Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

zapraszamy serdecznie do zapoznania się z filmem poświęconym dwóm wyjątkowym rękopisom - Balladzie g-moll op. 23 Fryderyka Chopina i utworowi „Romantyczność” Adama Mickiewicza, które do 24 lipca br. można oglądać w Muzeum Fryderyka Chopina, w ramach pokazu specjalnego Narodziny polskiego romantyzmu.

LINK DO FILMU

Jesteśmy dumni, że autograf ballady "Romantyczność", współtworzący ekspozycję, jest częścią najcenniejszych zbiorów BU KUL, co podczas nagranej rozmowy podkreśliła Dyrektor Biblioteki, Pani dr Katarzyna Kołakowska:

 

"»Romantyczność«jest to absolutny unikat w skali polskiej. I my - jako Biblioteka Uniwersytecka KUL - mamy ten ogromny zaszczyt i honor, przechowywania tego nadzwyczajnego dzieła".

 

W 2022 roku, ogłoszonym Rokiem Romantyzmu Polskiego, mija 200 lat od daty pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Prezentowany rękopis fragmentu „Ballady g-moll” oraz autograf utworu „Romantyczność” skłaniają do refleksji na temat korespondencji sztuk w epoce romantyzmu.

Przypominamy, że wśród skarbów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, wchodzących w skład Narodowego Zasobu Bibliotecznego, znajduje się, przekazane przez bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1970 roku, Archiwum Filomatów, czyli zbiór dokumentów wileńskiego związku studentów, do którego należeli między innymi Tomasz Zan, Jan Czeczot, a przede wszystkim polski wieszcz narodowy Adam Mickiewicz.

Ten wyjątkowy zespół zawiera m.in. utwory, które złożyły się na „Ballady i romanse": „Romantyczność" (sygn. Rkp. 728; autograf A. Mickiewicza), „Pierwiosnek" (sygn. Rkp. 729; kopia J. Czeczota z poprawkami naniesionymi przez A. Mickiewicza; dwie ostatnie zwrotki przekreślone, ostatnia dopisana własnoręcznie przez Poetę) oraz „Pani Twardowska" (sygn. Rkp. 727; sześć ostatnich wierszy, rękopis J. Czeczota). Innymi godnymi uwagi materiałami są autografy drobnych utworów Poety z okresu wileńsko-kowieńskiego, kilkadziesiąt jego listów i rękopis „Dziadów części drugiej" (przepisany przez J. Czeczota z poprawkami Autora).

 

Kompletny katalog archiwaliów filomackich, które znajdują się w naszej Bibliotece

 


 

 

 

 

 

 

 


 

Autor: Małgorzata Augustyniuk
Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022, godz. 11:04 - Małgorzata Augustyniuk