Odeszła prof. dr hab. Stefania Andrusiw
11 sierpnia 2018 roku zmarła we Lwowie prof. dr hab. Stefania Andrusiw, literaturoznawca, kulturolog, krytyk literacki, członek Związku Pisarzy Ukrainy.
15 sierpnia odbył się pogrzeb Profesor Stefanii Andrusiw. W kaplicy przy ul. Piekarskiej we Lwowie odprawiono nabożeństwo żałobne, po czym odprowadzono Zmarłą na cmentarz Łyczakowski, gdzie spoczęła. Stefania Andrusiw była profesorem Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, a także pracowała przez lata w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Stefania Andrusiw urodziła się 26 listopada1942 roku w miejscowości Ripczyce koło Drohobycza na Ukrainie. Ukończyła studia filologiczne w zakresie ukrainistyki na Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki. Zatrudniona była m.in. w swym macierzystym uniwersytecie w Katedrze Prasy Zagranicznej i Informacji, gdzie prowadziła wykłady z teorii i historii kultury. W latach dziewięćdziesiątych wykładała na UMCS w Lublinie historię literatury ukraińskiej.
Pracę etatową w KUL natomiast Profesor tytularny Stefania Andrusiw rozpoczęła 1 września 2001 r., a zakończyła 30 września 2013 r. Została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filologii Słowiańskiej, po pewnym czasie objęła funkcję Kierownika Katedry Literatury Ukraińskiej w tymże instytucie. Prowadziła różnorodne zajęcia dydaktyczne, wykłady z historii literatury ukraińskiej, konwersatoria kulturologiczne, seminaria magisterskie i doktoranckie. Od początku swej pracy w KUL była członkiem Rady Wydziału Nauk Humanistycznych, wchodziła w skład Rady Naukowej „Roczników Humanistycznych”, z. 7. Aktywnie współpracowała z Komisją Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych PAN (Oddział w Lublinie). Podczas swego kilkunastoletniego aktywnego zawodowego zaangażowania w naszym uniwersytecie wypromowała wielu magistrów, a szczególnie duży okazał się Jej dorobek w wykształceniu kilkunastu doktorów, zarówno spośród Ukraińców jak też Polaków. Działalność naukowa Profesor Stefanii Andrusiw, uprawiana w Polsce, koncentrowała się zwłaszcza na badaniu współczesnej prozy ukraińskiej i kultury ukraińskiej w perspektywie najnowszych tendencji rozwojowych literaturoznawstwa. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych, publikowała swe teksty naukowe w polskich czasopismach. Na Jej całościowy dorobek naukowy złożyło się m.in. kilka książek, w tym wyróżniona monografia Модус нацiональноï iдентичностi: Львивський текст 30-х рокiв XX ст. (Lwów 2000).
Profesor Stefania Andrusiw zapisała się w pamięci pracowników instytutu jako doskonała badaczka literatury i kultury ukraińskiej oraz kompetentna znawczyni orientacji metodologicznych współczesnej humanistyki. Dała się poznać jako wymagający, życzliwy i oddany studentom dydaktyk oraz niezwykle zaangażowany promotor naukowy. Ceniła wysoko dziedzictwo kultury polskiej, dobrze opanowała język polski, stała się promotorem polskości, wielką zwolenniczką dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego.
Ze smutkiem w sercach pożegnaliśmy w Osobie zmarłej Profesor Stefanii Andrusiw nie tylko solidnego naukowca, ale także przyjaciela, mądrego, dobrego i skromnego człowieka wartości religijnych.
Opracowała Anna Woźniak