Przejście na emeryturę dr Agnieszki Flor-Góreckiej

Wraz z końcem semestru zimowego na emeryturę przeszła dr Agnieszka Flor-Górecka (Katedra Języka Niderlandzkiego), która pełniła funkcję koordynatora niderlandystyki od roku 2020.  Jesteśmy dumni, że wielkie zaangażowanie Pani Doktor w sprawy filologii niderlandzkiej doceniają nie tylko Dyrekcja Instytutu i Kolegium Dziekańskie WNH, ale także przedstawiciele służb dyplomatycznych Belgii i Flandrii.

 

List gratulacyjny wraz z tłumaczeniem

 


Meetings with the Psalms and Psalters

Serdecznie zapraszamy na kolejny cykl wykładów z serii "Meetings with the Psalms and Psalters". Współorganizatorką wykładów jest dr hab. Magdalena Charzyńska-Wójcik, prof. KUL - kierownik Katedry Historii Języka Angielskiego i Translatoryki. Szczegóły na plakacie.

 


Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Uprzejmie informujemy, że w dniu 5 stycznia 2024 roku ukazał się Komunikat Ministra Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

 

Link do komunikatu


La rivalité en langue et en littérature

Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat konferencji organizowanej przez pracowników Instytutów Językoznawstwa oraz Literaturoznawstwa KUL

 

https://www.kul.pl/la-rivalite-en-langue-et-en-litterature,111340.html 

 


dr hab. Henryk Duda, prof. KUL Członkiem Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027

Z radością informujemy, że dr hab. Henryk Duda, prof. KUL - kierownik Katedry Języka Polskiego - został wybrany na Członka Komitetu Słowianoznawstwa Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027.

 

Serdecznie gratulujemy!

 


Stypendium Ministerstwa Edukacji i Nauki dla dr Kamili Tomaki

Informujemy, że dr Kamila Tomaka  
z Katedry Języka Niderlandzkiego
otrzymała stypendium Ministerstwa Edukacji i Nauki
dla wybitnych młodych badaczy.
 
Serdecznie gratulujemy!

APAP 2023

W dniach 23-24 czerwca 2023 na KULu odbyła się międzynarodowa konferencja językoznawcza Approaches to Phonology and Phonetics. Wygłoszono 32 referaty oraz 3 wykłady plenarne: Prof. Jerzy Rubach (Iowa/UW), Prof. John Harris (University College London), Prof. Magdalena Wrembel (UAM).

Konferencję organizowali Mariola Kaszycka, Krzysztof Jaskuła, Sławomir Zdziebko, Eugeniusz Cyran, także studenci filologii angielskiej KUL Maja Hordyjewicz, Klaudia Głębocka, Bartłomiej Pawłowski, Martyna Książek i Katarzyna Mazur


Program konferencji: http://apap.kul.pl/files/30/apap/programme_apap_2023_v3_21-06-2023.pdf

 


Warsztaty dotyczące emblematów kultury polskiej

13 maja 2023 r. studenci specjalizacji glottodydaktycznej oraz doktoranci IJ wzięli udział w warsztatach dotyczących emblematów kultury polskiej zorganizowanych przez Katedrę Języka Polskiego KUL we współpracy z lektorkami języka polskiego pracującymi od wielu lat w Szwajcarii: dr Beatą Kułak (Uniwersytet Fryburski) i dr Małgorzatą Gerber (Uniwersytet Zuryski). Obie Panie Doktor od 2019 r. współpracują z dr hab. Magdaleną Smoleń-Wawrzusiszyn, prof. KUL oraz dr Anną Majewską-Wójcik nad opracowaniem leksykonu emblematów kultury polskiej. Dotychczasowe publikacje dotyczące tej problematyki można znaleźć tutaj:
https://czasopisma.uni.lodz.pl/kpc/article/view/8964

https://czasopisma.uni.lodz.pl/kpc/article/view/8965

 


Dr hab. Wojciech Guz członkiem Komisji Ewaluacji Nauki

Z radością informujemy, że dr hab. Wojciech Guz został powołany na członka Komisji Ewaluacji Nauki na kadencję 2023–2027.


Serdecznie gratulujemy!

 


Dr hab. Janusz Bień, prof. KUL dyrektorem Akademii Polonijnej KUL

Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Janusz Bień, prof. KUL został powołany na dyrektora nowo powstałej Akademii Polonijnej KUL.

 

Serdecznie gratulujemy!