Grant NCN Opus 28+LAP
Z dumą informujemy, że wniosek grantowy prof. Wojciecha Kruszewskiego "Eufonia Mickiewiczowska w perspektywie genetycznej" został pozytywnie oceniony i przyjęty do finansowania w konkursie NCN Opus 28+LAP, lokując się na drugiej pozycji w liście rankingowej. Do finansowania w panelu HS2 (Kultura i twórczość kulturowa) zakwalifikowano 6% złożonych wniosków — 6 spośród 94 złożonych.
Serdecznie gratulujemy!
Nominacja profesorska dla prof. Anny Rutki
Z radością informujemy, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 maja 2025 r. dr hab. Anna Rutka, prof. KUL otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Serdecznie gratulujemy!
Wielkanoc 2025
Szanowni Państwo,
z okazji Świąt Wielkanocnych prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń zdrowia, wytchnienia, pokoju serca, ciepła rodzinnych spotkań i wzajemnej życzliwości. Niech ten wyjątkowy czas Zmartwychwstania Pańskiego, czas przebudzenia — pełen symboliki odradzającego się życia — napełni Państwa nową energią i światłem, niech przyniesie wewnętrzne pokrzepienie i radość, niech będzie źródłem duchowego odnowienia. Pragniemy, by Święta stały się dla Państwa okazją do odpoczynku, ale też do umocnienia więzi zarówno osobistych, jak i społecznych, które są fundamentem naszej codziennej pracy naukowej i akademickiego współdziałania
Grzegorz Maziarczyk Justyna Dąbkowska-Kujko
Odszedł prof. dr hab. Henryk Podbielski
Z prawdziwym smutkiem pragniemy Państwa zawiadomić,
że 6 marca 2025 roku w wieku 86 lat odszedł
Pan prof. dr hab. Henryk Podbielski,
emerytowany profesor, wieloletni pracownik filologii klasycznej KUL,
kierownik Katedry Filologii Klasycznej (Greckiej),
dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej,
prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych w latach 1993-1999,
doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Requiescat in pace!
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 15 marca w Józefowie k. Otwocka. Rozpoczną się o godz. 11.00 Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, po czym nastąpi pochówekna Cmentarzu Parafialnym przy ul. Wawerskiej 46.
Cykl wykladów gościnnych Prof. Heidrun Führer
Zapraszamy na cykl wykładów gościnnych pani Prof. Heidrun Führer z Zakładu Mediów i Komunikacji Uniwersytetu w Lund pt. "Radioactivity and Ecocriticism in Popular Culture".Pani Profesor specjalizuje się w multimodalnym dramacie łacińskiego baroku, a jej badania obejmują takie zagadnienia, jak emblematyka, ekfraza i dzieło totalne.
Wykłady odbędą się w dniach 24–28 marca 2025 r. o godz. 13:20 — 15:50 w sali CTW-113 i CTW-114.
Ocena wyróżniająca pracowników Instytutu Literaturoznawstwa w ocenie pracowników za lata 2022-2023
Z radością i dumą informujemy, że aż 15 pracowników Instytutu Literaturoznawstwa otrzymało ocenę wyróżniającą w ocenie pracowników za lata 2022-23
- prof. dr hab. Piotr Chlebowski
- prof. dr hab. Adam Fitas
- prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee
- dr hab. Barbara Klonowska, prof. KUL
- dr hab. Edyta Kociubińska, prof. KUL
- dr hab. Wojciech Kruszewski, prof. KUL
- dr hab. Magdalena Marzec-Jóźwicka
- dr Paul Miller-Melamed
- dr hab. Urszula Niewiadomska-Flis, prof. KUL
- prof. dr hab. Dariusz Pachocki
- dr hab. Anna Podstawka, prof. KUL
- dr hab. Marcin Polkowski, prof. KUL
- dr hab. Monika Sidor, prof. KUL
- dr hab. Joanna Teske, prof. KUL
- prof. dr hab. Sławomir Żurek
Serdecznie gratulujemy!
Nowy konkurs grantowy w dyscyplinie literaturoznawstwo - edycja 2025
Dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa ogłasza nowy konkurs w ramach funduszu grantowego w dyscyplinie literaturoznawstwo.
Załączony formularz należy wypełnić elektronicznie i złożyć w sekretariacie Instytutu (CN-214) w wersji papierowej z podpisem wraz z podpisaną klauzulą informacyjną zawartą w załączonym pliku.
Bardzo proszę pamiętać, że na adres lit@kul.pl należy również przysłać wersję elektroniczną wniosku, koniecznie w formie edytowalnej (.doc, .docx lub .odt).
Termin składania wniosków upływa 24 lutego 2025 roku (poniedziałek). Uprzejmie informuję, że jest to termin nieprzekraczalny. Do tego czasu należy zarówno dostarczyć podpisany wydruk, jak i przysłać wersję elektroniczną. Brak którejkolwiek wersji spowoduje, że wniosek nie będzie rozpatrzony.
W załącznikach znajdą Państwo: Zarządzenie Rektora, Regulamin dyscyplinowych konkursów grantowych oraz formularz wniosku grantowego.
Wszystkie dokumenty dotyczące grantów znajdą się na stronie Instytutu Literaturoznawstwa w zakładce: Informacje dla pracowników.
"Lubelski Nobel" dla Prof. Dariusza Skórczewskiego
Z ogromną dumą informujemy, że Dziekan WNH Prof. dr hab. Dariusz Skórczewski otrzymał Lubelską Nagrodę Naukową im. Profesora Edmunda Prosta, zwaną „Lubelskim Noblem”, za monografię „Fantazmaty skolonizowanych Polaków. Studia o tożsamości kulturowej”.
Nagroda jest przyznawana przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe.
Serdecznie gratulujemy!
Prestiżowy grant "Perły Nauki" dla doktorantki I roku literaturoznawstwa
Miło nam poinformować, że mgr Ilona Kalamon, doktorantka I roku Szkoły Doktorskiej KUL w dyscyplinie literaturoznawstwo, przygotowująca rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Justyny Dąbkowskiej-Kujko, została wyróżniona prestiżowym grantem Perły Nauki.
Gratulujemy!
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dla prof. dr. hab. Stefana Sawickiego
Pan prof. dr hab. Stefan Sawicki został uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP dekoracji dokonał Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
"Powstały w 1918 roku KUL jest równolatkiem Odrodzonej Polski. To piękna historia związana z rozwojem uczelni. Jej częścią jest również odznaczony dziś nestor polskiej nauki, nestor KUL. Ta więź trwa nadal, mimo przejścia pana profesora na emeryturę - podkreślił minister Dera. Dodał również, że prof. Sawicki jest autorytetem dla kolejnych pokoleń, które mogą czerpać z jego bogatego dorobku naukowego".