Nauka / Zespół Ekspertów KUL / Eksperci / Aleksandra KRAUZE-KOŁODZIEJ
Śmierć Papieża Franciszka a przyszłość Jubileuszu: Włoska prasa komentuje wydarzenie bez precedensu
Aleksandra Krauze-Kołodziej, oprac. na podstawie włoskiej prasy z dni 21-22.04.2025 (RaiNews, SkyTG24, Milanofinanza.it, Corriere della Sera, Vatican News)
Rankiem 21 kwietnia 2025 roku świat dowiedział się o śmierci Papieża Franciszka, który zmarł w wieku 88 lat podczas trwającego Roku Jubileuszowego. Wydarzenie to, wstrząsające dla milionów wiernych na całym świecie, wywołało nie tylko natychmiastową reakcję włoskiej prasy, ale także pytania o dalszy przebieg obchodów Roku Świętego.
Reakcje włoskich mediów: głęboki żal i refleksja
Główne włoskie tytuły prasowe – od Corriere della Sera po La Repubblica – oddają hołd zmarłemu następcy św. Piotra, podkreślając, że Papież Franciszek odcisnął trwałe piętno na historii współczesnego Kościoła. Jego pontyfikat był znakiem obecnego czasu, przepełniony miłosierdziem, otwartością i nieustanną troską o ubogich oraz o przyszłość planety.
Komentatorzy wskazują, że odejście Ojca Świętego podczas trwającego Jubileuszu ma również wymiar symboliczny. Papież Franciszek nie zamknął bowiem Roku Jubileuszowego, który sam ogłosił, ale „pozostawił” to zadanie swojemu następcy, podobnie jak miało to miejsce tylko raz w historii - w 1700 roku, po śmierci Papieża Innocentego XII i wyborze jego następcy Klemensa XI.
Co dalej z Jubileuszem?
Zaraz po ogłoszeniu śmierci Papieża, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zapewnił: „Jubileusz pozostaje otwarty”. Choć pojawiły się wątpliwości, czy bez urzędującego Ojca Świętego można kontynuować Rok Jubileuszowy, władze kościelne potwierdziły, że wydarzenia będą kontynuowane – choć z koniecznymi modyfikacjami.
Pierwszą z nich jest przeniesienie terminu kanonizacji bł. Carlo Acutisa, która miała odbyć się 27 kwietnia. Decyzję co do terminu uroczystości podjąć ma już nowo wybrany następca Franciszka. Planowany dużo wcześniej na dni 25-27 kwietnia „Giubileo degli Adolescenti” (Jubileusz Młodzieży Szkolnej) odbędzie się zasadniczo zgodnie z ustalonym wcześniej programem. Z uwagi na moment żałoby, jednak, odwołane zostało wydarzenie muzyczne w Circo Massimo planowane na 26 kwietnia.
Na koniec kwietnia i maj pierwotnie zaplanowano wiele wydarzeń jubileuszowych m.in. Jubileusz Osób z niepełnosprawnościami, a także Pracowników i Przedsiębiorców. Prawdopodobnie odbędą się one w cieniu pogrzebu Ojca Świętego, zaplanowanego na sobotę 26 kwietnia oraz początku obrad konklawe, które ma rozpocząć się od 15 do 20 dni po śmierci poprzedniego papieża, czyli między 6 a 11 maja.
W Rzymie – stan wyjątkowy
Śmierć Papieża Franciszka wywołała natychmiastową mobilizację służb miejskich i państwowych. Premier Giorgia Meloni zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego planu bezpieczeństwa. Rząd Włoch ogłosił również pięciodniową żałobę narodową.
W Rzymie obowiązuje rozszerzona strefa no-fly zone, a w okolicach Watykanu rozmieszczono ponad 1000 funkcjonariuszy policji, żandarmerii, straży miejskiej oraz setki wolontariuszy Obrony Cywilnej. Transport publiczny został wzmocniony, szczególnie w rejonie via della Conciliazione i Placu św. Piotra. Władze miasta odwołały wszystkie imprezy publiczne, w tym obchody urodzin Rzymu, a mecze Serii A zaplanowane na 21 i 22 kwietnia zostały przełożone. Żałoba narodowa ogłoszona po śmierci Papieża Franciszka obejmie również dzień 25 kwietnia — datę szczególnie symboliczną dla Włoch, czyli Święto Wyzwolenia („Festa della Liberazione”). Jak potwierdził Minister ds. obrony cywilnej Nello Musumeci, obchody 25 kwietnia odbędą się zgodnie z planem, lecz "w sposób godny i z należytym umiarem", dostosowanym do powagi sytuacji.
Jednocześnie Watykan i Wieczne Miasto przygotowują się już przybycia wielu pielgrzymów i wiernych, którzy będą chcieli pożegnać Ojca Świętego Franciszka.
Jubileusz rokiem szczególnej Łaski
Prasa włoska podkreśla, że „Giubileo è tempo di grazia” („Jubileusz to czas nadziei”), co szczególnie w obliczu wczorajszego odejścia Papieża Franciszka do Domu Ojca wydaje się być niezwykle wymowne.
Śmierć następcy świętego Piotra w trakcie tego świętego czasu może – paradoksalnie – pogłębić jeszcze bardziej jego duchowy wymiar wzmagając przybycie wiernych do Rzymu i ich modlitwę za duszę Papieża Franciszka.
W obliczu tej wyjątkowej sytuacji Watykan i Wieczne Miasto zdają egzamin z organizacji i ciągłości tradycji. Rzym staje się ponownie sercem świata – w żałobie, ale i w nadziei oraz oczekiwaniu na wybór nowego Pasterza Kościoła.

aleksandra.krauze-kolodziej@kul.lublin.pl