Kondolencje
Szanowni Państwo,
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Pana Profesora Wojciecha Łączkowskiego
W dniu 30 grudnia 2023 roku w wieku 90 lat odszedł do Domu Ojca człowiek uczciwy i szlachetny, niekoniunkturalny, integralny w sferze wyznawanych wartości i ich praktycznej realizacji, konsekwentny w swoich życiowych wyborach i im wierny. Niezwykle pogodny i skromny, gentleman o kulturze osobistej najwyższej próby. Oddany Uniwersytetowi i jego idei. Dla wielu Mistrz, dla najbliższych oddany Przyjaciel, dla nas wszystkich niedościgniony wzór do naśladowania.
Profesor Wojciech Łączkowski związał się z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim blisko 40 lat temu i stał się jednym z kamieni węgielnych środowiska prawniczego KUL. W 1984 roku dołączył do grona profesorów tworzących kadrę reaktywowanego, po zamknięciu przez władze PRL, wydziału. Był człowiekiem wielu talentów, zarówno w wymiarze nauki, jak i służby publicznej. Pozostając wierny swoim przekonaniom, potrafił być równocześnie człowiekiem dialogu oraz osobą niezwykle skromną.
Niezwykle ceniony i lubiany nauczyciel akademicki, wychowawca młodzieży i osoba zasłużona dla kształcenia kadr naukowych. Łącznie na KUL i UAM był promotorem w kilkuset przewodach magisterskich i w kilkunastu przewodach doktorskich – przy czym wielu jego Uczniów kontynuuje pracę naukową zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe – oraz recenzentem w kilkudziesięciu przewodach doktorskich i postępowaniach habilitacyjnych. Autor ok. 200 prac naukowych, przede wszystkim z zakresu prawa administracyjnego oraz prawa finansowego i finansów publicznych, uznanym i cenionym specjalistą z tego zakresu, nie stroniącym jednak od podejmowania ogólniejszej refleksji nad rolą prawa czy relacją prawa i moralności. Był członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, aktywnie uczestniczył również w pracach Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Instytutu Zachodniego, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Powszechnie znane i niewymagające szerszej prezentacji są zasługi Pana Profesora Wojciecha Łączkowskiego w zakresie działalności publicznej. W 1989 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. W przełomowych dla polskiego ustroju latach 1989-1997 pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, gdzie jako sędzia sprawozdawca przygotowywał m.in. sprawy z zakresu finansów publicznych, prawa budżetowego i prawa daninowego. W latach 1991–1997 był członkiem, a w latach 1994-1997 przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. W latach 1998–2004 wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji z nominacji Senatu.
W imieniu całej Społeczności akademickiej Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL wyrażamy głęboką wdzięczność Bogu za obecność Pana Profesora w naszym życiu, za lata pełnej poświęcenia pracy, za Jego wizję kształcenia prawników w duchu wartości chrześcijańskich i odwagę jej realizacji, za wkład wniesiony w kształtowanie naszej kadry i środowiska, za osobisty przykład owocnej i pełnionej w nienaganny sposób służby publicznej.
Rodzinie, Osobom bliskim Panu Profesorowi składamy najszczersze wyrazy współczucia
Kolegium Dziekańskie
WPPKiA KUL
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 8 stycznia 2024 r. o godz. 12.00 Mszą św. w Archikatedrze Poznańskiej; o godz. 14.45 nastąpi złożenie do grobu na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
Gratulacje
W dniu 22 grudnia 2023 r. Marszałek Sejmu powołał
Pana dr. Michała Jędrzejczyka,
pracownika Katedra Finansów i Prawa Finansowego
WPPKiA KUL
na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.
Panu Doktorowi gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej
i życiu osobistym!
Życzenia
Wspólnie przeżywając czas oczekiwania
na Święta Bożego Narodzenia,
w imieniu
Społeczności Akademickiej Wydziału
Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Jana Pawła II
prosimy o przyjęcie serdecznych życzeń zdrowia i pogody ducha.
Niech dary radości, miłości i pokoju, które przynosi Boże Narodzenie,
wypełniają nadchodzące Święta
i wszystkie dni Nowego Roku.
Kolegium Dziekańskie WPPKiA KUL
Gratulacje
W dniu 18 grudnia 2023 roku Pracownicy WPPKiA KUL zostali uhonorowani Medalem za Długoletnią Służbę oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Medal Złoty za długoletnią służbę otrzymał
Ks. dr hab. Leszek Adamowicz, prof. KUL
Medal Srebrny za długoletnią służbę otrzymał
Ks. dr Grzegorz Bzdyrak
Medal Brązowy za długoletnią służbę otrzymali
Ks. dr Adam Jaszcz
Pan dr Michał Skwarzyński
Medal Komisji Edukacji Narodowej
Pani prof. dr hab. Joanna Misztal-Konecka
Pani dr hab. Małgorzata Wąsek-Wiaderek, prof. KUL
Pani dr hab. Jadwiga Potrzeszcz, prof. KUL
Pani dr hab. Marzena Dyjakowska
Pani dr Bożena Czech-Jezierska
Pani dr Katarzyna Miaskowska-Daszkiewicz
Ks. dr hab. Krzysztof Mikołajczuk, prof. KUL
Serdecznie gratulujemy!!!
Ogłoszenie
Zgodne z wcześniejszymi ustaleniami zajęcia z dnia 19 grudnia 2023 roku odbywające się w godz. od 15.00 zostaną przeprowadzone w dniu 19 kwietnia 2024 roku w ramach LubLaw Day.
Serdecznie zapraszamy na Opłatek Uniwersytecki i Wydziałowy.
Nagroda dla Sekcji Uchodźczej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej
Szanowni Państwo,
z radością informujemy, że w dniu 15 grudnia 2023 roku
odbyła się ceremonia podpisania listów odnawiających
Porozumienie pomiędzy
Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców
i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II,
podczas której wręczono wyrazy uznania dla grup wolontariackich KUL i UMCS, rozstrzygnięto konkursy na najlepszą pracę dyplomową i doktorską.
W konkursie na najlepsze prace nagrody i wyróżnienia przyznano
4 absolwentom KUL.
Nagrodę dla grup wolontariackich otrzymała
Uniwersytecka Poradnia Prawna KUL za działalność Sekcji Uchodźczej.
Uniwersytecka Poradnia Prawna KUL świadczy pomoc prawną osobom niezamożnym. W poradni działają sekcje: cywilna, rodzinna, karna, administracyjna, finansowa, kanoniczna, uchodźcza, mediacji i arbitrażu oraz prawa pracy. Sekcja uchodźcza powstała 20 lat temu na prośbę przedstawicielstwa UNHCR w Polsce i od tej pory przygotowała do pomocy uchodźcom ponad 100 studentów prawa. Wielu z nich kontynuuje misję pomocy także w życiu zawodowym.
Nagrody przyznał i wręczył Pan Marco Procaccini, Dyrektor Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w Lublinie.
Studentom i Opiekunom naszej UPP i Sekcji Uchodźczej
gorąco gratulujemy !!!
Decyzja ws. zwiększenia stypendium doktoranckiego (dotacja projakościowa) 2023/2024
W dniu 11.12.2023 r. Prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju podjęła decyzję w sprawie zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej na podstawie ostatecznej listy rankingowej sporządzonej przez Komisję Kwalifikacyjną na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.
Coroczna charytatywna zbiórka WPPKiA KUL - wspieramy Fundację Strefa Dorastania!
Wydziałowy Samorząd Studentów Wydziału Prawa,
Prawa Kanonicznego i Administracji KUL
organizuje coroczną zbiórkę charytatywną, przeznaczoną
na zakup artykułów plastycznych, rękodzielniczych, sportowych, gier planszowych,
książek, kosmetyków, ubrań oraz słodyczy dla
podopiecznych Fundacji Strefa Dorastania.
Serdecznie zachęcamy do podzielania się z potrzebującymi.
Wszystkie niezbędne informacje znajdą Państwo klikając na poniższy link:
Wstępna lista rankingowa do stypendiów doktoranckich z dotacji projakościowej
W dniu 15.11.2023 Komisja Kwalifikacyjna na WPPKiA dokonała oceny merytorycznej wniosków o przyznanie zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej dla doktorantów w roku akademickim 2023/2024: