Odeszła do Pana dr Maria Szafarkiewicz

Społeczność akademicka KUL
z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie
żegna


dr Marię Szafarkiewicz


wieloletniego pracownika

Międzywydziałowego Zakładu Historii Kultury w Średniowieczu

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 20 września 2019 r. o godz. 11.10

na cmentarzu Junikowo w  Poznaniu

 


Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie

Ks. Ivan Kulyk biskupem Eparchii Kamieniecko-Podolskiej

Ojciec święty Franciszek mianował 10 września 2019 r. absolwenta KUL ks. Ivana Kulyka biskupem Eparchii Kamieniecko-Podolskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

 

Biskup – nominat urodził się 16 marca 1979 roku w Perewołocy w województwie tarnopolskim. Po rozpoczęciu formacji w  seminarium duchownym w Tarnopolu, kontynuował studia w zakresie teologii Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz formację do kapłaństwa w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. Tytuł zawodowy magistra teologii uzyskał w 2004 r. na KUL, a 8 maja 2005 r. przyjął święcenia prezbiteratu w Greckokatolickiej Archieparchii Tarnopolskiej. W latach 2005-2009 kontynuował studia w Papieskim Instytucie Patrystycznym „Augustinianium” w Rzymie, w którym uzyskał kościelny stopień licencjata. Podczas studiów w Rzymie posługiwał we wspólnotach ukraińskich grekokatolików we Włoszech. Od roku 2009 pełnił funkcję administratora ukraińskiej greckokatolickiej parafii pod wezwaniem świętych Sergiusza i Bakchusa w Rzymie, a od 2013 roku posługiwał jako proboszcz tejże parafii.

 

Więcej

 

Serdecznie gratulujemy!

Prof. Bogusław Marek wyróżniony tytułem „Lodołamacz Specjalny 2019”

„Lodołamacz” to tytuł, którym wyróżniane są firmy, instytucje i osoby dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. 16 września 2019 r. w Lublinie miał miejsce jeden z regionalnych finałów konkursu. Wśród nagrodzonych znalazł się również Pełnomocnik Rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych dr hab. Bogusław Marek, prof. KUL. Został nagrodzony za wybitne dokonania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Serdecznie gratulujemy!

Wzbogać swoje kompetencje – rekrutacja na studia podyplomowe 2019/2020

rekrutacja_2019_2020 Zapraszamy do zapoznania się z aktualną oferta studiów podyplomowych na rok 2019/2020. W tym roku proponujemy kilka nowych kierunków oraz studia podyplomowe, które od lat cieszą się popularnością.

 

 

 
Wśród nowości znalazły się takie kierunki jak:

 

Nadal w naszej ofercie są kierunki cieszące się popularnością:

 • zarządzanie zasobami ludzkimi
 • podatki i prawo podatkowe
 • psychologia transportu
 • mediacje sądowe i pozasądowe

 

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą na rok 2019/2020 –> http://kandydat.kul.pl/podyplomowe/

 

Na wybranych kierunkach zniżki dla Absolwentów i Studentów KUL!

 

Rekrutacja trwa do 30 września 2019 r.

Stypendia fundowane dla studentów KUL

Informujemy, że w roku akademickim 2019/2020 będą przyznawane stypendia/nagrody z następujących funduszy stypendialnych:

 • Fundusz Stypendialny im. Marii Dorosz-Brzezińskiej
 • Fundusz Stypendialny im. prof. Tadeusza Csaky
 • Fundusz Stypendialny im. Paula I. B Staniszewskiego
 • Nagroda im. Jana Stefańczyka i Heleny Stefańczyk-Senftleben
 • Fundusz Stypendialny Fundacji Potulickiej dla studentów
 • Fundusz Stypendialny im. Wacława i Ireny Ungar
 • Fundusz Stypendialny im. Tadeusza i Ewy Konopackich

 

Wniosek o przyznanie wyżej wymienionych stypendiów, zaopiniowany przez Dziekana, należy złożyć w Dziale Studenckich Spraw Socjalnych, p. CN-002A, do 15 października 2019 r. na formularzu zamieszczonym poniżej.

 

Studenci mogą się również ubiegać o stypendia Towarzystwa Przyjaciół KUL:

 • Startuj z TP KUL
 • dla studentów bezinteresownie działających na rzecz KUL

Programy stypendialne TP KUL

Towarzystwo Przyjaciół KUL serdecznie zaprasza do składania wniosków o przyznanie stypendium. Towarzystwo prowadzi dwa programy stypendialne - dla maturzystów oraz dla wolontariuszy.

 

Osoby rozpoczynające po maturze pierwsze studia na KUL mogą ubiegać się o przyznanie rocznego stypendium „Startuj z TP KUL”. Jest ono przeznaczone dla osób pochodzących z miejscowości do 100 tys. mieszkańców.

 

Natomiast o stypendium dla osób bezinteresownie działających na rzecz KUL mogą ubiegać się studenci wszystkich lat, bezinteresownie zaangażowani na rzecz społeczności uniwersyteckiej na różnych płaszczyznach (za wyjątkiem naukowej).

 

Szczegółowe informacje na stronie www.tpkul.pl w zakładce Programy Stypendialne, oraz pod numerami telefonów: 81 532 64 32,  662 487 212.

7.06-30.09 „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą” - wystawa w Muzeum KUL

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż  odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

 

Więcej

5.09-27.10 „kierunek SZTUKA” Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.
Więcej

14-18.09 XLI Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Od 14 do 18 września 2019 r. na KUL gościć będziemy uczestników XLI Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Jest to coroczny zjazd organizacji opiekujących się polskim dziedzictwem narodowym w różnych zakątkach świata.

 

Więcej

 

Fotorelacja

14-20.09 Lubelski Festiwal Nauki

Lubelski Festiwal NaukiSerdecznie zapraszamy na XVI Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem "Nauka - Technika - Innowacje", który odbędzie się 14-20 września 2019 r. Wśród projektów przygotowanych przez KUL będzie można znaleźć interesujące propozycje dla ciekawskich w każdym wieku: przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, szkół ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli, rodziców czy dziadka i babci.

 

Nie zabraknie nas także na Pikniku Naukowym, który odbędzie się w niedzielę, 15 września br. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

 

Festiwal jest wydarzeniem o charakterze naukowo-kulturalnym, które promuje i popularyzuje najnowsze osiągnięcia naukowe i techniczne. Jego celem jest rozbudzenie zainteresowania nauką wśród osób, które na co dzień nie są z nią związane.

 

Obecnie zgłoszone projekty oraz pojawiające się codziennie nowości można znaleźć w zakładce "Program" na stronie festiwal.lublin.pl

18-22.09 XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich

Zjazd Historyków PolskichW dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

 

Program główny

 

Program towarzyszący

 

Wydarzenia na KUL

18.09 Wykład „Dzieje Jezuitów w Lublinie”

dzieje_jezuitow Duszpasterstwo Akademickie KUL zaprasza 18 września 2019 r. po mszy świętej wieczornej na wykład zatytułowany „Dzieje Jezuitów w Lublinie”, który wygłosi Ojciec Robert Danieluk SJ, pracujący na co dzień w Archiwum Jezuickim w Watykanie.

19-20.09 Konferencja "3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies"

lcc-poster-2019 Katedra Filologii Celtyckiej KUL zaprasza na konferencję naukową "3rd Lublin Celtic Colloquium – Changing Perspectives in Celtic Studies", która odbędzie się w dniach 19-20 września 2019 r. w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW -219. Referaty dotyczyć będą literatury, historii, kultury i tradycji celtyckiego obszaru językowego (Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii) oraz analizy języków celtyckich w ujęciu synchronicznym i diachronicznym.

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym Ambasady Irlandii.

 

Program konferencji

19-20.09 „Piaśnica” - film o zbrodni pomorskiej w 1939 r.

PiaśnicaKUL oraz Muzeum Piaśnickie zapraszają na pokazy filmu „Piaśnica” o zbrodni pomorskiej w 1939 r. Seanse odbędą się 19 września 2019 r. o godz. 19.00 i 20 września 2019 r. o godz. 12.00 w Centrum Transferu Wiedzy, sala CTW-113.

17.10 Konferencja "Przystanąć-Towarzyszyć-Wesprzeć"

przystanAc-2  Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL zaprasza na konferencję naukową organizowaną z okazji 30- lecia działalności Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina. Wydarzenie odbędzie się 17 października 2019 r. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego pod hasłem "Przystanąć-Towarzyszyć-Wesprzeć". Zwieńczeniem wydarzenia będzie spektakl "Ja to widzę w kolorze płomienia" dedykowany osobie bł. Hanny Chrzanowskiej. Początek konferencji o godz. 9.30.