I miejsce studentek WPPKiA w IV National Client Consultation Competition

Rewelacyjne informacje!!!
Niektórzy uważają, że w pracy prawnika najważniejsi są ludzie - z czym w pełni należy się zgodzić. Mimo to rodzi się pytanie jak skłonić młodych adeptów prawa do dostrzeżenia, że to człowiek, a nie rozpowszechnione „paragrafy” są najważniejszym elementem wykonywania zawodu prawnika. Nasze Studentki, należące do sekcji cywilnej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej: Ewelina Cygan i Katarzyna Hapon rozumieją to doskonale, co udowodniły swoim fantastycznym wystąpieniem w IV National Client Consultation Competition, którego finał odbył się 25 marca 2022 r. Ewelina i Kasia zajęły I miejsce!
Przedmiotem tegorocznego konkursu była problematyka związana z prawem kontaktowym ze szczególnym naciskiem na sport i rozrywkę (contract law: sport and entertainment). Konkurs prowadzony był w języku angielskim, a jego organizatorem była Uniwersytecka Poradnia Prawna KUL, zaś współorganizatorami: Uczelnia Łazarskiego i Krakowska Akademia im. Jana Frycza Modrzewskiego.
Do sukcesu naszej drużyny przyczynił się bez wątpienia dr Delaine Swenson, prof. KUL, opiekun naukowy naszej drużyny.
Ewelina i Kasia będą reprezentowały Polskę i nasz Uniwersytet w International Client Consultation Competition, który w tym roku odbędzie się w Hilary Clinton School of Law at Swansea University, Wales (19-24 kwietnia 2022 roku).
Serdecznie gratulujemy i życzymi sukcesów w ICCC!!!

 

nccc---plakat21-jpg

 


VII Otwarte Seminarium Naukowe

Uprzejmie zapraszamy na "VII Otwarte Seminarium Naukowe" pt. „Trzy
koncepcje roli zawodowej prawnika", organizowane przez Katedrę Teorii i
Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
oraz Katedrę Prawa Ustrojowego i Porównawczego Uniwersytetu
Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie 17 marca
2022 r. o godz. 16:30. Prelegentem będzie dr hab. Przemysław
Kaczmarek, prof. UWr.

Przesyłamy link do seminarium:

Join Zoom Meeting
https://us02web.zoom.us/j/87080735680?pwd=OE56YVhkVWh1Sy9jR3BwSUtJRHdjZz09

Meeting ID: 870 8073 5680
Passcode: 105126

Dr hab. Tomasz Barankiewicz, prof. KUL;
Dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD


Kondolencje

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że w dniu 14 marca 2022 roku

odszedł do domu Boga Ojca

śp. pan Stanisław Domagała,

Tato pana dra hab. Michała Domagały

Prodziekana ds. kształcenia WPPKiA KUL.

 

Zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu

składamy Panu Profesorowi i Jego Rodzinie szczere wyrazy współczucia.

 

 

Kolegium Dziekańskie

i Społeczność akademicka WPPKiA  KUL

 

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę

16 marca 2022 r. o godz. 11.00

w Parafii Parafia św. Andrzeja Boboli w Bardzicach.


Gratulacje

Szanowni Państwo,

 

 

Mamy przyjemność poinformować, że w ścisłym finale czwartej edycji konkursu „MDDP & OSF Tax Everest. Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego”,

który wspólnie organizuje Ośrodek Studiów Fiskalnych, Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i MDDP we współpracy z wydawnictwem Wolters Kluwer znalazł się

Pan Michał Kuśmirski.

Temat pracy: Instrumenty praw podatnika w ogólnym prawie podatkowym - promotor dr hab. Beata Kucia-Guściora, prof. KUL.

 

Finał IV edycji konkursu TAX EVEREST odbył się 4 marca br. podczas

TORUŃSKIEGO PRZEGLĄDU ORZECZNICTWA PODATKOWEGO – jednej z najważniejszych konferencji poświęconych orzecznictwu w sprawach podatkowych organizowanej przez Ośrodek Studiów Fiskalnych i Katedrę Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

--

 

Serdecznie gratulujemy!

 


Czasopismo "Law and Business"

Jest nam miło poinformować, że w wyniku współpracy Wydziału Prawa,
Prawa Kanonicznego i Administracji oraz pozostałych uczestników
Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski, na platformie
wydawniczej Sciendo należącej do wydawnictwa De Gruyter, na rynku
wydawniczym pojawiło się nowe czasopismo „Law and Business”.

Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego numeru „Law and Business”.

 


Pomoc dla Ojców Franciszkanów

Szczęść Boże!

Szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

 

wszyscy wiemy, w jakiej sytuacji się teraz znajdujemy. Każdy z nas zastanawia się co może zrobić, jak pomóc. Niektórzy z nas są teraz na przejściach granicznych z naszym Sąsiadami Ukraińcami, ofiarami nieludzkiej agresji i napaści, pomagając przekroczyć przejścia graniczne, dać żywność, schronienie. Formy pomocy są różne i każdy z nas jak może się w nie angażuje. Jak Państwo zauważyli również organizowane są wsparcia finansowe, przez różne instytucje. Dlatego chciałabym się do Państwa zwrócić o taką właśnie pomóc, która organizowana jest przez oo. Franciszkanów prowincji krakowskiej. Kustuszem Kustodii oo. Franciszkanów na Ukrainie jest nasz Absolwent o. dr Stanisław Kawa. Fundacja Brat Słońce prowadzona przez prowincję krakowską uruchomiła program wsparcia. Franciszkanie na Ukrainie zdecydowali o pozostaniu w kraju pogrążonym w wojnie, aby nieść pomoc powierzonym ich opiece wiernych, ale i wszystkim potrzebującym. To wspaniały przykład, gdy pasterze strzegą swoich owiec. Dlatego mam pewność, że środki zebrane przez Fundację trafią rzeczywiście tam, gdzie powinny i posłużą najważniejszym w tym momencie celom. Jeżeli chcielibyście Państwo wesprzeć ludność ukraińską za pośrednictwem oo. Franciszkanów, którzy są na miejscu i mają najlepsze rozeznanie potrzeb, to podaję link, pod którym można takiego wsparcia udzielić:


https://bratslonce.pl/pomoc-ukrainie/

 

Dziękując za już,

z modlitwą: Królowo Pokoju, módl się za nami

Anna Słowikowska


Wsparcie migracyjne - prośba o pomoc

Szanowni Państwo,

 

stanęliśmy w obliczu bezprecedensowej i sprzecznej z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na naszego bezpośredniego sąsiada – Ukrainę. W ciągu najbliższych dni i tygodni możemy być świadkami poważnej fali migracji ludności cywilnej z ogarniętego wojną kraju. Miarą naszego człowieczeństwa i chrześcijaństwa jest w tej sytuacji włączenie się w akcję pomocy naszym Przyjaciołom Ukraińcom. Zachęcam wszystkich członków Społeczności Akademickiej do okazania takiego wsparcia – każdego na miarę posiadanych możliwości. Studentów, którzy po przygotowaniu przez kadrę WPPKiA i Fundację Instytut na Rzecz Państwa Prawa oraz we współpracy z Sekcją Uchodźczą Uniwersyteckiej Poradni Prawnej chcieliby się włączyć w działania związane ze wsparciem uchodźców w zakresie legalizacji pobytu i relokacji prosimy o pilne zgłoszenia na adres rwsswppkia@gmail.com


Dziekan WPPKiA KUL
dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL


Debata naukowa

 

W dniu 2 marca 2022 r. (środa) o godz. 11.00 w CTW 113

odbędzie się debata pod tytułem

 

Agresja rosyjska na Ukrainę: podłoże – kontekst prawnomiędzynarodowy – konsekwencje

 

organizowana przez WPPKiA KUL

 

Zostanie ona przeprowadzona w trybie hybrydowym i będzie transmitowana on-line.

 

Link do transmisji:
https://youtu.be/3dMrTrNTc0k

 

Rozmowa będzie dotyczyła sytuacji bieżącej, manipulacji historią, oceny prawno-międzynarodowej i innych możliwych konsekwencji tej agresji, także w zakresie migracji, czy bezpieczeństwa.

UCZESTNICY

prof. Nataliya Haletska – prawnik, starszy wykładowca w Szkole Prawa Katolickiego Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie, doktor, absolwentka Wydziału Prawa Ukraińskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Franki, magister prawa międzynarodowego i ekonomii Instytutu Światowej Organizacji Handlu w Bernie (Szwajcaria), deputowana Lwowskiej Rady Obwodowej (szefowa Komisji ds. Integracji Europejskiej, Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej), doradca prawnym SoftServe. Specjalista z zakresu m.in. nt. teorii prawa i praw człowieka.

prof. Gieorgij Kasjanow – historyk, dyrektor Katedry Historii Współczesnej i Polityki Instytutu Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, prof. UMCS. Laureat licznych stypendiów międzynarodowych. Autor, współautor, redaktor i współredaktor ponad 20 książek poświęconych historii Ukrainy XIX, XX i XXI wieku. Specjalizuje się w historii inteligencji, historii idei oraz memory studies.

dr Łukasz Adamski – historyk i politolog specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 roku zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 roku sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

dr Tomasz Sieniow – prawnik, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej, WPPKiA KUL, prezes zarządu Instytutu na rzecz Państwa Prawa. W swojej praktyce reprezentuje cudzoziemców w postępowaniach deportacyjnych i azylowych Prowadzi badania nad implementacją przez Polskę prawa europejskiego dotyczącego migracji. Jest Członkiem Komisji do Spraw Migrantów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Konsultorem Rady ds. Migracji przy Konferencji Episkopatu Polski. Od 2009 roku koordynuje prace Lubelskiej Regionalnej Sieci Wsparcia Imigrantów.

Prowadzący: dr hab. Sławomir Łukasiewicz, prof. KUL – historyk i europeista, pracownik Katedry Praw i Prawa Humanitarnego WPPKiA KUL, członek Rady Centrum Badań nad Europejskim Prawem i Polityką Migracyjną, lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, lubelskiego Oddziału Towarzystwa Historiograficznego, Association for Slavic, East European and Eurasian Studies. Associate w Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University.

 




Stanowisko Kolegium Dziekańskiego WPPKiA KUL w związku z sytuacją w Ukrainie

Głęboko zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami, które dotykają bezpośrednio naszego sąsiada – Ukrainę, przypominamy, że pokój jest wartością szczególną, chronioną prawem międzynarodowym oraz podstawowym dobrem człowieka i ludzkości, o którym tak często mówił patron naszego Uniwersytetu św. Jan Paweł II.

 

Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec niszczenia fundamentów, na których opiera się wspólnota narodów, działająca w oparciu o zasady ustanowione w Karcie Narodów Zjednoczonych, Akcie Końcowym Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz w innych dokumentach międzynarodowych. Świadomi zła i cierpienia, jakie niesie wojna, wierzymy nadal w dialog na rzecz pokoju i możliwość wykorzystania wszelkich środków, które są przewidziane normami prawa międzynarodowego, by nie dopuścić do zbrodni agresji.

 

Łącząc się z naszymi ukraińskimi Przyjaciółmi w tych ciężkich dniach wyrażamy naszą solidarność i jedność.

 

Kolegium Dziekańskie i społeczność akademicka WPPKiA

 


 

Глибоко стурбовані останніми подіями, які безпосередньо торкаються нашого сусіда – України, хочемо нагадати, що мир – це особлива цінність, що охороняється міжнародним правом, і основне благо людини і людства про, що так часто говорив покровитель нашого університету св. Папа Іван Павло II.

 

Ми висловлюємо глибоке спротив проти руйнування основ, на яких базується співтовариство націй, діючи на основі принципів, закладених у Статуті Організації Об’єднаних Націй, Заключній Конференції з безпеки і співробітництва в Європі та інших міжнародних документах. Усвідомлюючи зло і страждання війни, ми продовжуємо вірити в діалог заради миру і можливість використовувати всі передбачені нормами міжнародного права засоби для запобігання злочину агресії.

 

Приєднуючись до наших українських Друзів у ці важкі дні, ми висловлюємо нашу солідарність та єдність.

 

Деканський коледж та академічна спільнота Факультету права, канонічного права і адміністрації

 


 

Deeply concerned about the recent events that directly affect our neighboring state - Ukraine, we wish to emphasize that peace is a special value, protected by international law and constitutes the fundamental good of man and humanity, which was so often mentioned by the patron of our University, St. John Paul II.

 

Furthermore, we would like to declare our strong objection to the destruction of the foundations on which the community of nations is based and which are laid down in the Charter of the United Nations, the Final Act of the Conference on Security and Cooperation in Europe and other international documents. Conscious of the evil and suffering that war brings, we continue to believe in dialogue for peace and the possibility of using all means that are provided by international law in order to prevent the crime of aggression.

 

Joining with our Ukrainian Friends in these difficult days, we express our solidarity and unity.

 

Deans’ Council and academic community of the Faculty of Law, Canon Law and Administration


Msza św. w intencji śp. pani dr Kingi Stasiak

Szanowni Państwo,

 

           uprzejmie informujemy, że w dniu 21 lutego 2022 roku o godz. 12.30            w Kościele Akademickim KUL będzie sprawowana Msza św. w intencji

śp. dr Kingi Stasiak.


Zapraszamy do wspólnej modlitwy.