23-24.11.2023 r. - 15-lecie Dziennikarstwa na KUL

W dniach 23-24 listopada 2023 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Jaki nadawca? Wpływ sztucznej inteligencji na media”, zorganizowana z okazji 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
Wydarzenie rozpocznie wykład inauguracyjny pt.: „Gdy sztuczna inteligencja kłamie. Dziennikarstwo (algorytmiczne) w poszukiwaniu prawdy”, który wygłosi prof. dr hab. Jan Kreft (23.11.2023 r. godz. 10.00 sala CTW 114).
O godz. 11.00 rozpocznie się uroczysta Gala Wręczenia Nagród AKLAUD (Akademicki Laur Dziennikarski) w kategorii: AKLAUD i AKLAUD Młodych. Na godz. 12.30 zaplanowano Debatę Ekspertów: „Sztuczna inteligencja – urojone lęki czy realne obawy”. Udział w niej wezmą: dr hab. Ewa Lekka-Kowalik prof. KUL, dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL, red. Małgorzata Piasecka, Radio Lublin, Łukasz Kwietniewski, IT Consultant w Sollers Consulting oraz Łukasz Semeniuk, psychoterapeuta, związany ze stowarzyszeniem Agape.
Drugiego dnia konferencji, 24 listopada w godz. 12-14.00, odbędzie się debata absolwentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Studiu Telewizyjnym KUL, zatytułowana „Teraźniejszość i przyszłość dziennikarstwa”.

Zaproszenie

Program

 


Serdecznie zapraszamy!


22.11.2023 r. wykład otwarty prof. Claudio Melchiora z Uniwersytetu w Udine

Instytut Nauk Socjologicznych KUL zaprasza na wykład otwarty prof. Claudio Melchiora z Uniwersytetu w Udine. Wykład zatytułowany "A STORM IN A TEACUP OR SOMETHING WE DO NOT YET UNDERSTAND? AN INTRODUCTORY RESEARCH ON THE USE AND OPINIONS OF ITALIAN UNIVERSITY STUDENTS ON LANGUAGE MODEL-BASED CHATBOT" odbędzie się 22 listopada o godzinie 14.15 w Kolegium Jana Pawła II, sala C-618.

 

Serdecznie zapraszamy!


21.11.2023 r. seminarium naukowe pt. Organizacje polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii po 2004 roku

Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Instytut Nauk Socjologicznych KUL zapraszają na seminarium naukowe pt. "Organizacje polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii po 2004 roku", które odbędzie się we wtorek 21 listopada 2023r., w godz. 14.10-15.40, s. CTW-203.

 

Referaty wygłoszą:

  • dr Roch Dunin-Wąsowicz, London School of Economics; University College London - "Ewolucja polskich niekonfesyjnych organizacji imigranckich w Wielkiej Brytanii po 2004 roku"
  • dr Jarosław Kozak, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - "Rozwój i wpływ polskich katolickich organizacji w Wielkiej Brytanii po 2004 roku"

 

Seminarium na charakter hybrydowy, link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a3ppHEJAgsTFgDGuYXIFXmZNVG91fjcXnaYKhQW-M6JU1%40thread.tacv2/conversations?groupId=dcf5c100-3489-434a-b5d2-f95cf29ea7f2&tenantId=be317277-3672-487f-8f68-2059ad90b435


15.11.2023 r. Konferencja pt.: "Socjolog na ambonie"

W związku z przypadającą 15 listopada 2023 roku 3. rocznicą śmierci ś.p. Księdza Profesora Jana Szymczyka Instytut Nauk Socjologicznych KUL serdecznie zaprasza konferencję pt.: "Socjolog na ambonie". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 Mszą św. w Kościele Akademickim KUL, początek konferencji o godz. 11:00 w sali C-1031.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.11.2023 r. Konferencja "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?"

W poniedziałek 13 listopada b.r. w Centrum Transferu Wiedzy (CTW-113) odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana "30 lat po Traktacie z Maastricht, co dalej z Unią Europejską?", którą współorganizuje Instytut Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

Podczas konferencji zostaną podjęte kwestie dotyczące obecnych wyzwań jakie stoją przed Unią Europejską.

W 1993 roku, po upadku muru berlińskiego, po zakończeniu zimnej wojny państwa europejskie postanowiły pogłębiać proces integracji europejskiej, wprowadzając filary w obrębie unii gospodarczej, unii politycznej i policyjno-sądowniczej. Głównym osiągnięciem Traktatów z Maastricht było wprowadzenie obywatelstwa Unii Europejskiej, które realnego wymiaru nabierało w ramach ochrony konsularnej.

Obecnie Unia Europejska mierzy się nie tylko z problemami wynikającymi z pogłębiania procesu integracji (rozszerzenie strefy o pozostałe państwa członkowskie, federalizacji Unii), ale i kryzysem migracyjnym, instrumentalizacją migrantów i pełnoskalową agresją w Ukrainie. Te i inne tematy będą przedmiotem rozważań podczas spotkania, które odbędzie się już 13 listopada na KUL.

Serdecznie zapraszamy!


10.11.2023 r. Konferencja pt.: Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów

W imieniu organizatorów uprzejmie zapraszamy do udziału w KONFERENCJI nt. Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) elementem współczesnej rehabilitacji kompleksowej - refleksja ich uczestników i ekspertów, która odbędzie się w dniu 10.11.2023 roku, w sali teatralnej (budynek CTW), KUL, Al. Racławickie 14, Lublin.

Celem konferencji jest ukazanie znaczenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w rozwoju osobistym oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej ich uczestników. Pragniemy, aby to wydarzenie stało się platformą do „spotkania się” opinii i głosów dwóch grup bardzo zainteresowanych działalnością WTZ, czyli ich uczestników i ekspertów (badaczy, praktyków, finansujących i nadzorujących działalność WTZ, rodzin/opiekunów prawnych). Ufamy, że realizacja tego zadania w modelu partycypacyjnym, zaangażowanie wszystkich interesariuszy umożliwi osiągnięcie tego celu.

Szczegółowy program na stronie: http://teatroterapia.lublin.pl/archiwa/3161


09.11.2023 r. seminarium naukowe "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie"

Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytutu Nauk o Polityce WNS KUL, wraz z Partnerami wydarzenia zaprasza na seminarium naukowe zatytułowane "United for peace: znaczenie Trójkąta Lubelskiego dla pokoju w regionie", które odbędzie się 9 listopada 2023 roku w Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.30.

 

 


Wręczenie nominacji profesorskiej prof. dr. hab. Andrzejowi Gilowi

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Miło nam poinformować, że nominację profesorską otrzymał prof. dr hab. Andrzej Gil z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

 

 

Serdecznie gratulujemy!


Pozytywne oceny PKA dla kierunku Stosunki międzynarodowe

Miło nam poinformować, że Polska Komisja Akredytacyjna wydała oceny dla kierunku Stosunki międzynarodowe realizowanego na Wydziale Nauk Społecznych KUL:
1) studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim - ocena POZYTYWNA
2) studia II stopnia o profilu praktycznym - ocena POZYTYWNA
Wszystkie kryteria oceny programowej zostały spełnione, decyzje te wydano na 6 lat.

 

Serdeczne gratulujemy!


Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Nauk Społecznych KUL

Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/24
2 października 2023 r. (poniedziałek)


Rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024 w dniu 2 października 2023 r. zostanie zainaugurowane uroczystą Eucharystią w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00. Po Mszy św. i krótkim spotkaniu w Kościele Akademickim, odbędą się spotkania Dziekanów Wydziału Nauk Społecznych, Dyrektorów Instytutów, Koordynatorów kierunków i Opiekunów lat ze studentami I roku.

Czytaj dalej...