Dofinansowanie do wypoczynku

 

 

Szanowni Państwo,
Dział Spraw Pracowniczych uprzejmie informuje, że pracownicy zatrudnieni w KUL na podstawie umowy o pracę lub mianowania, korzystający w 2025 roku z urlopu wypoczynkowego, obejmującego nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych, mogą składać wnioski o dofinansowanie do wypoczynku.

 

Do dnia 16 maja 2025 r. należy dostarczyć

wniosek o dofinansowanie do wypoczynku (załącznik nr 2) oraz oświadczenie majątkowe za 2024 r. (załącznik nr 3a lub 3b)

 

wybierając jedną z poniższych możliwości:

 

1. wysłanie drogą mailową ze swojej skrzynki służbowej - należy wysłać skan lub zdjęcie podpisanych odręcznie dokumentów na adres funduszsocjalny@kul.pl (zgodnie z zaleceniem Inspektora Ochrony Danych Osobowych KUL wszystkie dokumenty zawierające dane osobowe powinny być szyfrowane, hasło należy przekazać przez e-KUL komunikatorem do Katarzyny Drobek - identyfikator: kostrysz, status: pracownik - wiadomości mailowe będą systematycznie otwierane, na każdego maila otrzymacie Państwo odpowiedź),

 

2. dostarczenie do Działu Spraw Pracowniczych - Sekcja Spraw Socjalnych p. C236,

 

3. przesłanie pocztą tradycyjną na adres KUL z dopiskiem: Sekcja Spraw Socjalnych, p. C236.

 

Niezłożenie oświadczenia majątkowego uprawnia do przyznania świadczenia w najniższej wysokości (Regulamin ZFŚS KUL § 13 ust. 2) i jest traktowane na równi z osiągnięciem przedziału średniego miesięcznego dochodu brutto na osobę w rodzinie na poziomie powyżej 4500,01 zł, z zastrzeżeniem, że w przypadku gospodarstw jednoosobowych, kwotę dochodu na osobę w rodzinie stanowi 2/3 miesięcznego dochodu brutto, ustalonego na podstawie złożonego oświadczenia majątkowego (Regulamin ZFŚS KUL § 8 ust. 5);

 

Małżonkowie zatrudnieni w KUL mogą uzupełnić wspólne oświadczenie majątkowe(załącznik nr 3b).

 

W Oświadczeniu majątkowym wpisujemy kwotę dochodu, obliczoną na podstawie wszystkich dochodów rodziny za 2024 rok (instrukcja w załączonym linku): na podstawie PIT (kwotę dochodu pomniejszamy o składki społeczne), dochody z działalności rolniczej, otrzymanych alimentów, zasiłków (rodzinny, wychowawczy tzw. 800+ itp.), stypendiów, emerytur, rent itp.

Pracodawca zastrzega sobie możliwość wglądu do zeznania podatkowego, na podstawie którego zostało wypełnione oświadczenie majątkowe, a także w dokument poświadczający naukę dzieci do 25 roku życia (Regulamin ZFŚS KUL § 8 ust. 8).

 

Pierwszy przelew dofinansowania będzie dotyczył osób, które złożą wnioski w terminie do 16 maja 2025 r. włącznie.

Pracownikom, którzy złożą wniosek po wskazanym wyżej terminie dofinansowanie będzie wypłacane w kolejnych transzach.

 

Wypłata dofinansowania do wypoczynku wakacyjnego, następuje począwszy od 25 czerwca danego roku kalendarzowego i trwa maksymalnie do 15 grudnia danego roku kalendarzowego (Regulamin ZFŚS KUL § 15).

 

W przypadku stwierdzenia przyznania świadczenia wczasowo-wypoczynkowego w 2024 r., pomimo niewykorzystania urlopu wypoczynkowego, Pracodawca zastrzega sobie możliwość nieprzyznania świadczenia w 2025 roku (Regulamin ZFŚS KUL § 14 ust. 2).



W ramach przyznanych środków dla pracownika i członków jego rodziny istnieje możliwość zrealizowania dofinansowania do wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży do lat 18.

Wypoczynek zorganizowany musi spełnić łącznie poniższe warunki:

- wypoczynek dotyczy dzieci i młodzieży do 18 lat,

- wypoczynek jest zorganizowany (dofinansowanie nie obejmuje wczasów „pod gruszą”, pobytu u rodziny),

- organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie (zajmuje się statutowo organizowaniem wypoczynku lub prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą),

- wypoczynek musi przybrać formę wczasów, kolonii, półkolonii, obozów, zimowisk (w tym również połączonych z nauką), pobytu na leczeniu sanatoryjnym, itp.

Dofinansowanie nie obejmuje wypoczynku organizowanego „na własną rękę” przez rodziców (pracowników) i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, wynajmowanych pokojach.

 

Wypłata świadczenia w tej formie, uwarunkowana jest przedłożeniem odpowiedniego dowodu wpłaty lub skierowania na wyżej wymieniony wyjazd zawierającego następujące dane:

  • nazwę i adres organizatora wypoczynku wraz z pisemnym potwierdzeniem, że podmiot jest uprawniony przepisami prawa do prowadzenia działalności w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci i młodzieży do lat 18,

  • tytuł zapłaty (tj. opłata za wczasy, kolonie, obóz itp.)

  • imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej formy wypoczynku,

  • imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty,

  • miejsce i termin wypoczynku,

  • kwotę do zapłaty, a w przypadku dokonania zapłaty - datę jej dokonania.

     

Korzystając z zorganizowanej formy wypoczynku, pracownik korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego art. 21 pkt. 78) lit. a) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z Regulaminem ZFŚS KUL par. 11 ust. 1 zwolnienie to dotyczy maksymalnie 90% kwoty widniejącej na opłaconej fakturze/rachunku, ale nie więcej niż suma naliczonego brutto dofinansowania do wypoczynku dla pracownika i członków jego rodziny. Pracownik w konsekwencji zwiększa zwolnienie od podatku świadczeń finansowanych z ZFŚS w ciągu roku kalendarzowego.



Wnioski i oświadczenia są dostępne na stronie internetowej oraz w pok. C236.

Ewentualne pytania proszę kierować na adres mailowy katarzyna.drobek@kul.pl lub pod numerem telefonu 81 445 32 06.

 

 

 

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona