Jubileusz 30-lecia Sceny Plastycznej KUL

 

Scena Plastyczna KUL istnieje już 30 lat. Z tej okazji w dniach 20-21 października 2000 r. w Lublinie miały miejsce imprezy jubileuszowe.

 

 

Uroczystości rozpoczęły się 20 października Mszą św. w kościele akademickim KUL o godz. 15.

 

Po głównych uroczystościach jubileuszowych w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wystąpił z koncertem Tomasz Stańko.

 

Wieczorem o godz. 19 i 20:30 obbyła się premiera spektaklu Leszka Mądzika pt. "Całun".

 

 

Następnego dnia (21 października) o godz. 10:00  rozpoczęła się dyskusja panelowa o odbiorze Sceny Plastycznej KUL za granicą. Wzięli w niej udział naukowcy z Rosji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Egipytu, Węgier, USA, Czech i Polski.

 

O godz. 16:30 otwarta została nowa siedziba Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście (Rynek 8). Otwarcie połączone było z wystawą "Świat Sceny Plastycznej KUL".

 

Wieczorem o godz. 18:00 i 19:30 ponownie wystawiony został nowy spektakl Leszka Mądzika pt. "Całun".

 

Zamknięcie jubileuszu nastąpiło o godz. 20:30 w kawiarni artystycznej "Hades".

 


 

 

                                                                                            Całun

 

 

 

Całun ...

 

to bardziej przeczucie niż pewność. Przeczucie i zawierzenie. Te stany kieruję do tego momentu, tej chwili, która będzie przekroczeniem progu doczesności, a wejściem w jego drugą stronę . Im więcej akceptacji tego, co teraz i dotąd, tym bardziej sięgam myślami na drugą stronę. Ten moment przejścia próbujemy objąć swoją wyobraźnią. Już teraz jest takie pragnienie zajrzenia za tę zasłonę. Nasze przeczucia mogą być tylko z tego świata, z tego padołu. Sen najbardziej blisko dotyka tego stanu przejścia. "Śpij snem wiecznym" bądź "zasnął w Panu". To określenia, które wyrażają nadzieję na dalsze życie. Ten obraz to zanurzenie się w tej nadziei. To tkanina, w którą zawijamy się ufnie. Płótno, które daje ciepło, a zawinięci w nie czujemy się bezpiecznie. Choć ciało zimne.

Leszek Mądzik
 
 
 
 
Premiera: 20 października 2000

 

Reżyseria, scenariusz i scenografia: Leszek Mądzik

 

Muzyka: Lech Jankowski

 

Zespół premierowy: Klaudia Błach, Jarosław Figura, Łukasz Grabek, Dominik Maiński, Artur Mańka, Liwia Mądzik, Anna Pakulska, Marcin Piwnicki, Paulina Rosiek, Łukasz Sajdak, Marcin Żminkowski