Rola książki w formacji duchowej i intelektualnej biskupa Wojciecha Owczarka

S. mgr Barbara Duniak

19 maja 2003 r.

1. Sługa Boży Biskup Wojciech Owczarek (1875-1938)

2. Miejsce książki w życiu Sługi Bożego

3. Książka jako narzędzie w formacji duchowej

4. Książka w formacji intelektualnej

5. Upowszechnianie książki

6. Księgozbiór bp W. Owczarka w zbiorach BU KUL

7. Zakończenie

 Sługa Boży Biskup

5. Upowszechnianie książki

  Biskup Wojciech Owczarek jako rzeczywisty organizator życia zakonnego najwięcej wysiłku wkładał w formację duchową sióstr. Chciał w nich zaszczepić pragnienie świętości, a szczególnie by ich pracę przenikał duch Chrystusa, co uważał za wyznacznik, cechę charakterystyczną Zgromadzenia. [ 7 ] Książkę wybrał jako skuteczne narzędzie oddziaływania na umysły i serca sióstr. Sam doświadczywszy w swoim życiu wewnętrznym dobrodziejstwa lektury, pisał w liście do Jadwigi Walter (przyszłej przełożonej): "Dla zżycia się z Jezusem, przejęcia się Jego duchem, bardzo radzę odczytywać Ewangelię, jakiś fragment i serdeczne rozmowy płynące z duszy z Jezusem w tabernakulum utajonym" (List z 10.X.1924, CP IV, 76). Pouczał też o sposobie czytania: "Radzę czytać uważnie, wnikając głęboko w myśl, wiele ksiąg poważnych, po zamknięciu których Pani czuć się będzie lepsza, czystsza, zapalona do zaparcia siebie, owiana miłością Boga i bliźniego".

  Wygłaszał konferencje dla sióstr, prowadził czytania duchowe posługując się często ascetyczną literaturą obcojęzyczną, tłumaczoną ad hoc. Starał się wpoić im swoje zasady poszanowania książki. Niekiedy były to uwagi bardzo drobiazgowe, ale odpowiednie do ówczesnej praktyki ewangelicznej rady ubóstwa; nie pozwalał zostawiać nawet najmniejszych śladów na książce. [ 8 ]

  Wojciech Owczarek jako biskup w kazaniach zachęcał słuchaczy do czytania książek pobożnych, zwłaszcza Ewangelii: "czytaj ją dziesięć, sto i tysięczny raz, a nigdy ona ci się nie znudzi i zawsze coś nowego znajdziesz. Wnet się spostrzeżesz jak duch Chrystusowy będzie cię przenikał, napełniał i jak Chrystus drogim będzie dla serca twego" (Kazania, s. 252). W homilii do kapłanów ostrzegał przed niewłaściwą lekturą: "zaprzestań czytania złych książek, bo wyobraźnia twa później rady dać sobie nie może, pokusy cię gnębią, a tyle razy sumienie skaleczonym zostało". [ 9 ] Hojną ręką udzielał funduszy z kasy Kurii Biskupiej na zakup książek dla Seminarium Duchownego czy Gimnazjum imienia Jana Długosza. [ 10 ] Doceniał rolę biblioteki w środowisku - w szkole, w parafii i w prowadzonym przez siebie Zgromadzeniu.

 

Przypisy

  7   Por. T. Kaczmarek, Przesłanie duchowe Sługi Bożego biskupa Wojciecha Owczarka "W Służbie Maryi" 30 (1997), s. 42
  8   Tamże, s. 112
  9   W. Owczarek, Kazania, Włocławek 1998 (maszynopis), s. 182
10   Dzieło jego trwa... s. 73

 

Wykład przygotowała i przedstawiła 19 maja 2003 roku
S. mgr Barbara Duniak, kustosz, kierownik Oddziału Czasopism BU KUL

 

Autor: Jan Wasilewski
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2008, godz. 15:02 - Jan Wasilewski