Aktualności

Studenci z Aresztu Śledczego w Lublinie współautorami artykułów naukowych

Centrum Studiów KUL działające przy Areszcie Śledczym w Lublinie nie tylko wspiera rozwój intelektualny swoich studentów, ale także otwiera przed nimi drzwi do profesjonalnej prasy naukowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, których współautorami są właśnie studenci - osadzeni, co dowodzi ich potencjału i równych szans na osiągnięcie sukcesu naukowego.

  • M. Kalinowski, I. Niewiadomska, K. Jurek, R. Rachuba, W. Remijasz, "The Perception of Sources of Self-Efficacy and the Intensity of the Dimensions of Attitude Towards Functioning in Conditions of Freedom in Individuals Serving a Sentence of Imprisonment", Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, vol. XVII, 2024, no. 1, pp. 93-105 (cały artykuł znajdą Państwo tutaj)
  • A. Gęca, M. Mikołajczak, M. Kalinowski, B. M. Nowak, I. Niewiadomska, Postawy wobec agresji a spostrzeganie źródeł własnej skuteczności u więźniów, Law Education Security, nr 122, Warszawa 2024 (artykuł można zobaczyć tutaj)
2024-06-24

Osadzeni z Aresztu Śledczego studiują i chcą żyć inaczej

Kiedyś trafili do więzienia, dziś uczą się i chcą żyć inaczej. Mają cele na przyszłość - myślą o pracy, rodzinie albo o założeniu fundacji pomagającej dzieciom. Tak zmieniło się życie osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie, którzy zostali studentami KUL.

2024-05-29 Czytaj dalej...

Wiceminister Maria Ejchart: Wszystko zaczęło się w Lublinie

- To unikalny projekt, wierzę w jego skuteczność – tak o studiach dla osadzonych prowadzonych we współpracy KUL i lubelskiego aresztu mówiła w Lublinie wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.

KUL od blisko 11 lat prowadzi w Areszcie Śledczym w Lublinie studia dla osadzonych. To pomysł ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, obecnego rektora KUL oraz prof. Iwony Niewiadomskiej, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL, który w środę (22.05) chwaliła wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialna za więziennictwo Maria Ejchart.

2024-05-23 Czytaj dalej...

Konferencja „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych”

Od blisko 11 lat KUL we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie umożliwia więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Działaniom resocjalizacyjnym towarzyszą badania naukowe, których wyniki zostaną zaprezentowane 22 maja 2024 podczas konferencji „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych”. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziała Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart.

2024-05-21 Czytaj dalej...

Studenci z Aresztu Śledczego w Lublinie aktorami w jasełkach

Kilkunastoosobowa grupa osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności, w tym studenci KUL, którzy kształcą się w Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, kapelan więzienny i wolontariuszki z lubelskiego Centrum Wolontariatu zagrali w jasełkach. – Dedykuję je mojej zmarłej żonie Karolinie i córce Kindze, chciałbym, żeby zobaczyła jak gram Józefapodkreślił Wojciech, jeden z więźniów.

 

 

2024-04-15 Czytaj dalej...

List studentów KUL z aresztu dotarł do papieża Franciszka

– W pewnym momencie naszego życia każdy z nas popełnił błąd. W tym miejscu w którym dziś się znajdujemy, każdy z nas o tym pamięta – napisali we wspólnym liście do Ojca Świętego studenci z Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Korespondencję, w ubiegły piątek, Franciszkowi osobiście wręczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

w Lublinie

2024-04-15 Czytaj dalej...

Studenci KUL z aresztu otrzymali list od papieża Franciszka

List z Watykanu przesłany został do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w październiku br., z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Podczas spotkania w zakładzie karnym rektor KUL odczytał i wręczył go ponad 30 swoim studentom, którzy odbywają karę pozbawienia wolności. Studenci z aresztu obiecali, że odpiszą na list papieża.

 

2024-04-15 Czytaj dalej...

Papież skierował list do studentów KUL z aresztu

Wszyscy popełniamy w życiu błędy; Bóg nie męczy się przebaczeniem - podkreślił papież Franciszek w liście do studentów Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie.

List z Watykanu przesłany został do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z okazji inauguracji roku akademickiego w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Uroczystość była połączona z dziesięcioleciem  kształcenia więźniów przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.   

 

2024-04-15 Czytaj dalej...

Rektor KUL: 10 lat kształcenia osadzonych to zasługa wielu osób

10 lat kształcenia osadzonych to zasługa wielu osób – pokreślił Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami Służby Więziennej, które odbyło się na KUL 24 października 2023 r. z okazji jubileuszu projektu resocjalizacyjnego. Zadeklarował, że projekt będzie rozwijany, m.in. dzięki podpisanemu dziś listowi intencyjnemu o współpracy między KUL i Centralnym Zarządem Służby Więziennej.

 

 

2024-04-15 Czytaj dalej...

KUL od ponad 10 lat prowadzi zajęcia dla więźniów

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności – podkreślono podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 w Areszcie Śledczym w Lublinie oraz immatrykulacji kolejnych 20 osadzonych, którzy rozpoczęli studia na KUL-u. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Quo vadis Samaritana?” wygłosił specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej prof. Michał O. Zembala z Wydziału Medycznego KUL. – Nie należy się nigdy poddawać – zaznaczył profesor.

2024-04-15 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona