Mając na względzie trzy obszary działania Centrum Heschela KUL, badania – edukacja i popularyzacja – kultura, szczegółowe cele zawarte w Zadaniu przedstawiać się będą w następujący sposób:

  1. Rozwój współpracy krajowej i zagranicznej na polu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego podejmowanej przez ośrodek naukowo-badawczy Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
  2. Publikacje naukowe i popularyzatorskie, mające na celu badanie, wzmacnianie i popularyzację dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, wspólnych wartości i korzeni religijno-duchowych, wspólnej historii Polaków i Żydów, przenikania się kultur chrześcijańskich i żydowskich oraz wiedzy na temat Holokaustu, ofiar, oprawców i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  3. Przygotowanie i poprowadzenie cyklu konferencji i seminariów w Lublinie i za granicą (Rzym, ośrodki Akademii Polonijnej KUL), dotyczących aktualnych wyzwań i form dialogu chrześcijańsko-żydowskiego (wielkich postaci zaangażowanych w dialog, ważnych związanych z nim kwestii, wydarzeń), wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego Polaków i Żydów, upamiętnienia ważnych rocznic, postaci i wydarzeń związanych z historią Żydów w Polsce i Europie.
  4. Realizacja projektu Multimedialna Encyklopedia Sprawiedliwych – ukazanie w nowoczesnej, atrakcyjnej formie multimedialnej heroicznych postaci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Polsce i Europie, jak również historii osób nieznanych, które w dramatycznych okolicznościach Holokaustu ratowały życie swoich żydowskich braci i sióstr, ryzykując swoje życie i życie swoich bliskich.
  5. Stworzenie nowej oferty edukacyjnej związanej z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz wspólną historią Polaków i Żydów na KUL – kursy językowe, wykłady i warsztaty dotyczące tematyki dialogu i relacji chrześcijańsko-żydowskich, wspólnej historii i tradycji Polaków i Żydów, adresowane do młodzieży, studentów, wspólnot kościelnych oraz grup społecznych zainteresowanych promowaniem społeczeństwa dialogicznego i obywatelskiego.
  6. Wymiana młodzieży i studentów – przygotowanie propozycji programu edukacyjnego, współorganizacja pobytu i towarzyszenie wizytom młodzieży z Izraela oraz zorganizowanym grupom studenckim z USA i innych zagranicznych ośrodków akademickich. Organizowanie ich spotkań z młodzieżą polską i studentami KUL celem poznawania wzajemnej historii, kultury oraz aktualnych wyzwań społecznych, praktykowania kultury dialogu religijnego i społeczno-kulturowego oraz budowania trwałych postaw opartych na otwartości i wzajemnym szacunku. Organizacja podobnych wizyt młodzieży polskiej w Izraelu.
  7. Edukacja młodzieży – stworzenie propozycji treści programowych, materiałów i warsztatów dla młodzieży na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i wspólnej historii Polaków oraz Żydów do włączenia w szkolne moduły lekcyjne przy współpracy teologów (katechetyka) i biblistów, polonistów, historyków, historyków sztuki czy muzykologów.
  8. Edukacja wspólnot religijnych, seminarzystów oraz duchowieństwa – propozycje materiałów edukacyjnych i warsztatów realizowanych w seminariach duchownych, zgromadzeniach zakonnych i wspólnotach religijnych oraz w programach stałej formacji duchowieństwa, obejmujących zagadnienia takie jak: dialog chrześcijańsko-żydowski w przepowiadaniu, katechezie i formacji duchowej, uwrażliwienie na kwestie dialogu religijno-społecznego, budowanie więzi wspólnotowych, szacunek dla innych kultur i religii, wiedza na temat historii i wspólnych tradycji żydowskich i chrześcijańskich.
  9. Organizacja i prowadzenie cyklu spotkań otwartych poświęconych dialogowi chrześcijańsko-żydowskiemu oraz wspólnej historii Polaków i Żydów z przedstawicielami instytucji publicznych, jednostek naukowych i kulturalnych.
  10. Upamiętnienie ważnych rocznic i postaci związanych z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz wspólną historią i dziedzictwem kulturowym Polaków i Żydów – organizowanie wydarzeń i akcji o charakterze edukacyjnym i kulturowym (udział w wydarzeniach rocznicowych w Polsce i za granicą).
  11. Działania medialne mające na celu promocję i upowszechnienie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, wspólnej historii Polaków i Żydów, wzajemnego poznawania się i zbliżenia się religii i społeczeństw w formie materiałów tekstowych, fotograficznych, graficznych, dźwiękowych i video, publikowanych i udostępnianych bezpłatnie w Internecie na kanałach społecznościowych Centrum Heschela KUL, jak również przekazywanie ich do prasy i mediów o zasięgu krajowym i ogólnopolskim. Publikacje przygotowywane w języku polskim i angielskim.
  12. Organizacja wydarzeń kulturalnych, koncertów i wystaw – promowanie znajomości świąt i zwyczajów związanych z kulturą żydowską, ukazanie przenikania się kultur żydowskiej i polskiej w przestrzeni literackiej, filmowej, muzycznej i w sztuce.

 

Dofinansowano ze środków budżetu Państwa - Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy nr  MEiN/2023/DPI/2884 z 12.10.2023 r. - zadanie zlecone "Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela"

Autor: Gabriela Kostrzanowska
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024, godz. 08:55 - Gabriela Kostrzanowska