Aktualności / Wydarzenia

Rektor KUL w Apelu Jasnogórskim: Uniwersytet katolicki uczy zaufania Bogu

Wiara to coś więcej niż tylko poznanie Bożego Objawienia za pomocą intelektu, a uniwersytet katolicki musi być uczelnią uczącą wiary Bogu i zaufania Jego woli – podkreślił na Jasnej Górze Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który 3 marca 2024 poprowadził Apel Jasnogórski.

Rektor KUL przypomniał, że wiara nie jest jednorazowym aktem. To złożony i często długotrwały proces, w którym człowiek przechodzi od intelektualnego poznania Bożego Objawienia do wiary Bogu czyli osobistego aktu uwierzenia, że to, co poznaliśmy o Bogu jest rzeczywiście prawdziwe i dla nas dobre. – Konsekwencją tego osobistego uwierzenia Bogu jest zaufanie, czyli zawierzenie Mu całego swojego życia w przekonaniu, że tylko On jako Stwórca i Zbawca zna nas najlepiej i naszym życiem właściwie pokieruje – wskazał ks. prof. Kalinowski, dodając, że ostatnim etapem dojrzałej wiary jest wytrwanie w niej do końca.  Przykładem takiej dojrzałej wiary jest Sługa Boży Jacek Krawczyk, którego wiara kształtowała się we wspólnocie akademickiej KUL.

Rektor KUL podkreślił, że choć uniwersytet katolicki ma służyć przede wszystkim pogłębianiu pierwszego etapu wiary, jakim jest poznanie Bożego Objawienia i przyjęcie go intelektem, to nie może na tym poprzestać. Musi być uczelnią uczącą wiary Bogu, zaufania Jego woli oraz angażowania całej osoby ludzkiej w relację ze Stwórcą, w której On zajmuje pierwsze miejsce. – Pragniemy dołożyć starań, aby zaufanie Bogu było widoczne w codziennej postawie naszych pracowników i studentów – zadeklarował. Na zakończenie przywołał słowa Ojca Świętego Franciszka z okresu, gdy był jeszcze kardynałem: „Jest różnica między zwyczajnym wykładowcą a nauczycielem-mistrzem. Wykładowca przedstawia na chłodno wywody ze swojej dziedziny, podczas gdy mistrz się angażuje. Daje całym sobą świadectwo. […] Prawdziwi nauczyciele powinni być świadkami i wychowywać ku transcendencji – oto kluczowa sprawa w edukacji”.