standardowy kontrast zmiana kontrastu zmniejsz powiększenie zwiększ powiększenie
Per
Linguas
Mundi
ad Laborem
 
Strona główna | Ogłoszenia | Aktualności | Oferty współpracy | Przetargi
 
 
Per Linguas Mundi ad Laborem
EFS+EQUAL+UE
 
Per linguas mundi ad laborem
Spotkanie ewaluacyjne w ramach projektu: „Per linguas Mundi ad Laborem (Przez języki świata do pracy)"

Nałęczów, 12-13 grudnia 2007 r.


Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wraz z partnerami realizującymi projekt: „Per linguas Mundi ad Laborem" (Przez języki świata do pracy) współfinansowanego z EFS w ramach IW EQUAL organizuje spotkanie ewaluacyjne, które odbędzie się w dniach 12-13 grudnia 2007 r. w Nałęczowie w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Energetyk przy ul. Paderewskiego 10.
Spotkanie ewaluacyjne ma na celu podsumowanie i ocenę realizacji działań, w których brali udział beneficjenci ostateczni, w szczególności ocenę realizacji szkoleń językowych, studiów podyplomowych oraz ocenę pracy i działań doradców zawodowych. Będzie również okazją do kontaktu beneficjentów projektu (uczestników kursów i studiów podyplomowych z Warszawy i Lublina) z personelem projektu, zwłaszcza merytorycznym, również z doradcami zawodowymi i ekspertami od badań w celu wymiany doświadczeń. Grafika dotykowa w nauczaniu języków obcych osób niewidomych


Z doświadczeń projektu Partnerstwo na Rzecz Rozwoju „Per linguas mundi ad laborem" (Przez języki świata do pracy)

W dniach 18 - 19 października 2007 r. w Lublinie miała miejsce, zorganizowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, jednego z partnerów projektu EFS EQUAL - Per Linguas mundi ad laborem (Przez języki świata do pracy), konferencja pod tytułem "Grafika dotykowa w nauczaniu języków obcych osób niewidomych". Uczestnicy, którzy w liczbie blisko 70 osób, przybyli z różnych stron Polski, a także i z Kanady, są specjalistami zajmującymi się tyflografiką i nauczaniem języków obcych osób niepełnosprawnych.

Spotkanie konferencyjne miało na celu:

1. Omówienie jakości adaptacji podręczników języka angielskiego.

2. Prezentację sprawdzonych zasad przy tworzeniu adaptacji grafiki dotykowej.

3. Możliwości upowszechnienia grafiki dotykowej.

4. Innowacyjne metody w adaptacji podręczników tj. wspomniana wcześniej i temat przewodni konferencji - grafika dotykowa oraz ilustracje dźwiękowe i udźwiękowiona grafika dotykowa.

W zakładce "Materiały do pobrania" znajdują się wybrane prezentacje z seminarium. Zachęcamy do ich obejrzenia.


Ponadnarodowe seminarium na temat szkoleń jako formy poprawy zdolności do zatrudniania osób niepełnosprawnych (Seminar related to training issues for the improvement of the employability of disabled people).


W dniach 22 - 23 maja 2007 w Warszawie w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym WALD przy ul. Połczyńskiej odbyło się ponadnarodowe seminarium pod tytułem: „Szkolenia jako forma poprawy zdolności do zatrudnienia osób niepełnosprawnych".

Seminarium zorganizowane zostało przez Partnerstwo na Rzecz Rozwoju "Per linguas mundi ad laborem (Przez języki świata do pracy)" działające w ramach programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL w ramach zawartego Porozumienia o Współpracy Ponadnarodowej (Transnational Cooperation Agreement - TCA, TCA Id code: 4680) "New Ways For Disabled In Europe" (NWDE)

Blisko 100 uczestników, w tym 12 gości z zagranicy [przedstawiciele ponadnarodowych partnerstw na rzecz rozwoju z Grecji ,Włoch] - wysłuchało w ciągu dwóch dni 18 prelekcji.

Pierwszy dzień seminarium moderowany był przez dr Bohdana Rożnowskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otwarcia Seminarium dokonał przedstawiciel Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - dyrektor Wydziału Programowania, Ewaluacji i Komunikacji Społecznej pan Ludwik Mizera. Prezentacje i prelekcje trwały od godziny 10 do przerwy obiadowej o godzinie 13 , po czym zostały wznowione o godzinie 14 i trwały do 17.

23 maja odbyła się druga część seminarium, którą poprowadził dr Dariusz Wadowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystąpienia rozpoczęły się o godzinie 10 a zakończyły około godziny 14.

Seminarium miało na celu m. in. wymianę doświadczeń w zakresie szkoleń zawodowych i doradztwa zawodowego.


Wiecej informacji o seminarium na stronie www.linguas.pl