Nabór propozycji programów Blended Intensive Programmes (BIP) w ramach Erasmus+
 
Dział Współpracy Międzynarodowej zaprasza nauczycieli akademickich do składania propozycji organizacji BIP - blended intensive programmes – mieszanych kursów intensywnych - w ramach programu Erasmus+.
W obecnie realizowanej umowie projektowej (KA131 2024) przewidziana jest organizacja dwóch kursów BIP.

 

BIP – kursy Blended Intensive Programmes to krótkie intensywne programy, które wykorzystują innowacyjne sposoby uczenia się i nauczania, w tym wykorzystanie współpracy online. Programy mogą obejmować naukę opartą na wyzwaniach, w ramach której transnarodowe i transdyscyplinarne zespoły współpracują ze sobą, aby stawić czoła wyzwaniom, na przykład tym związanym z celami zrównoważonego rozwoju ONZ lub innymi wyzwaniami społecznymi zidentyfikowanymi przez regiony, miasta lub firmy. Podczas tych mieszanych programów intensywnych grupy studentów podejmują krótkoterminową mobilność fizyczną za granicą (od 5 do 30 dni) połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym ułatwiającym wymianę nauki online i pracę zespołową. Komponent wirtualny musi zjednoczyć uczących się online, aby wspólnie i jednocześnie pracowali nad określonymi zadaniami, które są zintegrowane w mieszanym intensywnym programie i liczą się do ogólnych efektów uczenia się, dlatego przyznaje się za nie studentom minimum 3 pkt. ECTS. Mieszane programy intensywne budują potencjał opracowywania i wdrażania innowacyjnych praktyk nauczania i uczenia się stacjonarnego i online w uczestniczących uczelniach wyższych.

 

Koordynatorem kursu na KUL może być nauczyciel akademicki, który we wsparciu Działu Współpracy Międzynarodowej zorganizuje inicjatywę międzynarodową spełniającą łącznie wszystkie wymagania kursu BIP:

  1. Program kursu BIP powstaje we współpracy przynajmniej 3 uniwersytetów z krajów uczestniczących w programie Erasmus+: Kraje uprawnione - Erasmus+ (europa.eu), z którymi KUL ma podpisaną umowę międzyinstytucjonalną w programie Erasmus+ z uwzględnieniem możliwości realizacji wymian BIP. Uczelnie z krajów partnerskich, spoza UE, a także instytucje inne niż uniwersytety mogą brać udział w BIP, nie wliczają się jednak do minimum.
  2. Program uwzględnia realizację obowiązkowego komponentu wirtualnego przed i/lub po mobilności fizycznej.
  3. Uniwersytety partnerskie danego BIP wypełnią deklarację przystąpienia do konsorcjum stworzonego na tę potrzebę oraz zadeklarują z góry liczbę studentów, których delegują na BIP na KUL.
  4. Za udział w kursie zostanie przyznane studentom min. 3 punkty ECTS.
  5. Minimalna liczba studentów koniecznych do kwalifikowalności finansowania BIP – 10.
  6. Koordynator kursu ustali i uzgodni z Działem Kształcenia KUL rejestrację zajęć kursu w systemie oraz metodologię przyznania uczestnikom kursu punktów ECTS.
  7. Koordynator kursu przedstawi DWM kalkulację kosztów organizacyjnych i będzie w stałym kontakcie z pracownikami DWM w sprawie dalszych ustaleń i procedur.

W kursie mogą uczestniczyć pracownicy ze wszystkich instytucji danego konsorcjum w charakterze trenerów i wykładowców. Stypendium dla studentów i pracowników uczestniczącym w BIP organizowanym przez KUL przyznawane jest przez wysyłającą ich instytucję zagraniczną.

 

Nabór propozycji odbywa się do 08.11.2024.

Prosimy o złożenie załączonych formularzy w pok. 79 w Konwikcie.

Propozycje kursów zostaną zweryfikowane przez Komisję ds. mobilności międzynarodowej. Dwie wybrane propozycje zostaną przekazane do finansowania po posiedzeniu Komisji.

 

BIP na KUL - Zasady:

Pobierz

 

Formularz zgłoszenia propozycji BIP:

Pobierz

 


Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+

Maria Moroniak

t. +48 81 445 41 85
maria.moroniak@kul.pl

 


facebook_logo_36x36.svg_2