MAKBET

 

Nosi w sobie te stany, które w konsekwencji prowadzą do jego unicestwienia. Droga, przez którą przechodzi, zmienia nie tylko jego psychikę, ale i przestrzeń, którą się tak narkotycznie żywi. Jest ona uwodząca, niebezpieczna i nieodwracalna. Matnia, w którą wpada nasz bohater dostając pierwszy komunikat podczas spotkania z wyrocznią, jaką są wiedźmy. To one zasiały niepokój, ale i fascynację tym co ma się zdarzyć w życiu „Makbeta”. Jedno wydarzenie rodzi następne. To pasmo pozornych szczęść i prawdziwych nieszczęść, w które zaplątuje się człowiek żądny władzy i sukcesu. Pomocną dłoń na tej drodze podaje mu osoba najbliższa jaką jest Lady Makbet. To więcej niż podanie ręki, to raczej presja konsekwentnie realizowana przez bezwzględną kobietę, która świadoma swojej przewagi wynikającej z jej natury, mobilizuje bliską sobie osobę do dalszych szaleńczych decyzji.

Obydwoje brną ku przepaści, na dnie której odbija się jak w lustrze śmierć. To ona zbiera swoje żniwo w tej mrocznej komnacie, w której jedynym światłem jest odbita kropla krwi.

Czerń i czerwień to symbole, przez które wędrują bohaterowie Szekspira, nieświadomi, że wypełniona barwą karminu otchłań topi ich w swoich odmętach.

Niewinnie ujawniony na początku wydarzeń los, wieńczy klamra, która chciałoby się by była tylko snem.

 

                                                                                  Leszek Mądzik

 

 

OBSADA:

 

DUNKAN – KRÓL SZKOCJI - Henryk Sobiechart

MALKOLM – SYN DUNKANA - Szymon Sędrowski        

DONALBEIN - SYN DUNKANA - Mariusz Budkowski (PWST Kraków)

MAKBET – WÓDZ SZKOCKI - Krzysztof Olchawa        

BANKO - WÓDZ SZKOCKI - Artur Kocięcki

PANOWIE SZKOCCY:

MAKDUF - Jerzy Kurczuk

LENNOX - Wojciech Dobrowolski

ROSSE - Przemysław Gąsiorowicz

SIWARD – DOWÓDCA WOJSK ANGLII - Andrzej Redosz        

SEJTON – OFICER MAKBETA  - Tomasz Bielawiec        

LEKARZ - Jerzy Rogalski

LADY MAKBET - Jolanta Rychłowska                 

DAMA DWORU LADY MAKBET - Agata Moszumańska

ZABÓJCY - Łukasz Król, Witold Kopeć

CZAROWNICE - Hanna Pater, Joanna Morawska, Magdalena Sztejman-Lipowska Anna Nowak,                           Anna Świetlicka, Nina Skołuba-Uryga

 

       Reżyseria i scenografia - Leszek Mądzik

Kostiumy - Zofia de Ines

Muzyka - Andrzej Zarycki

 

 

" Nie interesuje mnie „Makbet” w kategorii  samego odczytywania tekstu. Jestem lojalny wobec materii dramatu, ale przede wszystkim szukam obrazu. Rozwiązań najlepszych dla spektaklu, a nie dla realizacji poszczególnych scen. Chcę, żeby spektakl popłynął obrazami, które mają zdolność ruchu, dynamikę. To będzie „Makbet” żywiołów: zmysłowy, pulsujący, rytmiczny, wręcz narkotyczny w nasileniu emocji takich jak zazdrość, żądza władzy, miłość, strach. Przedstawienie  wciągnie widza w swój mikrokosmos wprost z ulicy. Siły zła już od progu teatru rozpoczną swój opętańczy taniec."

 

Leszek Mądzik