13-14 maja 2006

wycieczka naukowo-krajoznawcza bibliotekarzy

W dniach 13-14 maja 2006 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział Akademicki w Lublinie i Biblioteka Uniwersytecka KUL zorganizowały wycieczkę naukowo-krajoznawczą na trasie: Sieniawa – Jarosław – Krasiczyn – Przemyśl – Łańcut – Leżajsk. Oto krótka relacja z jej przebiegu oraz opis najważniejszych obiektów zwiedzonych w jej trakcie.

Sieniawa Jarosław Krasiczyn
Przemyśl Łańcut Leżajsk

Przemyśl

   Opuszczamy Krasiczyn i udajemy się do Przemyśla malowniczo usytuowanego po obydwu stronach Sanu, na skarpach opadających w kierunku rzeki. Miasto leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego (to najdalej na wschód wysunięta część Karpat Zachodnich). W X w. był Przemyśl jednym z grodów na pograniczu polsko-ruskim. Przechodził z rąk do rąk, by w końcu znaleźć się w granicach Polski (w roku 1340). Z tego też okresu pochodzi Zamek Kazimierzowski, którego pozostałości można podziwiać na wzgórzu (270 m. n.p.m.) ponad miastem (z zamku Kazimierza Wielkiego zachowała się jedynie gotycka brama wjazdowa).

 

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL  Wycieczka bibliotekarzy BU KUL
Przemyśl, Zamek - Góra Zamkowa

   W XVI w. przebudowy zamku podjął się starosta przemyski Piotr Kmita, nadając mu renesansowy charakter. Zaniedbany, w latach 1759 - 1762 uległ częściowej rozbiórce. Prowadzone na dziedzińcu zamku prace archeologiczne odsłoniły relikty rotundy i pallatium, które datuje się na okres panowania Bolesława Chrobrego. Wokół malowniczo położonego zamku rozciąga się jeden z najstarszych w Polsce parków miejskich (założony w 1842 roku). Obecnie część zamku jest siedzibą najstarszego teatru amatorskiego w Europie - Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry, popularnego "Fredreum" - założonego w 1869 roku. Na miejscu rotundowego kościoła p.w. św. Mikołaja z XIII w. wznoszona była na przełomie XV i XVI w. przemyska Archikatedra rzymskokatolicka. Łączy ona w sobie style architektoniczne różnych epok, gdyż, wzniesiona w stylu gotyckim, podlegała licznym przebudowom (głównie barokowym). W 1960 roku podniesiona została przez papieża Jana XXIII do godności Bazyliki Mniejszej. Wewnątrz świątyni znajduje się otoczona kultem alabastrowa statua Matki Bożej Jackowej oraz relikwie dwóch błogosławionych Kościoła katolickiego - biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara i ksiedza Jana Balickiego. Obok bazyliki znajduje się późnobarokowa, 71-metrowa dzwonnica z 4,5 metrowym krzyżem.

 

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Przemyśl,

Katedra rzymskokatolicka

Przemyśl,

Archikatedra grekokatolicka

Przemyśl,

Archikatedra grekokatolicka

   Przemyśl jest siedzibą dwóch metropolii: rzymsko-katolickiej (z arcybiskupem Józefem Michalikiem) i bizantyjsko-ukraińskiej (z arcybiskupem Janem Martyniakiem). Z Archikatedry rzymsko-katolickiej kierujemy się więc do Archikatedry bizantyjsko-ukraińskiej, która mieści się w dawnym kościele jezuitów, a przekazana została wyznawcom tego obrządku za sprawą papieża Jana Pawła II, który odwiedził Przemyśl w roku 1991. Wewnątrz świątyni znajduje się zabytkowy ikonostas z cerkwi w Lubaczowie. Pozostałością po katolickiej świątyni są między innymi stacje Drogi Krzyżowej.

 

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Przemyśl: ikonostas w Archikatedrze bizantyjsko-ukraińskiej

 

   Warte obejrzenia są również kościoły: o.o. franciszkanów p.w. św. Marii Magdaleny (w stylu barokowym, z ciekawą polichromią, trzynawowy, bazylikowy, z cudownym obrazem Matki Boskiej i charakterystycznymi trzema pięknymi rokokowymi rzeźbami z piaskowca przed wejściem głównym) i o.o. karmelitów (wzniesiony w latach 1624-30 z fundacji Marcina Krasickiego w stylu barkowym, przekazany grekokatolikom przez zaborców, od 1946 roku ponownie karmelicki odzyskał częściowo pierwotny wygląd).

 

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Przemyśl: kościół:

o.o. franciszkanów p.w. św. Marii Magdaleny

Przemyśl:
kościół o.o. karmelitów

 

   Szczególną ozdobą miasta Przemyśla są kamienice przy Rynku Głównym (XVI-XIX w.), który jest dosyć charakterystyczny, bo pochyły, a także pozbawiony zachodniej pierzei i ratusza (który został rozebrany przez Austriaków w XIX wieku).

 

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL  Wycieczka bibliotekarzy BU KUL
Przemyśl - Rynek Główny; z lewej uczestnicy wycieczki, z prawej - dyrektor BU KUL, ks. dr Tadeusz Stolz

 

   Będąc w Przemyślu warto również znaleźć czas na zwiedzenie fortów Twierdzy Przemyśl, które dwoma pierścieniami otaczały miasto. Budowę umocnień rozpoczęli w 1850 roku Austriacy. Po wybuchu I wojny światowej twierdzę obsadzono załogą liczącą ponad 120 tysięcy żołnierzy. Drugie oblężenie miasta przez Rosjan zakończyło się kapitulacją załogi. Przed złożeniem broni Austriacy zdążyli jednak zniszczyć forty z ich wyposażeniem, a więc działami, amunicją, magazynami, mostami i dokumentami. Do dnia dzisiejszego zachowały się więc tylko ich pozostałości. My przyjrzeliśmy się z bliska fortowi położonemu na wzgórzu "Zniesienie". Roztacza się stąd piękny widok na cały Przemyśl i jego malownicze okolice.

 

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Od lewej: resztki fortu na wzgórzu 'Zniesienie'; krzyż stojący na tym wzgórzu i widziana stamtąd panorama Przemyśla

 

   Przemyśl, polska stolica wytwórców fajek i ludwisarzy, jest niewątpliwie miastem urokliwym, często porównywanym do Lwowa. W "Kronice wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy "zagrał" jednak Wilno. Warto uliczkami Przemyśla powędrować również nocą, by w pełni docenić klimat tego niezwykłego miasta i móc podziwiać jego piękne zabytki, wydobyte z mroków nocy przez efektowne oświetlenie.

 

Freski Jana Henryka Rosena w kaplicy dolnej Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

"Uczniowie poznali Pana przy łamaniu chleba" "Powołanie Apostołów Jakuba i Jana"

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

 Wycieczka bibliotekarzy BU KUL

"Nawrócenie św. Pawła" "Łaska wam wszystkim,
którzy trwacie w Jezusie Chrystusie" (por. 1 P 5,14)

   W niedzielny poranek, drugiego dnia wycieczki, dzięki staraniom ks. dyrektora Tadeusza Stolza i przychylności władz Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, mogliśmy podziwiać wspaniałe freski Jana Henryka Rosena (1891-1982) w kaplicy dolnej tegoż Seminarium. Cztery freski tego wybitnego twórcy ("Uczniowie poznali Pana przy łamaniu chleba", "Powołanie Apostołów Jakuba i Jana", "Nawrócenie św. Pawła" i "Łaska wam wszystkim, którzy trwacie w Jezusie Chrystusie" z postacią św. Piotra spoglądającego na Rzym), autora malowideł naściennych w katedrze ormiańsko-katolickiej we Lwowie czy kaplicy letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, są prawdziwą ozdobą tego miejsca.

 

Irmina Pawlak

Źródła:
przemysl24.pl
www.wsd.przemysl.opoka.org.pl
pl.wikipedia.org
Polska - atlas najpiękniejszych zabytków, Kraków 2005

 

 

Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 14.05.2008, godz. 17:48 - Jan Wasilewski