Najnowszy numer Newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji
![]() |
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL
>>>NEWSLETTER <<<
Życzymy Państwu miłej lektury! |
Seminarium pt. Czy Zachód zdał egzamin? Trzy lata wojny Rosji przeciwko Ukrainie

Trzy lata agresji Rosji na Ukrainę – konsekwencje dla Ukrainy, Polski i świata
W dniu dzisiejszym (27 lutego) dr Aneta Bąk-Pitucha, dr Anna Szachoń-Pszenny i dr Agnieszka Zaręba brały udział w seminarium naukowym: „Trzy lata agresji Rosji na Ukrainę – konsekwencje dla Ukrainy, Polski i świata” 27 lutego 2025 r. Organizatorami seminarium był Zakład Polityk UE Instytutu Studiów Europejskich WNS UWr, Zakład Socjologii Sfery Publicznej Instytutu Socjologii WNS UWr oraz Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich Oddział Wrocławski. Zastosowano formułę seminarium zarówno stacjonarną, jak i hybrydową. Dr Agnieszka Zaręba prezentowała tematykę związaną z prezydentem Wolodymyrem Zełeńskim i jego przywództwem w okresie wojny, dr Aneta Bąk-Pitucha- kwestie związane z NATO i pomocą sojuszniczą, natomiast dr Anna Szachoń-Pszenny - zarządzanie granicami – doświadczenia związane z wojną rosyjsko-ukraińską.
Unia Europejska między euroentuzjazmem, eurorealizmem a eurosceptycyzmem
Dr hab. Tomasz Stępniewski, prof. KUL, uczestniczył w debacie: ,,Unia Europejska między euroentuzjazmem, eurorealizmem a eurosceptycyzmem’’, która odbyła się w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce w Warszawie. Organizatorami spotkania byli: Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Cetrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego, Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w PolsceBiuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Cetrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego oraz Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.
![]() |
![]() |
![]() |
Zaproszenie na debatę,,Unia Europejska między euroentuzjazmem, eurorealizmem a eurosceptycyzmem’’
26 lutego br. w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędzie się debata ,,Unia Europejska między euroentuzjazmem, eurorealizmem a eurosceptycyzmem’’ w której udziałę weźmie prof. Tomasz Stępniewski z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich.
W wyniku wyborów europejskich z 2024 roku partie proeuropejskie zachowały większość w Parlamencie Europejskim, ale wzrósł udział ugrupowań eurosceptycznych i antyunijnych. Przedmiotem debaty będzie refleksja nad zróżnicowaniem postaw wobec Unii Europejskiej, zjawiskami populizmu, eurosceptycyzmu i radykalizmu w Unii Europejskiej, jak i możliwymi sposobami reagowania na te wyzwania w wymiarze instytucjonalnym i indywidualnym.
Najnowszy numer Newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji
![]() |
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru newslettera Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL
>>>NEWSLETTER<<<
Życzymy Państwu miłej lektury! |
Seminarium „Unia Europejska w 2025 roku: stan, wyzwania, perspektywy”
23 styczna na KUL odbyło się seminarium „Unia Europejska w 2025 roku: stan, wyzwania, perspektywy”. w trakcie seminarium omówiono najważniejsze wyzwania stojące przez Unią Europejską. Wydarzenie otworzyła Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, prof. KUL, zaś spotkanie poprowadził dr hab. Tomasz Stępniewski, prof. KUL - kierownik Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich. W wydarzeniu udział wzięli także:
- dr Kinga Schlesinger, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce
- dr Andrzej Dumała, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie/ ekspert Team Europe Direct Komisji Europejskiej
- dr Marlena Gołębiowska, Katolicki Uniwersytet Lubelski / Instytut
Europy Środkowej - dr Piotr Womela, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce
Seminarium było połączone z promocją książki dr Kingi Schlesinger pt. „Partie skrajnie prawicowe w Unii Europejskiej wobec integracji europejskiej w latach 1992-2004”, wydanej przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w 2024 roku.
Wydarzenie zorganizowali: Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin i Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra”
![]() |
![]() |
![]() |
XVII Forum Polska-Ukraina
Prof. Tomasz Stępniewski wziął udział w XVII Forum Polska-Ukraina, które odbyło się w Kijowie w dniach 16–18 stycznia 2025 roku. Organizatorem Forum była Fundacja Stefana Batorego z Polski we współpracy z Fundacją Odrodzenie z Kijowa. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 60 uznanych badaczy, analityków i publicystów z Polski i Ukrainy.
![]() |
![]() |
Seminarium „Unia Europejska w 2025 roku: stan, wyzwania, perspektywy”
Katedra Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Team Europe Direct przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, Europe Direct Lublin i Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra” zapraszają na seminarium pt. „Unia Europejska w 2025 roku: stan, wyzwania, perspektywy”, 23 stycznia 2025 roku, Lublin, KUL, sala CTW-219 Centrum Transferu Wiedzy o godz. 14.10-15.50.
Seminarium będzie połączone z promocją książki dr Kingi Schlesinger pt. „Partie skrajnie prawicowe w Unii Europejskiej wobec integracji europejskiej w latach 1992-2004”, Instytut Studiów Politycznych
Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2024.