105 rocznica utworzenia Towarzystwa Popierania Ruchu Społecznego przy Uniwersytecie Lubelskim

W bieżącym roku przypada 105. rocznica utworzenia Towarzystwa Popierania Ruchu Społecznego przy Uniwersytecie Lubelskim. Organizacja formalnie została powołana do życia na posiedzeniu organizacyjnym, jakie odbyło się 8 II 1919 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego. Plany utworzenia takiej organizacji były analizowane już od samego początku formowania się uniwersytetu. Założyciele Uczelni mieli świadomość roli społecznej, jaką w odrodzonej Ojczyźnie będzie musiał odegrać nowy Uniwersytet, zwłaszcza na kresach wschodnich, co było przecież determinowane jego położeniem. W statucie Towarzystwa, wśród głównych celów działalności, wyeksplikowano m.in. zamiar kierowania pracą społeczną profesorów i wszystkich organizacji i stowarzyszeń tworzonych przez lubelskie środowisko akademickie. W aspekcie praktycznym Towarzystwo dążyło do zakładania instytucji, zrzeszeń i organizacji społecznych oraz ekonomicznych, natomiast w aspekcie teoretycznym miało prowadzić prace studyjne nad najważniejszymi kwestiami społecznymi odrodzonego państwa.

Dalsza część tekstu

ikona