Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych zostało oddane do użytkowania 5 października 2022. Dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 5 000 000 zł możliwe było wyremontowanie dawnego budynku chemii, w którym na dwóch piętrach znajdują się sale wyposażone w symulatory, trenażery i fantomy medyczne.
fot. Tomasz Koryszko
W uroczystej inauguracji Wydziału Medycznego KUL uczestniczyły Władze Uczelni, Pracownicy Instytutu Nauk o Zdrowiu oraz wielu znamienitych gości.
Celem CSM jest stworzenie warunków do wyposażenia studentów w wiedzę i umiejętności pozwalające na pozyskiwanie kompetencji wzmacniających profesjonalizm zawodowy i tzw. kompetencje miękkie, takie jak komunikacja z pacjentami i współpracownikami, zdolność empatii, czy też kierowanie zespołem terapeutycznym w konkretnych sytuacjach klinicznych. Studenci mogą ćwiczyć w warunkach zbliżonych do realnych oraz przeanalizować w trakcie omówienia zajęć swoje zachowanie wobec pacjenta, emocje towarzyszące im w kontakcie z pacjentem, zweryfikować błędy oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.
W CSM znajdują się następujące pomieszczenia :
- Sale OSCE
- Sala Prebriefingu /Sala Debriefingu
- Pracownia umiejętności pielęgniarskich I i II
- Pracownia umiejętności technicznych
- Pracownia anatomii
- Pracownia ALS
- Pracownia BLS
- Pracownia umiejętności położniczych
- Pracownia komputeowa
- Sala porodowa
- Łazienka pacjenta
- Sala intensywnej terapii dla dorosłych
- Sala intensywnej terapii dla dzieci
- Pracownie biologiczne I i II
Podstawowym, oficjalnym dokumentem określającym zakres zajęć realizowanych w warunkach symulowanych na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo jest Uchwała Nr 103/IV/2017 z dnia 22 czerwca 2017 Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych w sprawie realizacji zajęć dydaktycznych w centrum symulacji medycznej – wielo- i monoprofilowych na kierunku pielęgniarstwo i kierunku położnictwo.
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023, godz. 12:51 - Marcin Skowronek