Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to pierwszy tego rodzaju Festiwal w Lublinie i wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie, którego program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywających najbardziej wartościowe polskie spektakle. Festiwal przybrał formułę konkursową, składającą się z wielu etapów. Z ponad 70 spektakli, które zgłosiły się do udziału, zostało wybranych 6 najlepszych. Nad merytoryką wydarzenia czuwa Rada Programowa, składająca się z wybitnych twórców teatralnych i filmowych: Ewa Braun, Janusz Kapusta, Boris Kudlička i Lech Majewski. Wszystkim działaniom patronuje Dyrektor Artystyczny Festiwalu Leszek Mądzik.

W czasie pierwszej edycji „Sceny w Budowie” widzowie będą mogli zobaczyć wybrane przez organizatora 3 spektakle: „Fahrenheit 451” Teatru Wybrzeże, „Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła” Teatru Muzycznego w Gdyni i „Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Przez cztery dni Festiwalu pokażemy również kostiumy, fragmenty scenografii oraz porozmawiamy z twórcami spektakli: „Księgi Jakubowe” Teatru Powszechnego w Warszawie, „Punkt zero: Łaskawe” Teatru Provisorium, „Hamlet” Narodowego Teatru Starego. W czasie Festiwalu otworzymy wystawę, którą przygotowujemy wspólnie z Teatrem Wielkim Operą Narodową, poświęcona ona będzie najciekawszym kostiumom tworzonym do spektakli Opery Narodowej. Na potrzeby wydarzenia zostało powołane Jury w składzie: Paweł Dobrzycki, Anna Królica, Ewa Kuryluk, Dorota Roqueplo. Spośród 6 spektakli wybiorą najlepsze pod względem scenografii i kostiumów oraz wręczą nagrodę Grand Prix. Galę Wręczenia Nagród uświetni znakomita ukraińska artystka Onuka.

Mamy również propozycję dla najmłodszych: studenci i absolwenci Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie, wychowankowie profesor Doroty Kołodyńskiej, poprowadzą warsztaty dla dzieci, podczas których każdy z uczestników zaprojektuje własną przestrzeń teatralną w makiecie oraz miniaturę kostiumu.

 

Program I edycji

 

20.04.17 (czwartek)

Otwarcie Festiwalu

Spektakl: „Fahrenheit 451” Teatr Wybrzeże, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

 

21.04.17 (piątek)

Spotkanie z Mistrzami, rozmowy z twórcami scenografii i kostiumów, Sala Kinowa Centrum Spotkania Kultur

Wernisaż wystawy Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sala Wystaw Czasowych

 

22.04.17 (sobota)

Warsztaty dla najmłodszych. Projektowanie scenografii i kostiumów. Dzień pierwszy, Mediateki Centrum Spotkania Kultur

Wernisaż Galerii Saskiej. Plakaty Aleksiuna Jaromira (wydarzenie towarzyszące), Sala Kinowa Centrum Spotkania Kultur

Spotkanie z Mistrzami, rozmowy z Jury Festiwalu, Sala Kameralna Centrum Spotkania Kultur

Gala wręczenia nagród, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur

 

23.04. 17 (niedziela)

Warsztaty dla najmłodszych. Projektowanie scenografii i kostiumów. Dzień drugi, Mediateki Centrum Spotkania Kultur

Spektakl: „Lament” Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, Teatr Muzyczny w Lublinie

Spektakl: „Kumernis, czyli o tym jak Świętej Panience broda rosła” Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.