Aktualności / Wydarzenia

Na KUL-u o tajemnicy powstawania nowotworu

To, co musi się „zadziać” w normalnej, zdrowej tkance, aby powstał w niej nowotwór było tematem wykładu wybitnego badacza-patologa prof. Bogdana Czerniaka z University of Texas MD Anderson Cancer Center, który odbył się 8 grudnia przy okazji obchodów 105. rocznicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Profesor przedstawił m.in. koncepcję genów harcowniczych, która powstała w jego laboratorium, a która jest ważna w analizie transformacji nowotworowej u człowieka, czyli w kancerogenezie.

Wykład pt. „Tajemnica inicjacji nowotworu: Lekcje z modelu raka pęcherza moczowego” odbył się w budynku Instytutu Biotechnologii KUL, gdzie wcześniej z udziałem m.in. rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego odbyła się uroczystość uczczenia 105. rocznicy powstania uczelni. – To jest dla mnie bardzo wzruszający moment – możliwość wygłoszenia wykładu na KUL-u – podkreślił prof. Bogdan Czerniak.

Moja kariera jest nieco dziwna, dziwna w sensie jej stabilności. Wtedy, kiedy rozmawia się z młodymi ludźmi, a jest ich bardzo dużo na tej sali, to powracającym tematem jest pewien rodzaj zagubienia. Niewiadoma, w którą stronę pójść, co robić. W moim przypadku było odwrotnie. Wychowywałem się w rodzinie lekarskiej i jako nastolatek, licealista wiedziałem, że chcę studiować medycynę, a postrzegałem proces nowotworowy jako plagę współczesnej ludzkości. Uznałem za bardzo nobilitujące zajmowanie się i zgłębianie tajemnic tego procesu – powiedział profesor, zwracając się do młodzieży akademickiej, w tym także studentów Wydziału Medycznego KUL.

Podczas wykładu prof. Czerniak przedstawił m.in. koncepcję kancerogenezy człowieka w aspekcie współczesnych badań genomu ludzkiego, zwracając uwagę, że w ludzkim genomie istnieje ponad 20 tysięcy genów, a nić DNA wydobyta z jednej ludzkiej komórki ma długość ok. dwóch metrów, co oznacza, że DNA pochodzące z całego ciała ludzkiego stanowi odległość od Słońca do Saturna. Profesor poruszył także koncepcje patogenetyczne rozwoju raka pęcherza moczowego i omówił ten trwający nawet 30 lat rozwój z normalnej, zdrowej błony śluzowej. Badacz przedstawił też koncepcję genów harcowniczych, które kontrolują najwcześniejsze etapy rozwoju raka pęcherza moczowego.

Geny harcownicze – jak wyjaśnił profesor – „uczulają komórki pęcherza moczowego w najwcześniejszych etapach rozwoju kancerogenezy na powstawanie następnych etapów procesu nowotworowego”. Każdy, kto czytał Henryka Sienkiewicza powinien wiedzieć kto to jest harcownik i ta nazwa w języku polskim doskonale odzwierciedla biologiczne właściwości tych genów – powiedział prof. Czerniak, zastrzegając jednak, że nie można jeszcze powiedzieć, że zagadka powstawania nowotworu pęcherza moczowego została rozwiązana.My wciąż ją rozwiązujemy. Najważniejszą rzeczą, która kryje się za tymi badaniami jest chęć poznania najwcześniejszych procesów rozwoju nowotworowego i oczywiście w oparciu o tę wiedzę opracowanie w przyszłości nowych koncepcji zapobiegania procesowi nowotworowemu i leczenie wczesnych etapów raka pęcherza moczowego – podsumował prof. Bogdan Czerniak.

Prof. Bogdan Czerniak, którego obecny wykład zorganizował dziekan Wydziału Medycznego KUL prof. Ryszard Maciejewski, jest jednym z najwybitniejszych patologów w zakresie patologii nowotworów układu moczowo-płciowego oraz nowotworów kości, stawów i tkanek miękkich. Prof. Czerniak jest absolwentem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, aktualnie pracuje w Katedrze Patologii i Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Teksańskiego MD Anderson Cancer Center w Houston w Stanach Zjednoczonych.