Odszedł do Pana o. Hubert Czuma SJ

Społeczność akademicka KUL
z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie
żegna


o. Huberta Czumę SJ

 

 

niezłomnego wychowawcę młodzieży,

dawnego duszpasterza akademickiego i rektora Kościoła Akademickiego.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 września o godz. 12.00 Mszą św. w Katedrze w Radomiu pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Tomasika. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Firleja.

 

Msza św. żałobna w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona we wtorek 24 września o godz. 19.00.

 


Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie

Prof. Bogusław Marek wyróżniony tytułem „Lodołamacz Specjalny 2019”

„Lodołamacz” to tytuł, którym wyróżniane są firmy, instytucje i osoby dla których priorytetem jest wrażliwość, eliminowanie barier i podziałów społecznych względem osób z niepełnosprawnościami. 16 września 2019 r. w Lublinie miał miejsce jeden z regionalnych finałów konkursu. Wśród nagrodzonych znalazł się również Pełnomocnik Rektora KUL ds. studentów niepełnosprawnych dr hab. Bogusław Marek, prof. KUL. Został nagrodzony za wybitne dokonania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

 

Serdecznie gratulujemy!

Stypendia fundowane dla studentów KUL

Informujemy, że w roku akademickim 2019/2020 będą przyznawane stypendia/nagrody z następujących funduszy stypendialnych:

  • Fundusz Stypendialny im. Marii Dorosz-Brzezińskiej
  • Fundusz Stypendialny im. prof. Tadeusza Csaky
  • Fundusz Stypendialny im. Paula I. B Staniszewskiego
  • Nagroda im. Jana Stefańczyka i Heleny Stefańczyk-Senftleben
  • Fundusz Stypendialny Fundacji Potulickiej dla studentów
  • Fundusz Stypendialny im. Wacława i Ireny Ungar
  • Fundusz Stypendialny im. Tadeusza i Ewy Konopackich

 

Wniosek o przyznanie wyżej wymienionych stypendiów, zaopiniowany przez Dziekana, należy złożyć w Dziale Studenckich Spraw Socjalnych, p. CN-002A, do 15 października 2019 r. na formularzu zamieszczonym poniżej.

 

Studenci mogą się również ubiegać o stypendia Towarzystwa Przyjaciół KUL:

  • Startuj z TP KUL
  • dla studentów bezinteresownie działających na rzecz KUL

Programy stypendialne TP KUL

Towarzystwo Przyjaciół KUL serdecznie zaprasza do składania wniosków o przyznanie stypendium. Towarzystwo prowadzi dwa programy stypendialne - dla maturzystów oraz dla wolontariuszy.

 

Osoby rozpoczynające po maturze pierwsze studia na KUL mogą ubiegać się o przyznanie rocznego stypendium „Startuj z TP KUL”. Jest ono przeznaczone dla osób pochodzących z miejscowości do 100 tys. mieszkańców.

 

Natomiast o stypendium dla osób bezinteresownie działających na rzecz KUL mogą ubiegać się studenci wszystkich lat, bezinteresownie zaangażowani na rzecz społeczności uniwersyteckiej na różnych płaszczyznach (za wyjątkiem naukowej).

 

Szczegółowe informacje na stronie www.tpkul.pl w zakładce Programy Stypendialne, oraz pod numerami telefonów: 81 532 64 32,  662 487 212.

7.06-30.09 „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą” - wystawa w Muzeum KUL

Franciszkańki HofmanKatolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych zapraszają na wystawę „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Wernisaż  odbędzie się 7 czerwca 2019 r. o godz. 18.00. Ekspozycję w Muzeum KUL będzie można zwiedzać do 30 września 2019 r.

 

Więcej

5.09-27.10 „kierunek SZTUKA” Zbiory Muzeum KUL w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa

wystawa kierunek SZTUKAZbiory sztuki Muzeum KUL prezentowane były w ostatnim czasie w wielu renomowanych instytucjach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w Zamku Książ w Wałbrzychu. kolejnym miejscem, gdzie będzie można je podziwiać jest Muzeum Miejskie Dzierżoniowa. Wystawę „kierunek SZTUKA. Malarstwo, ceramika i szkło ze zbiorów Muzeum KUL” można zwiedzać do 27 października 2019 r., a jej wernisaż odbył się 5 września 2019 r.
Więcej

18-22.09 XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich

Zjazd Historyków PolskichW dniach 18-22 września w Lublinie odbędzie się jubileuszowy XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, którego współorganizatorem jest KUL. Zapraszamy do Lublina wszystkich, dla których historia jest ważna, których ona interesuje, pasjonuje i bawi. Szczególnie wykładowców akademickich, doktorantów, nauczycieli historii, studentów i uczniów z całej Polski. Zjazd będzie okazją do zmierzenia się z pytaniami o kondycję i znaczenie historii jako dziedziny wiedzy. Jakie miejsce zajmuje polska akademicka historiografia w nauce europejskiej i światowej? Jak badać wielkie zmiany w historii? Jakie jest miejsce historii w rzeczywistości wirtualnej? - to tylko niektóre z proponowanych zagadnień. Nie zabraknie również interesujących wydarzeń towarzyszących, w ramach Festiwalu Historii bez Liku, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, turniej historycznych gier komputerowych, branżowe targi książek i festiwal filmowy.

 

Program główny

 

Program towarzyszący

 

Wydarzenia na KUL

26-27.09 Lubelski Salon Maturzystów 2019 na KUL

Salon Maturzystów Serdecznie zapraszamy uczniów klas maturalnych i nauczycieli do udziału w Lubelskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2019, który odbędzie się 26-27 września br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

 

Więcej

1.10 Rozpoczęcie roku akademickiego 2019/20

Rok akademicki 2019/20 rozpoczniemy 1 października 2019 r. Mszą św. w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00. Do udziału w niej serdecznie zapraszamy pracowników i studentów, a szczególnie gorąco studentów I roku. Natomiast uroczysta inauguracja roku będzie miała miejsce 20 października.

 

Szczegóły wkrótce

1.10 Uroczystość ślubowania doktorantów Szkoły Doktorskiej KUL

1 października 2019 r.  po raz pierwszy odbędzie się uroczystość ślubowania doktorantów Szkoły Doktorskiej KUL, która rozpocznie się o godz. 12.00 w auli C - 1031.  Jest to ważny moment dla wszystkich nowoprzyjętych doktorantów bowiem osoba przyjęta do szkoły doktorskiej rozpoczyna kształcenie i nabywa prawa doktoranta dopiero z chwilą złożenia ślubowania.

 

Więcej

1.10 Rektor KUL poprowadzi Apel Jasnogórski

apel1 października 2019 r. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński prowadził będzie rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego. W nabożeństwie weźmie udział grupa pracowników i studentów w ramach wyjazdu zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół KUL, a wszystkich, którzy nie będą mogli przybyć w tym dniu na Jasną Górę zapraszamy do łączności w modlitwie.

17.10 Konferencja "Przystanąć-Towarzyszyć-Wesprzeć"

przystanAc-2  Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL zaprasza na konferencję naukową organizowaną z okazji 30- lecia działalności Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina. Wydarzenie odbędzie się 17 października 2019 r. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego pod hasłem "Przystanąć-Towarzyszyć-Wesprzeć". Zwieńczeniem wydarzenia będzie spektakl "Ja to widzę w kolorze płomienia" dedykowany osobie bł. Hanny Chrzanowskiej. Początek konferencji o godz. 9.30.