Aktualności / Wydarzenia

Czy warto być humanistą w XXI wieku?

Po trzyletniej przerwie spowodowanej przez pandemię Akademia Młodych Humanistów wznawia swoją działalność. Program prowadzą i koordynują specjaliści z Wydziału Nauk Humanistycznych i Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

15 lutego br. rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Młodych Humanistów. Po raz ósmy wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II poprowadzą zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych w zakresie nauk humanistycznych, a zwłaszcza języka polskiego, historii czy filozofii. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli i uczniów, postanowiliśmy wznowić naszą działalność w nieco zmienionej formule. Nowa Akademia Młodych Humanistów stawia na bezpośredni kontakt z uczestnikami, oparty na debacie, mentoringu i wdrażaniu w system kształcenia uniwersyteckiego. Liczymy, że druga odsłona AMH spotka się z zainteresowaniem uczestników i, tak jak poprzednim rocznikom, zaoferuje im lepszy start, uwrażliwiając na świat szeroko pojętej humanistyki – piszą na stronie internetowej organizatorzy AMH.

Akademia Młodych Humanistów ma na celu zapewnienie uczniom szkół ponadpodstawowych zainteresowanym przedmiotami humanistycznymi opieki naukowej oraz dodatkowych możliwości kształcenia i wymiany doświadczeń. Program wspiera uczestników w zakresie rozwoju własnej twórczości naukowej i literackiej, stymuluje uczniowskie inicjatywy i projekty, a także przygotowuje do udziału w olimpiadach, konkursach przedmiotowych i studiach wyższych.

Projekt z tradycją

Pomysł na utworzenie Akademii Młodych Humanistów zrodził się w 2014 r. Inicjatorką projektu była prof. dr hab. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee, twórczyni Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych w KUL (MISH), umożliwiającego studentom interdyscyplinarne kształcenie wedle indywidualnie skonstruowanych programów i w bliskiej współpracy z wybranymi opiekunami naukowymi. Akademia Młodych Humanistów miała nawiązywać do tych doświadczeń. Profesor Hanusiewicz-Lavallee, mając świadomość, że szkoły nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na potrzeby wielu utalentowanych uczniów, zaproponowała stworzenie przez Wydział Nauk Humanistycznych KUL specjalnego projektu, który mógłby uzupełnić ofertę edukacyjną szkół średnich, nawet tych najlepszych. Akademia Młodych Humanistów szybko zyskała patronat honorowy lubelskiego kuratora oświaty, w krótkim czasie do inicjatywy dołączył również Wydział Filozofii KUL.

Nasza oferta od początku była skierowana do uczniów w szczególny sposób zainteresowanych przedmiotami humanistycznymi. Uczniów, którzy potrzebowali indywidualnej opieki naukowej oraz dodatkowych możliwości kształcenia i wymiany doświadczeń. To właśnie chcieliśmy im zapewnić – wyjaśnia prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee.

Nowe pokolenia humanistów

Organizowane przez Akademię Młodych Humanistów sesje naukowo-dydaktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i miały charakter interdyscyplinarny, co podkreśla prof. Hanusiewicz-Lavallee. Zajęcia podejmowały problematykę literatury i języka, komunikacji, teatru, mediów cyfrowych, antropologii kultury, historii, historii sztuki i filozofii.

Program Akademii Młodych Humanistów był adresowany do młodzieży z województwa lubelskiego. Nawet myśleliśmy przez pewien czas o rozszerzeniu go na całą Polskę, ale to oczywiście wiązałoby się z różnymi wyzwaniami logistycznymi. Utrudnieniem było także to, że nie mieliśmy żadnych środków finansowych na funkcjonowanie Akademii, a wszystkie prace podejmowane były przez wykładowców społecznie – wspomina prof. Hanusiewicz-Lavallee.

Akademia Młodych Humanistów 2.0

Kolejne lata działania Akademii Młodych Humanistów pokazały, że jest to projekt potrzebny. W zajęciach brała młodzież ze szkół nie tylko z Lublina, ale i Chełma, Lubartowa, Łęcznej, Włodawy, Bełżyc, Świdnika. Niektórzy z uczestników AMH trafili później na studia na KUL. Już w pierwszych 3 latach wśród „absolwentów” AMH znalazło się 10 laureatów i 18 finalistów olimpiad przedmiotowych, co było zasługą zarówno tutorów z KUL, jak i nauczycieli z szkół średnich, którzy pracowali z uczniami na co dzień.

Wszystkie dotychczasowe sukcesy uczestników AMH dają nadzieję, że jej nowa odsłona pozwoli osiągnąć podobne, jeśli nie bardziej spektakularne efekty. Na program Akademii Młodych Humanistów składają się wykłady, konwersatoria, wycieczki, a także dyskusje i debaty. Każde z comiesięcznych spotkań będzie się odbywać w budynkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w godzinach 10.00-13.30. Szczegółowy program, obejmujący listę prelegentów i tematy zajęć, zostanie zamieszczony z wyprzedzeniem na stronie Akademii (https://amh.kul.pl/).