Relacja z wernisażu Krzysztofa Sokolovskiego w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

15 października otworzyliśmy w naszej galerii wystawę Krzysztofa Sokolovskiego pt. "Sztuka neosakralna". Poniżej relacja fotograficzna z tego wydarzenia.

 

 Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

Wernisaż Krzysztofa Sokolovskiego

 

 

"Osobiście sztukę sakralną wyobrażam sobie jako ślad ludzkiego pragnienia poznania dzieła Bożego, owo dążenie do prawdy uznając za modlitwę i rozmowę utwierdzającą mnie w wierze. Nie widzę w sztuce sakralnej roli narzędzia w prośbach niesionych do Boga. Myślę o Bogu przede wszystkim jako o Stwórcy, który docenia pragnienie poznania Jego dzieła, co znajduje swój wyraz w mojej koncepcji nowej sztuki sakralnej."

 

Krzysztof Sokolovski

 

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.

 

 


Wystawa prac Krzysztofa Sokolovskiego w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Szanowni Państwo,

 

15 października (niedziela) o godz. 16:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, ul. Rynek 8, zostanie otwarta wystawa prac Krzysztofa Sokolovskiego pt. „Sztuka neosakralna". Wystawa czynna do 15 grudnia 2023. 

Serdecznie zapraszamy.

 

Krzysztof Sokolovski jest artystą wizualnym i twórcą koncepcji kognitostrukturalnej oraz sztuki neosakralnej (malarstwo monumentalne i sztalugowe, obiekty świetlne, instalacje artystyczne, wnętrza sakralne i świeckie, rzeźba). Urodził się w 1985 w Ejszyszkach na Litwie.

Od 2003 mieszka i tworzy w Polsce. Ukończył studia na Politechnice Gdańskiej (energetyka cieplna) i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Malarstwa) oraz kurs anatomii prawidłowej i klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku.

Sokolovski jest autorem polichromowanych wnętrz neosakralnych, m.in. kaplic w Klebarku Wielkim (Polska) i w klasztorze sióstr salezjanek w Jerozolimie. Ponadto projektuje i wykonuje obiekty oraz wnętrza świeckie w duchu tworzonej przez siebie idei kognitostrukturalnej. Jej główne założenia oparte są na poszukiwaniu form wizualnych harmonijnie łączących ukazywanie duchowej strony rzeczywistości z naukowym rozumieniem świata i samego człowieka. 

 

zaproszenie_dl_krzyszto_f_sokolovski_czesc1_page-0001

 

 

as12082022_69x38-5x4

Abstrakcja sakralna, Krzysztof Sokolovski 2022

 

DSC_3359_3_cr

 

Krzysztof Sokolovski, fot. Kostiantyn Zeleniuk

 

 

Galeria czynna tylko w czasie trwania wystaw:
Wtorek-piątek 12:00-16:00
Sobota-niedziela 11:30-16:30
 
Wstęp wolny

 


Opera "Łaskawość Tytusa" w reżyserii Leszka Mądzika podczas XVIII edycji Mozartiany w Gdańsku

24 sierpnia przed Pałacem Opatów w nastrojowym Parku Oliwskim odbyło się niezwykłe wydarzenie muzyczne - opera "Łaskawość Tytusa", prezentowane w ramach XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana. Jedno z ostatnich dzieł wirtuoza z Salzburga wyreżyserował Leszek Mądzik, wykorzystując do opowiedzenia  historii cesarza rzymskiego Tytusa Wespazjana swojego niepowtarzalnego języka scenicznego. 

 

 

W realizacji udział wzięli:

 

Leszek Mądzik - scenografia i reżyseria 

Aleksander Kunach – Tito

Valentina Coladonato – Sesto

Maria Laura Martorana – Vitellia

Anna Wolfinger – Servillia

Gabriela Celińska-Mysław – Annio

Maciej Falkiewicz – Publio

Zbigniew Szymczyk – narrator

Polska Filharmonia Bałtycka

Massimiliano Caldi – dyrygent

 Katarzyna Zadroga, Maciej Mazur - koordynacja scenograficzna

 

 

Przed rozpoczęciem premierowego pokazu "Łaskawości Tytusa", Leszek Mądzik odebrał statuetkę 100-lecia ZAIKS-u.

 

Nagrody ZAiKS-u  to szczególne  wyróżnienia wręczane za wyjątkowy wkład w rozwój i pogłębianie polskiej kultury, a także zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Są szczególne jeszcze z jednego powodu, bo jak podkreślił prezes ZAiKS Miłosz Bembinow, są przyznawane przez twórców dla twórców. Uroczystość ich wręczenia miała miejsce 22 kwietnia 2023 w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Relacja fotograficzna: Renata Dąbrowska https://renatadabrowska.com

 

 Mozartiana 2023

Mozartiana 2023


Wystawa "Faktura Czasu" oraz spotkanie z Leszkiem Mądzikiem podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego

5 sierpnia 2023 w Szczebrzeszynie, w ramach IX edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, odbyło się spotkanie z prof. Leszkiem Mądzikiem. Podczas rozmowy twórca Sceny Plastycznej KUL opowiadał o swojej wieloletniej drodze twórczej. 

Festiwalowi towarzyszyła również wystawa fotografii i plakatu jego autorstwa pt. "Faktura Czasu".

 

"Ta wystawa jest takim przykładem, że obok teatru, czasami na zasadzie takiego przerywnika, uprawiam i fotografię, która też tu była, i plakat, który też jest częścią takich moich działań. No po prostu dzieje się na różnych frontach - zdradza prof. Mądzik. - Robię to nie dlatego, żeby uciec od zasadniczej pracy, tylko dlatego, że czasami dobrze jest być po prostu bardziej kameralnie, bardziej samemu po jakimś intensywnym działaniu. W pracy z zespołem jest więcej emocji i więcej nerwów. Ta ucieczka do fotografii i plakatu jest takim azylem na pewien moment" -mówił Mądzik w wywiadzie dla  Programu Pierwszego Polskiego Radia. 

 

 

szczebrzeszyn_05-08-2023

 

szczebrzeszyn_05-08-2023_2  


Papieski Order Świętego Grzegorza Wielkiego dla Prof. Stefana Sawickiego

Z radością informujemy, że 18 lipca 2023 roku prof. Stefan Sawicki - wybitny badacz literatury polskiej, jeden z najważniejszych znawców twórczości Norwida, będący od samego początku istnienia Sceny Plastycznej KUL jej najwierniejszym przyjacielem, otrzymał z rąk metropolity lubelskiego i wielkiego kanclerza KUL abp. Stanisława Budzika papieski Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Pełni wdzięczności za wieloletnią życzliwość i wsparcie dla naszego teatru, serdecznie gratulujemy odznaczenia.

 

 

 

8538_129072

  

8538_129079


Wystawa fotografii Izabeli Maciusowicz w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii dr Izabeli Maciusowicz w naszej Galerii.

 

zaproszenie_dl_izabela_maciusowicz_kopia_page-0001   

 

 

 

Izabela Maciusowicz

 

 

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików.

Kolekcjonerka albumów fotograficznych. Z aparatem fotograficznym eksploruje otaczającą ją przestrzeń.

 

 

 

3_fotografie-podroze_izabela_maciusowicz


Leszek Mądzik o wojnie w Ukrainie i współpracy z Operą Lwowską

 

Przypominamy Państwu wywiad, którego Profesor Leszek Mądzik udzielił rok temu dla TV KUL.

 

 

"Ukraina najbardziej potrzebuje wolności i teraz musi walczyć z lawiną zła, która potrafi nie mieć żadnej logiki. Dlatego tak ważna jest nasza solidarność z narodem ukraińskim, który dzielnie bije się także w naszej obronie" – mówi w wywiadzie dla „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Leszek Mądzik - wybitny artysta, profesor KUL, przygotowuje wraz z Operą Lwowską wyjątkowy spektakl wokół tematu Wielkiego Głodu – ludobójstwa popełnionego na narodzie ukraińskim w latach 1932-1933. Podkładem muzycznym przedstawienia ma być „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

 

 


Relacja z otwarcia wystawy Sławomira Marca "W horyzoncie" w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

29 kwietnia (sobota) w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL została otwarta wystawa malarstwa Sławomira Marca pt. "W horyzoncie".  Jest to najnowszy cykl lubelskiego artysty.

 

Tak o wystawie mówi sam twórca:

 

"Od wielu lat zajmuję się tematem horyzontu. Uważam go za archetyp widzialności, za model różnicowania i obietnicy zjednoczenia – kiedyś, gdzieś….  Najnowszy cykl rozpatruje paradoksalną sytuację bycia w horyzoncie. Składa się on z sześciu niemal identycznych obrazów zbudowanych z tych samych elementów. Pierwszym jest kwadrat przypadkowych nachlapań trzech podstawowych kolorów (plus czerni). Równie ważnym składnikiem jest… zielona kropka, która za każdym razem jest inaczej usytuowana w znaczącym miejscu (środek, punkt symetrii lub przecięcia złotego podziału etc.), co podważa przypadkowość całej kompozycji. Kolejnym składnikiem obrazów jest tytuł – czasem wymazany, czasem potrojony, czasem jako palimpsest. Ponadto znajduje się tam nieomal niewidoczny napis bielą na górnej białej płaszczyźnie – fragmenty Księgi Genesis. Jest on dodatkowo odwrócony do góry nogami. Wystawę uzupełnia cykl „24 godziny” będący subiektywną impresją nad historycznym postrzeganiem horyzontu. A także kilka prac z cyklu „Obrazy użytkowe”, w którym raczej ironicznie wykorzystuję magiczne energie koloru. W końcu dziś przecież i tak uprawiamy magię (marketing, polityka), tyle, że w nią już nie wierzymy."

 

Podczas wernisażu Prof. Marzec otrzymał Medal Miasta Lublina, przyznany przez Prezydenta Miasta Lublin - dr Krzysztofa Żuka, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych. Ponadto artysta został uhonorowany Nagrodą Jubileuszową z okazji czterdziestolecia pracy twórczej. Wyróżnienia w imieniu Prezydenta wręczył Michał Karapuda - Dyrektor Wydziały Kultury Urzędu Miasta Lublin w towarzystwie Wojciecha Mendzelelewskiego - Prezesa Lubelskiego Okręgu ZPAP. Panu Marcowi serdecznie gratulujemy i zapraszamy Państwa do zwiedzania wystawy.

 

 

_KTB5560  

 

_KTB5561

 

_KTB5587

 

resized__ktb5554_129373413903232

 

_KTB5579

 

_KTB5584

 

_KTB5539

 

_KTB5588


Nagroda Stowarzyszenia Autorów "ZAiKS" dla prof. Leszka Mądzika

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że Zarząd i Rada Stowarzyszenia Autorów "ZAiKS", obchodzącego 105 rocznicę istnienia, postanowiło przyznać prof. Leszkowi Mądzikowi NAGRODĘ ZAiKSU 2023. Dziękujemy Kapitule i gratulujemy pozostałym wyróżnionym, wśród których znalazł się również Jan A. P. Kaczmarek - polski laureat Oscara, a także autor muzyki do czterech spektakli Sceny Plastycznej KUL (Wilgoć 1978, Brzeg 1983, Pętanie 1986, Kir 1997).

 

 

image001


Wystawa malarstwa prof. Sławomira Marca pt. "W horyzoncie" w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa "W horyzoncie" prof. Sławomira Marca w naszej Galerii.

 

zaproszenie_dl_slawomir-marzec_kopia-1

 

Wystawa będzie czynna od 30 kwietnia do 17 czerwca 2023.

 

Wstęp wolny.

 

Galeria czynna:

 

Wt-Pt   12:00-16:00

Sb-Ndz 11:30-16:30