Aktualności / Wydarzenia

Migracje pod lupą - ukazał się najnowszy numer „Przeglądu Uniwersyteckiego” KUL

Migracje stanowią temat wiodący nowego numeru „Przeglądu Uniwersyteckiego”. Autorzy publikacji analizują zjawisko pod wieloma kątami. Wyłania się z nich kluczowe przesłanie: Polska pomagając Ukrainie, zdała egzamin z człowieczeństwa i chrześcijaństwa. Pismo jest dostępne na stronie www.kul.pl oraz w wydaniu papierowym.

Migracje to – jak czytamy we wstępie „Przeglądu” – jedno z największych wyzwań przed którymi stoi Polska, Europa i cały świat. Polacy w ostatnich latach szczególnie zetknęli się z tym zjawiskiem, obserwując migrację matek z dziećmi uciekających z dotkniętej wojną Ukrainy. I zdali egzamin z człowieczeństwa i chrześcijaństwa, o czym szerzej w wywiadzie opublikowanym w „Przeglądzie” mówi dr Tomasz Sieniow z Instytutu Nauk Prawnych KUL – badacz migracji i prawnik, który pomaga uchodźcom.

O naszym bogactwie doświadczeń migracyjnych pisze również rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Na KUL studiuje blisko 700 cudzoziemców. KUL – jak przypomina ks. rektor- realizuje szereg programów i inicjatyw wspierających cudzoziemców z polskim społeczeństwem i uniwersytecką społecznością. Działa tu punkt International Student Support Center, który pomaga im w kwestiach związanych z pobytem w naszym kraju, otrzymaniem stypendium, wizy czy ubezpieczenia. „W ten sposób KUL kontynuuje swoją misję głoszenia Ewangelii nie tylko słowem, ale przede wszystkim poprzez konkretne czyny” – podkreśla w słowie wstępnym ks. rektor Mirosław Kalinowski.

Dr Grzegorz Tutak z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL przybliża problem migracji klimatycznych – coraz częstszego zjawiska spowodowanego zmianami klimatycznymi i pogorszeniem warunków do życia w wielu rejonach świata. Natomiast w obszernym wywiadzie z dr Andrzej Szabaciukiem przeczytamy o tym, co łączy Polaków i Ukraińców, a także o tym, jaką rolę migranci z tego kraju pełnią na polskim rynku pracy.

Migracja i migranci wpływają nie tylko na gospodarkę, ale także na język i sposób naszego komunikowania – temat ten porusza prof. Henryk Duda oraz Ignacy Wiński – student filologii polskiej KUL. Jak zauważają autorzy, do słownictwa przeciętnego użytkownika języka polskiego wszedł rzeczownik „imigracja”. Wcześniej był znany jedynie antonim tego wyrazy – „emigracja”.

W bieżącym „Przeglądzie” znajdziemy także rozmowę z prof. Michałem Zembalą z Wydziału Medycznego KUL. Ten ceniony specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej opowiada o swojej drodze do zawodu, a także o tym, czy Lublin ma szanse stać się nowym Zabrzem w dziedzinie leczenia chorób serca. Do współpracy z KUL zaprosili go ks. rektor Mirosław Kalinowski i dziekan Wydziału Medycznego prof. Ryszard Maciejewski. Natomiast o pracy w Najwyższej Izbie Kontroli przeczytamy w wywiadzie z wiceszefem tej instytucji dr Michałem Jędrzejczykiem z Instytutu Nauk Prawnych KUL.

Sukcesy naukowców z naszej uczelni przybliży prorektor ds nauki i kadr, prof. KUL s. Beata Zarzycka. Zaznajomimy się także z najnowszą publikacją „Historia Polski dla Brazylijczyków”. To rzetelne źródło wiedzy o Polsce dla Polonii w Brazylii, gdzie otwarte zostało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

W „Przeglądzie” znajdziemy również opinie studentów obcokrajowców na temat kształcenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem KUL. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się m.in. studenci z Turcji, Peru, Ukrainy czy Zimbabwe. W publikacji także fotorelacja z jubileuszu 105-lecia KUL.

 

 

Zapraszamy do lektury!