Wręczenie nominacji profesorskiej prof. dr. hab. Andrzejowi Gilowi

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Miło nam poinformować, że nominację profesorską otrzymał prof. dr hab. Andrzej Gil z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych KUL.

 

 

Serdecznie gratulujemy!


Pozytywne oceny PKA dla kierunku Stosunki międzynarodowe

Miło nam poinformować, że Polska Komisja Akredytacyjna wydała oceny dla kierunku Stosunki międzynarodowe realizowanego na Wydziale Nauk Społecznych KUL:
1) studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim - ocena POZYTYWNA
2) studia II stopnia o profilu praktycznym - ocena POZYTYWNA
Wszystkie kryteria oceny programowej zostały spełnione, decyzje te wydano na 6 lat.

 

Serdeczne gratulujemy!


Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Nauk Społecznych KUL

Harmonogram inauguracji roku akademickiego 2023/24
2 października 2023 r. (poniedziałek)


Rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024 w dniu 2 października 2023 r. zostanie zainaugurowane uroczystą Eucharystią w Kościele Akademickim KUL o godz. 9.00. Po Mszy św. i krótkim spotkaniu w Kościele Akademickim, odbędą się spotkania Dziekanów Wydziału Nauk Społecznych, Dyrektorów Instytutów, Koordynatorów kierunków i Opiekunów lat ze studentami I roku.

Czytaj dalej...

Popularyzatorzy Nauki LFN 2023

Miło nam poinformować, że podczas uroczystej gali kończącej XIX Lubelski Festiwal Nauki, pracownicy Wydziału Nauk Społecznych KUL otrzymali tytuł „Popularyzatora Nauki LFN 2023”:
- Dr Joanna Sosnowska z Katedry Komunikacji Wizualnej i Nowych Mediów Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL - Pani Redaktor jest Autorką programu telewizyjnego „Login: nauka”, który w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia istnienia;

- Dr Sylwia Gwiazdowska-Stańczak z Katedry Psychologii Wychowawczej i Rodziny Instytutu Psychologii KUL, za "oswajanie nauki dla jej przyszłych pasjonatów" w festiwalowym projekcie „Chcę się uczyć, ale… Jakie czynniki blokują nasze zaangażowanie w naukę?”

 

Serdecznie gratulujemy!


18-19.09.2023 r. wizyta w Ośrodku Szkoleniowo - Konferencyjnym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu

W dniach 18–19 września 2023 roku Dziekan WNS dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL oraz Prodziekan WNS, dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL, wzięli udział w seminarium pt. „Uczciwość warunkiem sprawnego państwa”, które odbyło się w Ośrodku Szkoleniowo – Konferencyjnym im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. 

Spotkanie poświęcone było zagadnieniom uczciwości i etyki w służbie państwu, kształtowaniu właściwych postaw etycznych oraz o profilaktyce antykorupcyjnej. Wzięli w nim udział zarówno naukowcy z uczelni wyższych jak również eksperci z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wydział Filozofii KUL reprezentował Dziekan Wydziału Filozofii, dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL.


„Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” - prezentacja w Warszawie

W dniu 21 września 2023 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie prezentujące „Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego” przedstawiający najważniejsze prawdy wiary katolickiej. W spotkaniu tym uczestniczyła m.in. siostra dr hab. Maria Opiela, prof. KUL z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej Instytutu Pedagogiki, Wydziału Nauk Społecznych KUL. Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło nie tylko wydanego w formie książkowej katechizmu, ale również zasad wychowania katolickiego w rodzinie w duchu bł. Edmunda Bojanowskiego. Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat spotkania.


Ruszyła rekrutacja do Szkoły Doktorskiej w dyscyplinach WNS

Od 3 lipca można się już rekrutować do Szkoły Doktorskiej KUL. W tym roku do 3 dotychczasowych dyscyplin prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych KUL, w ramach których możliwe jest odbywanie kształcenia, tj. nauki socjologiczne, pedagogika, psychologia, dołączyły 2 kolejne:

- nauki o polityce i administracji

- ekonomia i finanse.

Aby zostać doktorantem Szkoły Doktorskiej KUL należy wziąć udział w rekrutacji i do 28 sierpnia br. złożyć wymagane dokumenty, w tym opis propozycji Indywidualnego Projektu Badawczego (szczegóły na stronie https://kandydat.kul.pl/doktoranckie/  lub na https://phd.kul.pl).


29.06.2023 r. Uroczystość odnowienia doktoratu prof. Adama Bieli

Rektor i Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mają zaszczyt zaprosić na uroczystość odnowienia doktoratu profesora Adama Bieli, która odbędzie się 29 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031.

Prof. dr hab. Adam Biela

Doktorat – 1973 r., habilitacja – 1980 r., tytuł naukowy profesora – 1990 r. W latach 1993-1999 pełnił funkcję dziekana WNS KUL. Jest autorem programu powszechnego uwłaszczenia (1995). W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP, a w latach 2001-2007 senatorem RP. Należał także do Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych (1993-1996 oraz 1996-1999). Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół psychologii ekonomicznej, środowiskowej, psychologii przemysłowej, organizacji i zarządzania oraz analizy ekonomicznej.

(Księga Wydziału Nauk Społecznych, red. ks. S. Fel, I. Niewiadomska, R. Skrzyniarz, Wydawnictwo KUL, Lublin 2016, str. 205)


21.06.2023 r. Absolutorium w Instytucie Nauk Socjologicznych KUL

W dniu 21 czerwca 2023 r. o godz. 13.30 w sali C-618 odbędzie się Absolutorium dla ostatnich roczników studiów prowadzonych w Instytucie Nauk Socjologicznych KUL: socjologii, kryminologii, pracy socjalnej oraz doradztwa kariery i doradztwa personalnego.

 

Serdecznie zapraszamy!


11.06.2023 r. Premiera filmu "Miasto"

„Miasto”

Film „Miasto” został zrealizowany w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z okazji 140. rocznicy przybycia Sióstr Służebniczek do Dębicy. To historia „miasta”, które kształtowała posługa sióstr - ich służba chorym, biednym i potrzebującym, ale przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie, jaka byłaby Dębica bez ich obecności.
Wśród poruszonych wątków znalazła się historia sióstr Serapiony i Ambrozji, odznaczonych przez Yad Vashem medalem ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za uratowanie w czasie Holokaustu żydowskiej dziewczyny - Sabiny Bruk Honigwachs. Przypomniane zostały również kulisy wyrzucenia Sióstr Służebniczek z klasztoru przy ulicy Krakowskiej i przeznaczenia budynku na szpital oraz dalsze represje wobec sióstr w okresie PRL-u. Co ważne, uwzględnione zostały także głosy samych Dębiczan na temat pracy sióstr w ich mieście.
W filmie wykorzystano materiały ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Głównego Sióstr Służebniczek w Dębicy oraz Archiwum Muzeum Regionalnego w Dębicy. Nieocenionej pomocy przy jego realizacji udzieliły Siostry Służebniczki w Dębicy, Muzeum Regionalne w Dębicy oraz Polskie Radia Lublin.

Premiera 11 czerwca 2023 godz. 17.00
Klasztor Sióstr Służebniczek w Dębicy
ul. Krakowska 15, Dębica

Link do filmu: https://youtu.be/Wh6gFm0rS5k

Patronat Medialny:
Polskie Radio Lublin
Polskie Radio Rzeszów
Telewizja Rzeszów

Patronat honorowy:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie