Ze skarbca Uniwersytetu - www.kul.pl/skarbiec

Cécile Chalus, Portret kobiety w stroju japońskim
x
Niewiele wiadomo na temat Cécile Chalus, autorki naszego dzieła. We francuskim handlu antykwarycznym pojawiła się jak dotąd tylko jedna jej praca - Portret dziewczynki z mosiężnym dzbanem z 1890 r. Bodaj najbardziej znaną realizacją tej utalentowanej artystki jest cykl piętnastu ilustracji i 75 winietek do książki Henriette Daux Le Petit Don Quichotte, wydanej w Paryżu w 1896 r.
Prezentowany portret jest przykładem oddziaływania kultury Dalekiego Wschodu na sztukę europejską. Zainteresowanie japonizmem na wielką skalę pojawiło się na Starym Kontynencie w połowie XIX w. wraz z otwarciem się Japonii na handel z Zachodem, zmonopolizowany dotąd przez Holandię. Jednymi z pierwszych kolekcjonerów sztuki japońskiej, zwłaszcza drzeworytów, byli malarze impresjoniści. Na przełomie XIX i XX w. motywy japońskie w sztuce oraz obyczajowości europejskiej były zjawiskiem niezwykle popularnym.
Obiekt
- Kategoria: Malarstwo obce
- Typ: obraz
Dane szczegółowe
- Typ: obraz
- Tytuł: Portret kobiety w stroju japońskim
- Autor: Cécile Chalus (XIX-XX w.)
- Miejsce powstania: Polska
- Technika: pastel
- Materiał: płótno
- Wysokość (cm): 92.5
- Szerokość (cm): 60
- Sygnatura: l.d.: C. CHALUS
- Pochodzenie: dar Olgi i Tadeusza Litawińskich z 1986 r.
- Literatura:
- Sienkiewicz J.W., Zbiory im. Olgi i Tadeusza Litawińskich w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 1991, s. 50, poz. 14.
- Przylicki K., Odkrywanie. Sztuka polska i europejska w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, (kat. wyst., Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 27.06-30.10.2012), red. Z. Fałtynowicz, Suwałki 2012, s. 31, poz. 28.
- Przylicki K., Ex Thesauro Universitatis. Zbiory sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Lublin 2013, s. 34.
Metryka
- Nr inwentarzowy: MU KUL I-3
- Autor opisu: Krzysztof Przylicki
- Autor zdjęć: Ireneusz Marciszuk