Pracownicy Instytutu na IV Kongresie Europeistyki

IMG-4496 W dniach 20-22 września na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywał się IV Kongres Europeistyki pn. Jaka Europa? Napięcia integracji europejskiej w dobie kryzysów. Motywem przewodnim Kongresu była próba odpowiedzi na pytanie Jaka Europa? Refleksja o przyszłości kontynentu i samej Unii Europejskiej dotyczy zarówno tego, jakiej Europy chcą Europejczycy i jak zreformować polityki i instytucje UE, by odpowiadały na globalne wyzwania.

W wydarzeniu udział wzięli pracownicy Instytutu tj. dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, dr Grzegorz Tutak, dr Agnieszka Zaręba, dr Aneta Bąk-Pitucha oraz dr Anna Szachoń-Pszenny. Wszyscy pracownicy wygłosili referaty podczas sesji tematycznych.

 

 

 

 


Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.

szkola_doktorska_inopia_plakat_1 Po raz pierwszy w swojej historii Szkoła Doktorska KUL prowadzi rekrutację w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. Rekrutacja trwa od 3 lipca do 28 sierpnia!

 

Szczegóły na stronie dla kandydatów oraz Szkoły Doktorskiej KUL.

 

Sylwetki promotorów.


Najnowszy numer naszego czasopisma!

Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "Studia i Analizy Nauk o Polityce", redagowanego w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL‼️
Numer powstał pod redakcją dr Agnieszki Zaręby. Teksty przygotowali nasi znakomici Autorzy: Aneta Bąk-Pitucha, Eleni Daniiloudi-Zielińska, Magdalena El Ghamari, Małgorzata Gąsior, Sabahudin Hadžialić, Adamkolo Mohammed Ibrahim, Karolina Kochańczyk-Bonińska, Martinas Malużinas, Jarosław Płachecki, Cezary Smuniewski, Cem Sefa Sütcü, Anna Szachoń-Pszenny, Phuong Thi Vi, İlknur Nina Paslanmaz Uluğ.
Pani Redaktor i Autorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, a wszystkim życzymy miłej lektury!
 

Pułkownik dr. Vicente Gonzalvo-Navarra z dowództwa NATO gościem Instytutu

349016542_187543597583284_125200232976588806_n 30 maja 2023 roku gościliśmy w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL pułkownika dr. Vicente Gonzalvo-Navarra z dowództwa NATO z Neapolu. Nasz Gość przybył do Lublina na zaproszenie prof. Urszuli Soler.
Płk dr Vicente Gonzalvo-Navarra wygłosił wykład dla studentów Bezpieczeństwa narodowego i Stosunków międzynarodowych.

O pograniczu wschodnim UE na międzynarodowej konferencji naukowej

O reparacjach wojennych, odbudowie Ukrainy i ograniczeniach infrastrukturalnych na granicy oraz o postrzeganiu wpływu wojny na sytuację mieszkańców pogranicza to główne tematy poruszane na międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polityczno-prawne i społeczno-kulturowe aspekty pogranicza wschodniego Unii Europejskiej”. W spotkaniu 29 maja na KUL wzięli udział eksperci z Polski i Ukrainy.

 

Polska odgrywa wiodącą rolę w analizie sytuacji społecznej na granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją – podkreśliła dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL, który jest głównym organizatorem spotkania ekspertów.

Czytaj dalej...

Konferencja "Polityczno-prawne i społeczno-kulturowe aspekty pogranicza wschodniego Unii Europejskiej"

kul_plakat_2023_ASPEKTY_POGRANICZA Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL zaprasza na międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną "Polityczno-prawne i społeczno-kulturowe aspekty pogranicza wschodniego Unii Europejskiej", która odbędzie się 29 maja 2023 roku. Wydarzenie odbędzie się w Gmachu Głównym, sala GG-208, początek o godz. 9.00.

Czytaj dalej...

Prof. Tomasz Stępniewski z wizytą w Indiach

 W dniach 16-18 maja na zaproszenie Ambasady RP w New Delhi Tomasz Stępniewski, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i zastępca dyrektora Instytutu Europy Środkowej ds. badawczo-analitycznych przebywał z wizytą studyjną w Indiach. Podczas pobytu profesor Stępniewski prowadził rozmowy z czołowymi think tankami w New Delhi: IDSA, Vivekananda International Foundation, ICWA New Delhi, spotkał się także z naukowcami z Jawaharlal Nehru University School of International Studies. Rozmowy z przedstawicielami indyjskiego środowiska akademickiego dotyczyły aktualnej sytuacji międzynarodowej, w szczególności konfliktu na Ukrainie. Uczestnicy mieli okazję poznać indyjskie i polskie spojrzenie na najważniejsze wydarzenia, zarówno historyczne, jak i współczesne. Mamy nadzieję, że wizyta przyczyni się do pogłębienia współpracy pomiędzy Polską i Indiami na polu analitycznym i akademickim.

 

 

345607425_132643233112915_3033085103063582026_n 348596747_3570972939891483_2420184163251597260_n 345329861_1717959305289247_744141064005793749_n

Konferencja "Od Lublina do Lizbony –15 lat Polski w strefie Schengen. Korzyści dla społeczeństwa obywatelskiego"

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, Instytut Ekonomii i Finansów UMCS, Polskie Towarzystwo Studiów, Europejskich Oddział Lubelski, Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych KUL zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową "Od Lublina do Lizbony –15 lat Polski w strefie Schengen. Korzyści dla społeczeństwa obywatelskiego". Wydarzenie rozpocznie się 27 kwietnia 2023 r. o godzinie 9:30 w sali C-618. 

RADA NAUKOWA:

prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz, WSPiA

prof. dr hab. Artur Gruszczak, UJ

dr hab. Ewa Gwardzińska, prof. SGH

dr hab. Marcin Kosienkowski, prof. KUL

prof. dr hab. Artur Kuś, UJK

dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL

assoc. prof.  Claudio Melchior, University of Udine

assoc. prof.  Francesco Pira, University of Messina

dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL

assoc. prof.  Nicola Strizzolo, University of Teramo

prof. dr hab. Paweł Turczyński, UWr

dr hab. Jacek Wołoszyn, prof. KUL

 

KOMITET ORGANIZACYJNY:

Przewodnicząca:

dr Anna Szachoń-Pszenny, KUL

Członkowie:

dr hab. Piotr Witkowski, prof. UMCS

dr Agnieszka Zaręba, KUL

dr Aneta Bąk-Pitucha, KUL

 

Link do rozmowy zapowiadającej wydarzenie.