PROFESOR KUL UCZESTNICZY W REFORMIE PRAWA KARNEGO CHIN
"Profesor Swenson i profesor Bowman przewodniczą pokazowemu procesowi sądowemu".
Władze chińskie znowelizowały kodeks postępowania karnego w kierunku zwiększenia kontradyktoryjności natury procedury sądowej w sprawach karnych. Po raz pierwszy umożliwiono stronom procesu powołanie świadków, przesłuchanie ich i zaprezentowanie swojej argumentacji sądowi. W zeszłym roku świadkowie byli wzywani przed chińskie sądy w mniej niż 5% spraw karnych, zaś sędziowie wyrokowali o winie bądź niewinności oskarżonych jedynie w oparciu o odczytanie policyjnych notatek. System ten jest „niezwykle wydajny, ale niezbyt sprawiedliwy” zauważył prof. Swenson.
Wraz z profesorem Herbertem Bowmanem z Uniwersytetu Stanowego w Indianie i dyrektorem The China Model Courthouse Project, prof. Swenson szkolił chińskich sędziów, obrońców i prokuratorów jak sprawnie prowadzić proces podporządkowany zasadzie kontradyktoryjności. W programie szkoleń jest retoryka sądowa, a także sztuka prowadzenia „bezpośredniego” (direct) i „krzyżowego” przesłuchania świadka (cross examination), oraz wygłaszanie mów końcowych. W pierwszej fazie profesorowie wykładali teoretycznie jak proces powinien prawidłowo się toczyć, następnie demonstrowali użycie każdej z umiejętności przydatnych w kontradyktoryjnym procesie, by wreszcie to studenci zaprezentowali nabyte umiejętności w trakcie ćwiczeń.
Na zakończenie kursu chińscy studenci wzięli udział w wiernej rekonstrukcji kontradyktoryjnego procesu sądowego pod przewodnictwem profesorów Swensona i Bowmana.
Jeden z istotnych aspektów ćwiczeń ukierunkowany był na analizę międzynarodowych standardów ochrony prawa do sprawiedliwego procesu sądowego uregulowane w Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych. W czasie gdy Chiny aspirują do tych standardów poprzez podpisanie wielu umów międzynarodowych, ich system prawny nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie ochrony praw oskarżonych. „Celem tego projektu jest zapoznanie
chińskich prawników z umiejętnościami przydatnymi pod rządami nowego chińskiego prawa w kierunku zapewnienia ochrony praw oskarżonych, oraz uwrażliwienie zarówno sędziów, jak i prokuratorów by docenili instytucje wezwania świadka w praktyce chińskich sądów” zauważył prof. Swenson. „Nasi chińscy uczestnicy docenią wartość szkolenia, tak szybko jak zdadzą sobie w pełni sprawę z tego, że nie można przesłuchać kartki papieru, lub że świadkowie mogą mieć powody by nie powiedzieć organom policji wszystkiego, o czym wiedzą”.
Profesor Swenson uczestniczył w Chinach w wielu tego typu szkoleniach, włączając w to dwa w Narodowej Akademii Sądownictwa oraz jedno w Narodowej Akademii Prokuratorów w Pekinie. Szkolenia miały także miejsce w Chang Chung, Zeng Zhou, Hainan, Urumqi, Szanghaju i na Uniwersytecie Renmin w Pekinie. Szkolenia te są częścią większego projektu Uniwersytetu Stanowego w Indianie i Uniwersytetu Renmin zwanego Projektem Modelowego Chińskiego Sądu (The China Model Courthouse Project).
Chińscy specjaliści prawa karnego z dużym zaangażowaniem uczestniczą w programie szkoleniowym i z otwartością przyjmują zmiany w chińskim prawie zmierzające do uczynienia chińskiego procesu bardziej sprawiedliwym dla oskarżonych. Program współpracując z czołowymi profesorami chińskiego prawa karnego szuka sposobów w jaki nowe prawo może być implementowane w praktyce sali sądowej, oraz jak to prawo ma być nowelizowane w przyszłości by mogło przynosić jeszcze lepsze rezultaty. „Jestem osobiście mile zaskoczony autentycznym wsparciem dla reformy, doświadczonym osobiście w trakcie trwania naszego programu” powiedział prof. Swenson.
spisał Maciej Miłosz
Międzynarodowy ośrodek szkoleniowy:
Profesor Swenson i sędziowie z Litwy oraz Belgii w trakcie konkursu "The Phillip Jessup International Moot Court Baltic States Competition" odbywanego w Wilnie.
Projekt "China Model Courthouse Advocacy" :
Profesor Herbert Bowman z Indiana University i profesor Swenson w "Chinese National Judicial College" w Pekinie, Chiny.
Prof. Bowman i Prof. Swenson w Changchun, Chiny z chińskimi prawnikami, prokuratorami i sędziami.
Współpraca z Temple University:
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2007, godz. 15:51 - Delaine Swenson