dalszego rozwoju”.
 
Pełny tekst artykułu „Stefan Kardynał Wyszyński a Katolicki Uniwersytet Lubelski” jest dostępny w Bibliotece Cyfrowej KUL:
 
Kardynał Stefan Wyszyński często podkreślał wyjątkowy charakter Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz jego wagę dla współczesnej Polski:
„Jednym z kwiatów rodzącej się wolności Narodu, po ciężkich przeżyciach niewoli, był zryw myśli katolickiej, który się wypowiedział w powstaniu KUL”.
 
Podczas przemówienia 21 września 1958 roku na akademii 40-lecia KUL mówił o ideach i misji Uniwersytetu:
„O ileż to życie nasze stało się spokojniejsze, pewniejsze, radośniejsze przez to, że jesteśmy pozbawieni mnóstwa wątpliwości, dobijających niekiedy człowieka, że zyskaliśmy jakąś pewność, która nam daje możność spokojnej i wydajnej pracy pod tym zawołaniem (Deo et Patriae), które nam tu przyświeca [...]”.
 
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z publikacjami na temat m.in. związków Prymasa Tysiąclecia z KUL:
 
Zapraszamy również do zapoznania się z książkami Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz  publikacjami poświęconymi Jego życiu i twórczości:
 
 
Zdjęcie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kościele Akademickim KUL dostępne w Bibliotece Cyfrowej KUL: LINK

Fot. zbiorów: Sławomir Stasz/BU KUL

 

 

Poprzednie wpisy:

 

 


 

 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021, godz. 15:01 - Małgorzata Augustyniuk