Nominacja profesorska dla dr. hab. Andrzeja Podrazy

prof._andrzej_podraza

 

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 września 2020 roku dr hab. Andrzej Podraza uzyskał tytuł profesora nauk społecznych.

Serdecznie gratulujemy!


Sesje naukowe wokół problematyki konfliktu naddniestrzańskiego

12 października 2020 roku odbyła się online sesja pytań i odpowiedzi z Alexandru Flenchea, byłym wicepremierem w rządzie Mołdawii, odpowiedzialnym za reintegrację separatystycznego Naddniestrza. Podobna sesja Q&A z Niną Szewczuk (Sztanski), byłą minister spraw zagranicznych regionu naddniestrzańskiego, odbyła się 10 czerwca 2020 roku. Oba spotkania zostały zorganizowana przez dr. hab. Marcina Kosienkowskiego z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL. Wzięli w niej udział polscy badacze i eksperci, zajmujący sie problematyka naddniestrzańską: Kamil Całus (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Magdalena Dembińska (Uniwersytet Montrealski), dr Piotr Oleksy (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) i Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Przedmiotem obu spotkań była kwestia uregulowania konfliktu naddniestrzańskiego oraz zjawiska i procesy społeczno-polityczne zachodzące w Naddniestrzu. Rozmowa z przedstawicielami dwóch stron konfliktu pozwoliła uczestnikom spotkań spojrzeć na problem naddniestrzański z szerszej perspektywy i bardziej obiektywnie ocenić zachodzące w Mołdawii wydarzenia.

qampa_sztanski qampa_flenchea

Bezpłatne szkolenia i płatne staże dla studentów KUL

PLAKAT Chcesz się wyróżnić na rynku pracy? Postaw na kompetencje i zdobądź je w ramach Programu Rozwoju Kompetencji KUL.
Dział Komercjalizacji Wiedzy zaprasza studentów 4 ostatnich semestrów studiów do udziału w projekcie.

 

Każdy student otrzyma wsparcie w postaci:

     • certyfikowanych szkoleń
     • warsztatów
     • zespołów projektowych
     • zajęć z pracodawcami
     • wizyt studyjnych
     • staży
Czytaj dalej...

Webinarium „Partnerstwo Wschodnie w dobie pandemii Covid-19. Czy Unia Europejska będzie dalej zainteresowana projektem?”

KUL_plakat_2020_web 7 października 2020 r. odbędzie się webinarium zatytułowane „Partnerstwo Wschodnie w dobie pandemii Covid-19. Czy Unia Europejska będzie dalej zainteresowana projektem?”, którego współorganizatorem jest Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL. Wydarzenie towarzyszy Kongresowi Współpracy Transgranicznej, który w dniach 6-9 października odbywa się w Lublinie.

Webinarium poprowadzi dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa. Początek o godz. 16.00.

 

Organizatorzy wydarzenia:

     • Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL,
     • Fundacja Konrada Adenauera w Polsce,
     • Stowarzyszenie Edukacji i Badań Międzynarodowych ERIA,
     • Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich o. Lublin,
     • Team Europe,
     • Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin przy współpracy z Urzędem Miasta Lublin.

 

Patronat nad wydarzeniem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.


2-9.10 Wystwa prac komiksowych w ramach projektu "Let's Picture our History"

let_picture Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw w Nasutowie zapraszają na wystawę będącą ostatnim punktem wymiany młodzieży Polsko-Litewskiej przebywającej w Nasutowie pod Lublinem. Projekt ,,Let's Picture our History" ma na celu promowanie roli św. Jana Pawła II w odzyskaniu wolności i niepodległości przez Polskę i Litwę.

 

Wystawa prac komiksowych uczestników projektu będzie dostępna w dniach 2-9 października 2020 r., w holu Kolegium Jana Pawła II (od strony ul. Łopacińskiego). Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższy czwartek, 2 października o godz. 13.00, którego dokona dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL - koordynator projektu .


Informacja dotycząca rozkładu zajęć w semestrze zimowym 2020/2021

Na platformie e-kul dostępny jest rozkład zajęć na semestr zimowy 2020/2021.
Zajęcia stacjonarne mają przypisaną salę, zajęcia zdalne mają informację ONLINE (te zajęcia będą odbywały się za pomocą MS TEAMS).
Kody niezbędne do udziału w poszczególnych zajęciach online na MS TEAMS zostaną udostępnione 30 września.
W załączniku znajduje się podział semestru zimowego 2020/2021 na tygodnie parzyste i nieparzyste.

 

Tygodnie parzyste i nieparzyste w semestrze zimowym 2020/2021


Seminarium "Referenda niepodległościowe w państwach de facto- motywy i konsekwencje"

participants-unilateral-referendums-in-de-facto-states  25 września 2020 r. odbyło się seminarium naukowe online (via Zoom) poświęcone unilateralnym referendom suwerennościowym w państwach de facto. Zostało ono zorganizowane przez dr. hab. Marcina Kosienkowskiego z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL, który dodatkowo wygłosił referat o przyczynach organizacji tego typów referendów na przykładzie plebiscytu w Naddniestrzu z 2006 roku. W spotkaniu wzięli udział również: Micha Germann (University of Bath), Tomáš Hoch (University of Ostrava), Markus Hoehne (Leipzig University), Siergiej Markiedonow (MGIMO University), Kamaran Palani (Salahaddin University-Erbil & Leiden University) i Robert Rajczyk (Uniwersytet Śląski).

 

 


Dr Andrzej Szabaciuk pełnomocnikiem Rektora KUL!

andrzej Dr Andrzej Szabaciuk z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KUL został powołany przez Rektora KUL na Pełnomocnika ds. Wschodnioeuropejskiej Sieci Uniwersytetów.

Serdecznie gratulujemy!

Fotorelacja z wydarzenia