Wizyta prof. Eero Tarastiego z Uniwersytetu Helsińskiego

W dniach 11-15 marca 2024 r. Instytut Nauk o Sztuce, w ramach programu "Profesor wizytujący na KUL", gości światowej sławy muzykologa i semiotyka – Profesora Eero Tarastiego z Uniwersytetu Helsińskiego. W trakcie swojego pobytu prof. Tarasti prowadzi wykład ogólnouniwersytecki „Semiotics and music: theory and practice”. Opiekunem merytorycznym wizyty jest dr hab. Małgorzata Gamrat.

FOTORELACJA


Śp. Gizela Maria Skop

W dniu 2 marca 2024 r. w wieku 84 lat zmarła Gizela Maria Skop. Absolwentka i dydaktyk muzykologii KUL, wieloletnia organistka kościoła akademickiego. Współzałożycielka Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, muzykolog i muzyk kościelny, bliski współpracownik sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aktywny członek zainicjowanych przez niego dzieł, członek diakonii ośrodka Marianum w niemieckim Carlsbergu.


Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci na wieki.

Czytaj dalej...

Projekt naukowców INoS z dofinansowaniem w ramach NPRH

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki naboru do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module Dziedzictwo narodowe. Minister zakwalifikował do oceny merytorycznej 128 wniosków spośród 189 zgłoszonych. Wśród nagrodzonych projektów przeznaczonych do dofinansowania znalazło się sześć przygotowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, w tym jeden przez naukowców Instytutu Nauk o Sztuce:

„Źródła liturgiczno-muzyczne Opactwa Cystersów w Krakowie - Mogile jako przedmiot badań kultury staropolskiej”. Kierownik: ks. dr hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL

Czytaj dalej...

Konkurs grantowy w dyscyplinie nauki o sztuce 2024

Dyrektor Instytutu Nauk o Sztuce, ks. prof. Piotr Wiśniewski ogłasza konkurs grantowy w dyscyplinie nauki o sztuce.

 

Termin składania wniosków upływa 26 lutego 2024 r. (poniedziałek) o godz. 12.00.

  • Wnioski w wersji papierowej należy dostarczyć do sekretariatu INoS (osobiście, korzystając ze skrzynki podawczej obok pok. CN-114 lub przesyłając pocztą tradycyjną).
  • Wnioski w formacie pdf oraz w wersji edytowalnej należy przesłać na adres poczty elektronicznej sekretariatu <inos @ kul.pl>

 

Wnioski niekompletne, nieczytelne lub niespełniające warunków formalnych, w tym złożone po terminie, nie będą rozpatrywane.


Informacje dotyczące grantów, regulamin oraz formularze dostępne są na stałe na stronie internetowej Instytutu w zakładce "Dla pracowników"

Czytaj dalej...

Pani Profesor Sawulska wśród "Zasłużonych dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas"

W dniu 15.11.2023 r. Minister Edukacji i Nauki odznaczył pracowników KUL medalem Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas. Za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej odznaczeni zostali Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Rektor KUL oraz Pani dr hab. Iwona Sawulska z Instytutu Nauk o Sztuce.


22.11.2023 - Obchody wspomnienia Świętej Cecylii

Wykładowcy i studenci muzykologii KUL zapraszają na obchody liturgicznego wspomnienia św. Cecylii w środę 22 listopada 2023 r.

PROGRAM


„Dni KULtury Polskiej” w Paryżu z udziałem pracowników INoS

W dniach 12-14 maja 2023 r. w Paryżu odbędą się „Dni KULtury Polskiej” organizowane przez Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. W programie wydarzenia zaplanowano koncert zatytułowany "Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach" z udziałem artystów Instytutu Nauk o Sztuce: prof. Jadwigi Kowalskiej, prof. Agnieszki Schulz-Brzyskiej i dr. Andrzeja Gładysza. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Majowe „Dni KULtury Polskiej” w Paryżu


Nagrody i wyróżnienia FENIKS 2023 dla pracowników INoS

Pracownicy Instytutu Nauk o Sztuce znaleźli się w gronie autorów najbardziej wartościowych osiągnięć edytorskich z zakresu literatury religijnej uhonorowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.


Ks. dr Dariusz Smolarek otrzymał nagrodę w kategorii "Muzyka chrześcijańska – klasyczna" za wkład do badań muzykologicznych z zakresu twórczości sakralnej oraz ważny element ochrony historii i dorobku artystycznego i duchowego zakonu pijarów /Kompozycje sakralne. Utwory kompozytorów pijarskich tom 1, Arie i hymny kościelne. Utwory kompozytorów pijarskich. tom 2, Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia/.

Pani dr hab. Irena Rolska została wyróżniona kategorii "Edytorstwo" za urzekającą artystycznym wyrazem opowieść o dokonaniach na polu mecenatu na rzecz regionalnych ośrodków klasztornych i kościelnych na ziemiach polskich przełomu XVI i XVII wieku oraz niezwykle cenne źródło do poznania ważnych epizodów historii sztuki sakralnej w naszym kraju /Tempus non edax rerum. Inicjatywy i fundacje artystyczne księdza kanonika Michała Krassowskiego (ok. 1680-1768), Wydawnictwo KUL/.


Msza św. w intencji śp. Ks. Prof. Bolesława Bartkowskiego

W dniu 22 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Ks. Prof. Bolesława Bartkowskiego. W tym roku przypada XXV rocznica śmierci Księdza Profesora.


6.03.2023 - Wykład z cyklu "Spotkania z mistrzami"

Koło Naukowe Doktorantów KUL zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Spotkania z mistrzami".

Czwarty wykład "Making a case for thinking about thermodynamics in translation studies: The emergence of a trajectory of thought" odbędzie się w poniedziałek, 6 marca 2023, o godzinie 10:00 na platformie Zoom. Prelegentem będzie profesor Kobus Marais z University of the Free State, Bloemfontein, RPA. Opiekunem naukowym wydarzenia jest prof. Małgorzata Gamrat.

 
Czytaj dalej...