Scena Plastyczna Kul w Rydze

 

Scena Plastyczna Kul w dniach 8-11 listopada b. r. wzięła udział w festiwalu kultury zorganizowanym przez ryskie czasopismo Riga Laiks. Teatr Leszka Mądzika zaprezentował dwukrotnie w stolicy Łotwy najnowszy spektakl, pt. „Lustro”. Jest on głęboko zanurzony w somnambulicznej twórczości Brunona Schulza, ukazuje lęki i obsesje kierujące drohobyckim artystą, napędzające dramatyzm jego egzystencji.

 

Co znamienne, po ponad czterdziestoletniej działalności Sceny Plastycznej, w „Lustrze” oprócz metaforycznych obrazów, z mroku wyłania się po raz pierwszy słowo. Fragment „Samotności” Schulza czyta jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych: Jerzy Radziwiłowicz.

 

Dwa pokazy 10 listopada w Rigas Kongresa nama, wprowadziły publiczność festiwalową w stan zaskoczenia. Za pierwszym razem widzowie opuścili w ciszy swoje miejsca po niemal pół godziny od momentu finałowego spektaklu. Warto podkreślić, że Mądzik pokazywał już kiedyś swoje wcześniejsze spektakle w Rydze. Reakcja widowni wskazuje zatem na niesłabnącą siłę twórczości lubelskiego scenografa i reżysera.

 

W wyjazd Sceny Plastycznej na Łotwę zaangażowane były: Łotewskie Centrum Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz Ambasada RP na Łotwie. Zespól teatru został zaproszony na uroczystą kolację do Ambasady, podczas której Pan Ambasador Jerzy Nowakowski podkreślał, że jako zwolennika teatru dramatycznego, jak dotąd przekonały go tylko dwa teatry skupiające się na przekazie wizualnym, a nie werbalnym. Pierwszym z nich miał być Teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora, natomiast drugim właśnie Scena Plastyczna Kul Leszka Mądzika.

 

Maciej Mazur