Strona główna | Ogłoszenia | Aktualności | Oferty współpracy | Przetargi
 
 
 
Migravalue

Publikacje prasowe (wywiady, reportaże) na temat projektu

 

 

Gazeta Wyborcza, 21 lutego 2007

Jak Polska może skorzystać z pieniędzy emigrantów

pr

2007-02-20, ostatnia aktualizacja 2007-02-20 22:38

W jaki sposób spowodować, by młodzi Polacy wyjeżdżający na Zachód zarobione pieniądze inwestowali w kraju? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy z KUL.

Z unijnych i rządowych środków realizują oni projekt Migravalue. Prace rozpoczęły się jesienią, a mają zakończyć wiosną przyszłego roku. O szczegółach projektu opowiada Michał Jastrzębski, koordynator programów europejskich KUL. - Na razie jest tak, że na emigracji korzystają głównie kraje, w których pracują Polacy. Tam przecież płacą podatki, wydają też sporą część zarobionych pieniędzy - tłumaczy. - Regiony, z których pochodzą osoby wyjeżdżające na Zachód, mają z tego powodu korzyści krótkofalowe, na przykład przez pewien czas oszczędzają na zasiłkach. Chcemy zmienić te proporcje. Innymi słowy stworzyć narzędzia, dzięki którym emigranci będą inwestować zarobione środki w kraju.

Autorzy projektu pracują nad modelem międzynarodowego funduszu poręczeniowego. Dzięki niemu osoba pracująca za granicą mogłaby uzyskać kredyt w kraju.

- W wybranym banku. A potem pieniądze zainwestować np. w jakąś firmę działającą na polskim rynku - dodaje Jastrzębski. - W ramach projektu zajmujemy się też stworzeniem systemu ogólnoeuropejskich regulacji umożliwiających emigrantom i ich rodzinom korzystanie z wszystkich dobrodziejstw systemów opieki społecznej. Będziemy współpracować z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

KUL, wspólnie z Państwowym Uniwersytetem im. Iwana Franki we Lwowie, realizuje jeszcze jeden projekt współfinansowany przez UE. - Chodzi o organizację 21 konferencji poświęconych korzyściom i zagrożeniom wynikającym ze współpracy regionalnej - informuje Jastrzębski. - Dotyczyć będą np. aspektów społecznych, politycznych czy ochrony środowiska.

Najbliższą zaplanowano na 28 lutego i 1 marca w Trybunale Koronnym w Lublinie. Poświęcona będzie wejściu Polski do strefy Schengen.
Dziennik Polski, Kraków, 14 lutego 2007

Pomysły z pełną kieszenią

Polacy, po pracy za granicą, często wracają do ojczyzny z pełnym portfelem, ale nie wiedzą, jak sensownie wykorzystać zarobione pieniądze.

- W kraju brakuje wyspecjalizowanych ośrodków, które ułatwiałyby rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - mówi Dorota Bryk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Dlatego nasz uniwersytet razem z partnerami realizuje ogólnopolski program MIGRAVALUE, który ma ułatwić start rodakom powracającym z migracji zarobkowej - dodaje. W Krakowie trwają spotkania autorów tego programu.

Twórcy projektu chcą, aby w Polsce powstały centra wsparcia dla przybywających do kraju rodaków. Takie ośrodki miałyby znajdować się przy urzędach pracy w poszczególnych miastach.

- Powracający z migracji zarobkowych muszą zadbać o ubezpieczenie czy opiekę zdrowotną, bo często takie świadczenia zostały przerwane przez zagraniczny wyjazd. O wszystkich formalnościach byliby powiadamiani właśnie przez to centrum - mówi Dorota Bryk.

Autorzy projektu przekonują, że z emigracji zarobkowej warto wracać. Polacy przywożą do kraju nie tylko pieniądze, ale także pomysły na nowe przedsięwzięcia, wiedzę i kontakty. - To wielki potencjał, który musimy wykorzystać - dodaje Artur Kalicki, jeden z koordynatorów programu.

(WALCZ)