Aktualności
KUL uruchomił Centrum Studiów przy Areszcie Śledczym w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 24 października 2022 uroczyście uruchomił Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. - To Centrum może być stawiane za wzór dla wszystkich jednostek penitencjarnych w całym świecie - podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Dla nas najważniejsze jest to, by nie tracić czasu w miejscu, w którym się znaleźliśmy - zaznaczają osadzeni - nowi studenci Uniwersytetu.
Kard. Krajewski: przed braćmi osadzonymi możliwość studiowania i nowe perspektywy
Przed Braćmi osadzonymi z całej Polski powstaje możliwość kształcenia się na poziomie wyższym, dając nowe perspektywy powrotu do życia w społeczeństwie – podkreślił jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski w liście z okazji otwarcia Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, które zainauguruje działalność w najbliższy poniedziałek.
KUL poszerza współpracę z Aresztem Śledczym w Lublinie
Prowadzenie przez Studentów i pracowników Wydziału Nauk Społecznych KUL programów resocjalizacyjnych w Areszcie Śledczym w Lublinie umożliwi porozumienie podpisane 12 maja 2022 przez Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego oraz Dyrektora Aresztu Śledczego ppłk Annę Ausz. Programy będą dotyczyć m.in. przeciwdziałaniu agresji, przemocy oraz uzależnieniom, zapobiegania negatywnym skutkom izolacji czy kształtowania umiejętności społecznych.
Nowa inicjatywa - Centrum Studiów KUL dla Osadzonych
Centrum Studiów KUL dla Osadzonych - oferta edukacji dla osób pozbawionych wolności nie tylko w Areszcie Śledczym w Lublinie, ale również przebywających w innych zakładach karnych w Polsce - to nowa inicjatywa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Centrum - zgodnie z treścią listu intencyjnego podpisanego w tej sprawie z Centralnym Zarządem Służby Więziennej - ma umożliwić skazanym kształcenie na poziomie wyższym, a także przyswojenie przez nich istotnych wartości etycznych i humanistycznych.
Podarunek dla studentów w areszcie
Dzięki darczyńcom KUL przekazał sprzęt komputerowy do Aresztu Śledczego w Lublinie. Laptopy – bo o nich mowa – przeznaczone są dla osadzonych, którzy są studentami uniwersytetu. Komputery mają pomóc w procesie kształcenia a także usprawnić pisanie prac dyplomowych.
Rektor KUL: Studia prowadzone przez nasz uniwersytet w Areszcie Śledczym w Lublinie są ewenementem
Od października br., w Areszcie Śledczym w Lublinie, dzięki podpisanej umowie, ruszy kolejna edycja licencjackich studiów stacjonarnych na kierunku nauki o rodzinie i specjalności – asystent osoby niesamodzielnej. Czternastu osadzonych zostanie przyjętych w poczet studentów KUL.
Obrony licencjackie w lubelskim Areszcie Śledczym
Do grona absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dołączą kolejni absolwenci. Jutro pięciu osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie będzie broniło prace licencjackie z zakresu nauk o rodzinie. Obrony odbędą się z udziałem rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.
Kolejna edycja studiów KUL w Areszcie Śledczym w Lublinie

KUL poprzez studia wspiera resocjalizację więźniów
KUL jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, które umożliwiają więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Uniwersytet podpisał umowę z Aresztem Śledczym w Lublinie, która reguluje warunki prowadzenia studiów dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. W ramach procesu resocjalizacji osadzeni mogą podjąć studia na kierunku nauki o rodzinie o specjalności asystent osoby niesamodzielnej. Umowę 29 września 2020 roku podpisali prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL oraz dyrektor Aresztu Śledczego, ppłk Jacek Wróbel.