Aktualności / Wydarzenia

Nowa Perspektywa - Startuje projekt dla młodych piłkarzy

Konsultacje z psychologiem, doradcą zawodowym, wykłady, warsztaty i planowanie nowej ścieżki kariery. To w ramach projektu „Nowa perspektywa”, który właśnie został zainaugurowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademię Piłkarską Motor Lublin, Miasto Lublin oraz Lubelski Związek Piłki Nożnej. Celem jest pomoc piłkarzom w odnalezieniu się na rynku pracy po zakończeniu kariery sportowej.

Strony podpisały umowę o współpracy i oficjalnie rozpoczęły projekt 12 maja. Porozumienie ma wesprzeć lubelskich sportowców po zakończeniu kariery piłkarskiej i pomóc im w wybraniu alternatywnej ścieżki kariery oraz dostosowaniu kompetencji do rynku pracy.

umowa_motor3

- To porozumienie i nasza współpraca dobitnie pokazuje jak ważna dla młodych ludzi jest nauka. Cieszę się, że tym porozumieniem podkreślamy wartość nauki w sporcie. Pamiętajmy, że kariera sportowa ma to do siebie, że dziś jest, a jutro z różnych przyczyn może jej nie być. Dlatego warto zadbać o to co trwałe, o wiedzę. Będziemy wspierać młodych ludzi, którzy poniekąd kończą swoją przygodę z aktywnym sportem, by mogli odnaleźć się w życiu i na rynku pracy. Naszą rola będzie diagnoza potencjału młodego człowieka, a następnie ukierunkowanie i przekazanie wiedzy praktycznej, z którą będzie mógł startować w swoją nową przyszłość – mówi prof. dr hab. Iwona Niewiadomska z Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL.

umowa_motor4 W ramach projektu, KUL zapewni doradztwo zawodowe, podczas którego przeprowadzona zostanie diagnoza potencjału, określenie mocnych stron, predyspozycji i kompetencji. Omówione zostaną również potencjalne ścieżki kariery związane z tematyką okołosportową takie jak m.in. dziennikarz sportowy, rzecznik prasowy klubu, fizjoterapeuta, trener personalny czy edukator sportowy. Doradca będzie mógł również wskazać możliwe kierunki studiów, szkoleń lub kursów zawodowych związanych ze sportem: zarządzanie, dietetyka, psychologia, marketing, administracja, fizjoterapia itd. Uczestnicy projektu będą mieli do dyspozycji wsparcie psychologiczne zapewnione przez Klub. 

umowa_motor2

Katolicki Uniwersytet Lubelski zorganizuje także cykl wykładów z osobami, które zakończyły karierę piłkarską oraz warsztaty m.in. rozwijania kompetencji miękkich, tworzenia CV i listu motywacyjnego, marketingu sportowego, zarządzania drużynami amatorskimi, budowania marki osobistej czy zakładania działalności gospodarczej.

Miasto Lublin będzie mogła zaoferować odbycie praktyk w Wydziale Sportu lub Wydziale Kultury Urzędu Miasta Lublin. Również Lubelski Związek Piłki Nożnej pomoże w organizacji praktyk i zapewni możliwość podnoszenia kwalifikacji dzięki specjalistycznym kursom.

logo_poziom2