Aktualności / Wydarzenia

Debata o Domach Polskich w Jerozolimie

Misja powinna być kontynuowana, ale warto otwierać się na nowe czasy i wyzwania, m.in. poprzez dialog z judaizmem i islamem – to wniosek z debaty na KUL poświęconej historii i przyszłości Domów Polskich w Jerozolimie, służących od ponad 100 lat Polakom przybywającym do Ziemi Świętej.

Debatę, która odbyła się 11 marca 2024, poprzedziła projekcja filmu „Polskie serce Jerozolimy” w reżyserii Andrzeja Machnowskiego, przedstawiającego niezwykłą historię pochodzącego z Lubelszczyzny ks. Marcina Pińciurka (1860-1930) i jego dzieła, które od ponad 100 lat służy Polakom odwiedzającym Ziemię Świętą. W dyskusji, obok reżysera, udział wzięli: delegat Prymasa Polski ds. Polskich Domów w Jerozolimie ks. dr hab. Mirosław Jasinski oraz pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. Mirosław Wróbel.

Ks. prof. Mirosław Wróbel przypomniał, że dla chrześcijan Jerozolima jest miejscem szczególnym, bo właśnie tam dokonało się misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Przywołał również postać ks. Pińciurka, za sprawą którego w 1908 roku w Jerozolimie powstał Dom Polski. – Niech zawołanie ks. Marcina „wszystko dla ludu polskiego” inspiruje nas wszystkich do owocnej służby Bogu i ojczyźnie – apelował.

Przed śmiercią ks. Pińciurek powierzył opiekę na Domem Prymasowi Polski, który do dziś tę pieczę sprawuje. Stąd obecność na KUL delegata Prymasa Polski ds. Polskich Domów w Jerozolimie ks. dr. hab. Mirosława Jasinskiego, który podkreślił, że to właśnie instytucja Prymasa Polski gwarantuje ciągłość istnienia Domów Polskich w Jerozolimie. Domów, bo w czasie II wojny światowej został oddany do użytku kolejny – Nowy Dom Polski.

Przypomniał również, że Domy są wspólnym dziełem wielu osób: kapłanów, sióstr elżbietanek czy żołnierzy polskich przebywających w Jerozolimie w okresie II wojny światowej. – Warto otwierać się na nowe czasy i wyzwania, nie rezygnując z tego, co zostało wypracowane przez dziesiątki lat – mówił, odnosząc się do przyszłości Domów.

Na debatę przybyła również s. Róża, przełożona sióstr elżbietanek prowadzących od wielu lat Domy Polskie, która podkreślała, że ważne jest, aby zgodnie z wolą twórcy placówki te mogły dalej służyć ojczyźnie. Jak podkreślała, polscy pielgrzymi przybywając do Jerozolimy wciąż chętnie korzystają z pobytu w Domach i to powinno być nadal główne ich zadanie.

– Jerozolima to miasto o wielu twarzach i wielu sercach – mówił ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Heschela KUL, które zorganizowało debatę. Dzięki wizji ks. Pińciurka, kontynuowanej do dziś przez wiele lat, bije w nim również polskie serce – podkreślił. A reżyser filmu, Andrzej Machnowski, zaapelował, by film stał się inspiracją do tego, by postać twórcy Domu Polskiego w Jerozolimie, została upamiętniona w rodzinnym kraju.