Aktualności / Wydarzenia
W „Ethosie” o oczekiwaniu
Oczekiwanie stanowi konieczną komponentę czasu rysującego się przed człowiekiem – czytamy w słowie od redakcji w najnowszym tomie Kwartalnika Instytutu Jana Pawła II KUL „Ethos”.
W grupie artykułów znajdują się między innymi dwa poświęcone zmarłemu Leszkowi Mądzikowi, twórcy Sceny Plastycznej KUL.
„Zmarły niedawno Leszek Mądzik zajmuje szczególne miejsce wśród artystów przełomu dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Krytycy sztuki określają to miejsce za pomocą sformułowań: „całkowicie oryginalny”, „samodzielny i integralny”, włączając jednocześnie działania teatralne Mądzika w krąg doświadczeń scenicznych Edwarda Gordona Creiga, Adolphe’a Appi, Petera Schumanna, a z polskich twórców Tadeusza Kantora, Józefa Szajny czy Jerzego Grotowskiego – wskazują przy tym nie tylko na rysy wspólne, łączące dzieła Mądzika z ich dorobkiem artystycznym, ale także na różnice. Stworzył on rzeczywiście coś niepowtarzalnego, wyjątkowego w całej historii teatru” – pisze prof. Wojciech Kaczmarek w tekście „Wejść do środka tajemnicy. O teatrze teatrze Leszka Mądzika”.
W bieżącym wydaniu również tekst nawiązujący do filozofii Wojtyłowej: "Hermeneutyka osoby w myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II". Artykuł podejmuje refleksję nad hermeneutyką osoby jako narzędziem analizy sensu ludzkiej egzystencji, opierając się na badaniu czynników kształtujących tożsamość człowieka w kontekście filozofii Karola Wojtyły. Głównym problemem badawczym jest pytanie o wpływ procesu interpretacji na kształtowanie tożsamości oraz rozumienie osoby ludzkiej.
Zachęcamy do lektury: https://czasopisma.kul.pl/index.php/ethos/issue/view/806