Godło KULLFNLubelski Piknik Naukowydodatkowy nabórInauguracja w XISULFNLFN Gospelabsolwent KULLFN OhmeOPUS MAGNUMMaciej Sobierajindeks

Aktualności

Odszedł do Pana Andrzej Paluchowski

Społeczność akademicka KUL

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie

żegna

 

Andrzeja Paluchowskiego

 

zasłużonego długoletniego Dyrektora Biblioteki KUL, odznaczonego Medalem za Zasługi dla KUL

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

 

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Kościele Akademickim KUL
30 września 2017 roku (sobota) o godz. 10.00.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

KUL sygnatariuszem akcji „Lubelszczyzna dla Aleppo"

Lubelszyzna dla SyriiKUL włącza się do akcji „Lubelszczyzna dla Syrii", zainicjowanej przez Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka. W imieniu uniwersytetu deklarację przystąpienia do akcji podpisał 18 września 2017 r. Prorektor ds. Nauki i Kontaktów Międzynarodowych o. dr hab. Marcin Tkaczyk OFMConv., prof. KUL. Celem akcji jest nie tylko wyrażenie solidarności z ofiarami wojny w Syrii, ale również pomoc finansowa w odbudowie zrujnowanych przez działania wojenne domów dla syryjskich rodzin.

 

„Naszym zadaniem, jako narodu o ponad tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa, boleśnie doświadczonego w swojej historii, między innymi podczas II wojny światowej, jest konkretna pomoc mieszkańcom Syrii. Nie możemy być obojętni na ich los. Jesteśmy przekonani, że spośród wielu możliwych form pomocy, najefektywniejsza polega na odbudowie zrujnowanych budynków" – czytamy w Deklaracji.

 

Do akcji, przygotowanej wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, włączają się przedstawiciele władz, środowisk kościelnych, różnych instytucji, uczelni, szkół, przedsiębiorstw i stowarzyszeń. Potrwa ona do kwietnia 2018 r.  Organizatorzy planują zbiórki do puszek i skarbon stacjonarnych, m.in. podczas  wydarzeń kulturalnych na terenie województwa lubelskiego. W akcję można również włączyć się wpłacając datki pieniężne bezpośrednio na konto bankowe – 63 1020 4900 0000 8502 3055 5762 z dopiskiem “Lubelszczyzna dla Syrii” lub wysyłając SMS o treści RATUJE pod numer 72405 (koszt 2,46 z VAT).

Profesorowie KUL na czele Polskiego Towarzystwa Mariologicznego

Polskie Towarzystwo Mariologiczne wybrało swoje władze na kadencję 2017-2020. Nowym Przewodniczącym Towarzystwa został ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej KUL, a Wiceprzewodniczącym ks. dr hab. Janusz Lekan, prof. KUL, Prodziekan Wydziału Teologii.

 

Serdecznie gratulujemy!

KUL wyróżniony tytułem „Super Lodołamacz 2017”

Lodołamacz„Lodołamacz” to tytuł, którym od dwunastu lat wyróżniani są pracodawcy wrażliwi społecznie tworzący odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. 18 września 2017 r. w Lublinie miał miejsce jeden z czterech regionalnych finałów konkursów. Wśród nagrodzonych znalazł się również KUL. Uniwersytet otrzymał statuetkę „Super Lodołamacz  2017” dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych. Odebrał ją Pełnomocnik Rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych dr hab. Bogusław Marek, prof. KUL.

Pobyt Rektora KUL w Shenyang (Chiny) na zaproszenie Centrum Caritas Shenjing

Rektor KUL w ShenjingRektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przebywał 16-18 września 2017 r. w Shenyang (Prowincja Liaoning) na zaproszenie Centrum Caritas Shenjing. Podczas wizyty spotkał się z wolontariuszami Caritas Shengjing Diecezji Liaoning pracującymi z osobami chorymi na AIDS i posługującymi w szpitalu opieki paliatywnej. Do wolontariuszy Rektor KUL skierował słowo, w którym odniósł się do znaczenia miłosierdzia i caritas w myśli chrześcijańskiej. Ponadto w programie wizyty znalazły się m.in. spotkanie z biskupem Diecezji Liaoning Paulem Junmin Pei, spotkania z przedstawicielkami różnych zgromadzeń zakonnych, grupą katechumenów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu chrztu św. oraz grupą Polaków mieszkającą w Shenyang. Ważnym elementem dnia było przewodniczenie liturgii Mszy Św. dla społeczności międzynarodowej Shenyang.

 

Fotorelacja

18.09-7.10 Wystawa „James Joyce – Życie i Twórczość”

Katedra Filologii Celtyckiej oraz Ambasada Irlandii serdecznie zapraszają na wystawę „James Joyce – Życie i Twórczość”. Wystawa przedstawia sylwetkę jednego z najwybitniejszych pisarzy irlandzkich. Znajdziemy w niej informacje na temat życiorysu pisarza, rodzinnych dziejów, podróży, wpływów innych pisarzy na jego twórczość oraz jego wpływu na światową literaturę.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 18 września do 7 października 2017 r. w holu głównym Collegium Norwidianum.

20-23.09 Letnia Szkoła Kognitywistyki

Letnia Szkoła KognitywistykiWydział Filozofii KUL oraz Instytut Filozofii UMCS zapraszają do udziału w Letniej Szkole Kognitywistki, która odbędzie się 20-23 września 2017 r.  w Kazimierzu Dolnym.

 

Więcej

21-22.09 Konferencja 2nd Lublin Celtic Colloquium – Centres and Peripheries in Celtic Studies

Celtic Colloquim 1017Katedra Filologii Celtyckiej KUL zaprasza na konferencję 2nd Lublin Celtic Colloquium – Centres and Peripheries in Celtic Studies, która odbędzie się 21-22 września 2017 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-217. Referaty dotyczyć będą literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym. Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii.

 

Program

24-30.09 XIV Lubelski Festiwal Nauki

lfn_logo_3„Nauka - między tradycją a współczesnością” pod takim hasłem organizowany jest tegoroczny Lubelski Festiwal Nauki, którego głównym organizatorem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. To już czternasta edycja tego wydarzenia, służącego upowszechnianiu nauki poprzez prezentowanie wyników badań naukowych oraz szeroko rozumianej działalności edukacyjno-kulturowej lubelskiego środowiska akademickiego. W trakcie Festiwalu zostanie zaprezentowanych około 1400 projektów, zgłoszonych przez różne instytucje. KUL przedstawi ponad 270 propozycji. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z wykładów, zajęć praktycznych, warsztatów, gier i zabaw. Festiwal odbędzie się w dniach 24-30 września 2017 roku. Pełna lista projektów oraz zapisy na stronie internetowej - festiwal.lublin.pl.

 

Więcej

 

 

25.09 Panele Niemcy-Polska-Ukraina: historia, (geo)polityka, bezpieczeństwo w ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej

Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych KUL przy współudziale Fundacji Konrada Adenauera w Polsce i Wschodnioeuropejskiej Sieci Uniwersytetów KUL organizuje trzy panele zatytułowane: Niemcy-Polska-Ukraina: historia, (geo)polityka, bezpieczeństwo w czasie Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie, który odbędzie się 25 września 2017 r. o godz. 14.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, ul. Grottgera 2, sala S7C.

28.09 Profesor Rafał Ohme- jeden z pionierów neuronauki konsumenckiej z wykładem otwartym na KUL w ramach LFN

rafal_ohmeProfesor Rafał Ohme jest psychologiem, nazywanym ojcem neuromarketingu. Światową sławę zyskał dzięki prowadzonym badaniom nad  reklamą i działaniami marketingowymi przy użyciu neurofizjologii. Jego działalność naukowa skupia się wokół emocji w komunikowaniu i zarządzaniu. Prof. Ohme jest wykładowcą m.in. Uniwersytetu SWPS,  Stellenbosch w Kapsztadzie oraz na Uniwersytecie Renmin w Pekinie. Poza zainteresowaniami naukowymi prowadzi szkolenia dla menadżerów i liderów biznesu na całym świecie. Występował w 30 krajach na 5 kontynentach. Autor bestsellera Emo Sapiens.

 

lfn_logo_3W ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki prof. Rafał Ohme wygłosi wykład otwarty pt. Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu, w którym opowie słuchaczom o emocjach, mózgu i umyśle. Wyjaśni czym jest podświadomość oraz intuicja, opowie kim jest Emo Sapiens.

 

Wykład odbędzie się 28.09.2017 r. w Kolegium Jana Pawła II, sala C-1031, godz. 15.00.

 

Wstęp wolny - rejestracja przez stronę internetową LFN

28.09 Koncert zespołu Gospel Rain na dziedzińcu KUL

lfn_logo_328 września 2017 r. o godz. 19.00 na dziedzińcu Głównego Gmachu KUL przy Al. Racławickich 14 odbędzie się koncert zespołu Gospel Rain w ramach XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki.

 

Gospel Rain to kilkudziesięcioosobowy zespół, tworzony przez charyzmatyczny pop-gospelowy chór. Jest to jeden z najstarszych zespołów gospelowych w Polsce. Lubelskiej publiczności dał się poznać jako współtwórca i główny wykonawca plenerowych Koncertów Chwały. Występował wraz z największymi gwiazdami polskiej muzyki m.in. Marylą Rodowicz, Golec uOrkiestrą czy Mieczysławem Szcześniakiem.

 

Wydarzenie będzie miało charakter plenerowy.

 

Wstęp wolny!

 

29.09 Festiwal „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk"

Festiwal A.NikodemowiczaZmarły w styczniu 2017 r. prof. Andrzej Nikodemowicz był jednym z czołowych europejskich twórców muzyki sakralnej i wykładowcą KUL. Tego wybitnego kompozytora, pianistę i pedagoga upamiętnia odbywający się od 6 lat Festiwal „Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk". Jeden z koncertów tegorocznej edycji Festiwalu będzie miał miejsce na KUL. 29 września 2017 r. o godz. 18.00 w Auli im. Kard. Wyszyńskiego wystąpi z recitalem fortepianowym Zbigniew Raubo. W programie:

 • Ludwig van Beethoven – Sonata c-moll op. 111,
 • Andrzej Nikodemowicz – Sonata (1958),
 • Mariusz Dubaj  – Etiudy nr 3 i 7.

Słowo o muzyce wygłosi Teresa Księska-Falger.

30.09 Lubelski Piknik Naukowy

LPN

 

Zwieńczeniem Lubelskiego Festiwalu Nauki będzie tradycyjnie Lubelski Piknik Naukowy w sobotę 30 września w godzinach 12.00-10.00 na Placu Litewskim. W tym czasie lubelskie uczelnie i instytucje współtworzące zaprezentują szereg projektów popularyzujących naukę. Jest to niezwykła okazja nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich, którzy aktywnie lubią spędzać czas, by lepiej poznać świat i ciekawie spędzić czas. Wśród propozycji przygotowanych przez KUL znalazły się m.in.:

 • Szkodliwe gatunki owadów niszczące zieleń w mieście

  Piknik Naukowy 2017

 • Rodzic-robot - uczymy się programować
 • Mali wobec wielkiej sztuki
 • English through body and mind
 • Projekt Quiz ze świętymi, czyli pokaż mi swój atrybut a powiem Ci kim jesteś
 • Projekt „zamigaj ze mną”

 

Dopełnieniem wykładów i warsztatów prezentowanych podczas Pikniku Naukowego będą wystawy prac, fotografii oraz instalacji artystycznych. Wśród nich gratka dla miłośników zdjęć w niecodziennej scenerii – KWIATRON, czyli specjalnie przygotowany tron z motywami ze świata roślin i zwierząt. Będzie także okazja do odkrywania tajemnic Lublina z okazji 700-lecia lokacji miasta – gra miejska ulicami Starego Miasta o

raz gra terenowa Lublin mniej znany - ciekawe miejsca, ciekawi ludzie...

 

1.10 Rozpoczęcie roku akademickiego

Rok akademicki 2017/18 rozpocznie się 1 października 2017 r., natomiast zajęcia dydaktyczne będą trwać od 2 października. W tym dniu zapraszamy pracowników i studentów, a zwłaszcza studentów I roku, na Mszę św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00.

Natomiast uroczysta inauguracja roku będzie miała miejsce 15 października.

15.10 OPUS MAGNUM - recital fortepianowy Piotra Banasika

OPUS MAGNUMRektor KUL serdecznie zaprasza w niedzielę 15 października 2017 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. Z okazji uroczystej Inauguracji roku akademickiego 2017/2018, z Nadzwyczajnym recitalem fortepianowym wystąpi Piotr Banasik.

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny.

 

 

W programie:

 • J.S. Bach - Koncert włoski F-dur BWV 971
 • F. Schubert - 4 Impromptu op. 90: c-moll, Es-dur, Ges-dur, As-dur
 • J. Wieniawski - Souvenir de Lublin op.12
 • I. J. Paderewski - 2 Mazurki op. 9 nr 3 i 4
 • K. Szymanowski - Mazurki op. 62
 • F. Chopin - Mazurki op. 50
 • F. Chopin - Scherzo b-moll op. 31

 

 

Słowo o muzyce: Teresa Księska - Falger

16-17.10 Konferencja "Imago Dei. Der Schöpfer und seine Schöpfung in der deutschen Literatur- und Kulturgeschichte"

imago deiInstytut Filologii Germańskiej KUL zaprasza na konferencję naukową "Imago Dei. Der Schöpfer und seine Schöpfung in der deutschen Literatur - und Kulturgeschichte" (Imago Dei. Stwórca i stworzenie w historii niemieckiej literatury i kultury), która odbędzie się 16-17 października 2017 r.  w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
SZKOLA_2.jpg
 UO_2.jpg