Aktualności / Wydarzenia

Kończy się czas profesorów fizyki? Prof. Dragan w debacie na KUL

- Algorytmy potrzebują zasobów, żeby funkcjonować. To nie jest tak, że przez sztuczną inteligencję ludzie stracą pracę. Istnieje stan równowagi, który jest podtrzymywany, a każdy gatunek na ziemi ma swój okres dominacji - uważa prof. Andrzej Dragan z Uniwersytetu Warszawskiego, który uznawany jest za jedną z czołowych postaci polskiej fizyki w zakresie popularyzacji nauki.

W najbliższy piątek, prof. Andrzej Dragan będzie jednym z prelegentów 3. edycji Areopagu Uniwersytetów na KUL, którego tematem są „Dylematy sztucznej inteligencji”. To barwna i nieprzeciętna postać polskiej nauki, profesor wizytujący w Singapurze. Milionowe odsłony rozmów z jego udziałem w mediach społecznościowych, pełne aule studentów na wykładach, zaproszenia do podcastów. Fenomen?
Prof. Dragan stan dzisiejszej AI określa na wiek inteligencji ośmiolatka. Uważa, że za kilka lat sztuczna inteligencja może być na poziomie mistrzowskim. - Po więcej, zapraszamy na KUL. Szczególnie zwracamy się do młodych ludzi, studentów, akademików. Temat należy do tych, z kategorii „gorących” - mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.
——-
Prof. dr. hab. Andrzej Dragan (UW) wykłada na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz jako profesor wizytujący na Narodowym Uniwersytecie Singapuru. Jest specjalistą z zakresu fizyki kwantowej, autorem m.in. Kwantechizmu, czyli klatki na ludzi, a także wielu prac dotyczących optyki kwantowej, relatywistycznej teorii informacji kwantowej, teorii względności, kwantowej teorii pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach.
W swoich badaniach prof. Dragan zajmuje się m.in. ogólną teorią względności, relatywistyczną teorią informacji kwantowej i kwantową teorią pola w zakrzywionych czasoprzestrzeniach. Kwestiom tym poświęcił kilkadziesiąt publikacji. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Dydaktyczną rektora UW. Aktywność zawodowa prof. Dragana wykracza poza dziedzinę fizyki. Naukowiec zajmuje się także twórczością fotograficzną i filmową.

Debata na KUL odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lutego br. Wezmą w niej udział rektorzy i eksperci z KUL, UW, UJ, UAM: prof. Piotr Kulicki, prof. Andrzej Dragan, dr hab. Igor Podolak, prof. Krzysztof Jassem. Prowadzenie dr hab. Robert Szwed (KUL), Jeremi Ochab (UJ). Wydarzenie będzie transmitowane na stronie uniwersytetu oraz w mediach społecznościowych KUL.

Transmisja